Son Dakika

• No Posts Found

İSTİKLAL MARŞININ KABULÜNÜN 98’İNCİ YILDÖNÜMÜ KUTLANDI

Ayşe Urunğu: Akif bilgisini heyecanını umudunu milletiyle cömertçe paylaşmış, vatan tutkusunun alevlenmesine öncülük etmiştir. Kalbimizde ki yerini de almıştır

İsmail Eravcı – 

Ayşe Urunğu: Akif bilgisini heyecanını umudunu milletiyle cömertçe paylaşmış, vatan tutkusunun alevlenmesine öncülük etmiştir. Kalbimizde ki yerini de almıştır

İstiklal Marşımızın Kabul edilişinin 98’inci yıldönümü dün Söke’de törenlerle kutlandı. Bu sene ilk defa bir ortaokul tarafından hazırlanan program kapsamında İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy anıldı. Söke Akçakonak Ortaokulu tarafından hazırlanan program büyük beğeni topladı.

Söke Amerikan Koleji Salonu’nda yapılan etkinliğe Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu, Söke Garnizon Komutanı Albay Salih Büyük, AK Parti Söke İlçe Başkanı Namık Yıldırım, Söke İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Gökhan Kurgan, Söke İlçe Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Yapıcı, okul müdürleri ve davetliler katıldılar.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının söylenmesinden sonra günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Akcakonak Ortaokulu Müdürü Ayşe Urunğu yaptı. Ayşe Urunğu konuşmasında “Birinci Dünya Savaşı 1918 ‘ de mütareke ile nihayet bulduktan sonra galip devletler, Türk ’ ün öz yurdunu parçalamak niyetiyle hareket ettiklerini göstermişlerdir. Bunun karşılığında yurdun her tarafında işgale karşı ayaklanmalar başlamıştır.

Hiç vakit kaybetmeyen Şair Mehmet Akif ERSOY Balıkesir’den başlamak üzere, işgale karşı haklı mücadeleyi halka ve Kuva-i milliye güçlerine anlatmaya başlamıştır. Birlik ve beraberlik içinde vatanı savunmaya çağırmıştır. Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ‘ün başlattığı milli kurtuluş mücadelemize büyük destek veren M. Akif ERSOY Atatürk ‘ün teklifi ile önce kendisi sonra ailesi kuva-i milliyenin eşliğinde zorlu yollardan geçerek Ankara ya ulaşmıştır. Atatürk tarafından 1. Meclis kapısında sevgi ve saygı ile karşılanmıştır.

Vatan şairi Akif veteriner, devlet görevlisi, şair, yazar, gazeteci, öğretmen mütercim, mebus gibi zengin niteliklere sahipti. Sözüne özüne güvenilir ve sevilirdi. Kurtuluş savaşının en zor günlerinde önemli görevler almıştır. Top sesleri Ankara ’dan duyulduğunda bile asla Ankara’dan ayrılmayı düşünmemiş bir vatanseverdir.  Bu zor günlerde Millete ve şanlı Türk Ordusuna moral vermesi için İstiklal Marşı yazılmasına karar verilmişti. Elbette ki bu Milli kurtuluş savaşının içinde olan güçlü kalem M,A. Ersoy ’ dan başkası olamazdı. Anadolu halkını çok iyi  tanıyan Akif; halkımızın gönül ve ruh dünyasını imanıyla bir araya getirerek İstiklal Marşımızı yazmıştır. ŞanIı Türk Ordusu ve milletine atfettiği Marşımız O ’nun gönlünden, kaleminden çıkıp, milletimizin gönlüne yerleşerek milletin malı olmuştur. 12 Mart 1921 ‘ de 1. Mecliste alkışlarla okunmuş, bizleri onurlandırmıştır. İnancımızı tazelemiştir.

Mustafa Kemal Atatürk İstiklal Marşımızı okuduğunda “Bu marş bizim inkılabımızı anlatır. İnkılabımızın ruhunu anlatır. Bunu ne unutmak, ne de unutturmamak lazımdır.” demiştir. M. Akif, Milletimizin sesi olmuştur. Marşımız , bir yol gösterici bir yol haritasıdır.

M. A. Ersoy sözleri çok iyi kullanırdı. Günlerce Yazmaz biriktirir, kafasında oluşturur, sonra yazardı. Gerçekleri en açık şekilde, anlamlı, dolgun, çarpıcı kelimelerle ifade ederdi. İstiklal marşımızın ilk mısrası en zorlu en etkili kelimeden oluşan KORKMA ile başlamıştır. ’Korkma sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak ile mısra devam etmiştir. Vatanı için ölmekten korkmayan milletimize ‘başarısız olmaktan korkma imanına güven’ demek istemiştir. Marşımız Şehitler için dua, kalanlar için inaç-iman olmuştur. Akif bilgisini heyecanını umudunu milletiyle cömertçe paylaşmış, vatan tutkusunun alevlenmesine öncülük etmiştir. Kalbimizde ki yerini de almıştır” dedi.

Daha sonra Mehmet Akif Ersoy’un hayatı anlatıldı. Şiirler okundu. İstiklal Marşını en iyi okuyan ana sınıfı, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri İstiklal Marşını okudular. İstiklal Marşı’nın kabulü nedeniyle düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu tarafından hediyeleri verildi. Gazinin verdiği ders, müzik gösterisinin ardından final ile program sona erdi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.