Son Dakika

• No Posts Found

ERDOĞAN BAKAN: “TARIMSAL DESTEKLERDEN YARARLANAMIYORUZ”


İsmail ERAVCI

Avşar Mahalle Muhtarı Erdoğan Bakan, üreticilerin en son olarak mazot ve gübre desteklerini aldıklarını belirterek, bu desteklerden Avşar’daki üreticilerin yararlanamadığını söyledi. Üretim yapmanın zor olduğunu söyleyen Muhtar Erdoğan Bakan, Avşar’da ise daha zor olduğunu söyledi.

Söke’de üreticilerin en son olarak mazot ve gübre desteklerini aldıklarını belirten Erdoğan Bakan “Avşar olarak atalarımızın yaptığı hata nedeniyle devlet desteklerinden yararlanamıyoruz. Tapulu arazilerin köy senetleri aracılığı ile alınıp satılması nedeniyle arazilerimiz kayıt altında değil. Dedelerimiz köy senediyle aldıkları arazilerin tapularını üzerlerine almayınca geldiğimiz noktada büyük sıkıntı yaşıyoruz. Devlet 1996 yılından itibaren tarıma destek vermeye başladı. Gübre mazot desteği, pirim desteği gibi destekleri veriyor. Bunun için Çiftçi Kayıt Sistemine kayıt olmak gerekiyor. Ancak Avşar’da tapu olmadığı için çiftçi kayıt sistemine dahil olmadık. Bundan dolayı tarımsal destek alamıyoruz. Bu sorunun bir an önce çözülmesini istiyoruz.

Biz tarımsal destek alamadığımız gibi bankalardan arazilerimizi ipotek ederek düşük faizli kredilerden yararlanamıyoruz. Üretici olmak zor ama Avşar’da üretici olmak daha zor. Ne pamuk, ne zeytin ne de yetiştirdiğimiz diğer ürünlerin desteğinden yararlanabiliyoruz. Her yıl destek alamamaktan kaynaklı 2,-3 milyon TL’lik devlet desteğinden yoksunuz. Mahallemizde tapu sorununun çözülmesini istiyoruz. Yeni dönem de muhtar olduğum takdirde yine gündemimizde tapu sorunu olacak.” dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.