Son Dakika

• No Posts Found

ADNAN MENDERES MÜZESİ TEMELİ ATMA TÖRENİ GERÇEKLEŞTİ


İsmail Eravcı
– 

Anan Menderes Üniversitesi adını taşıdığı “Demokrasi Şehidi” Adnan Menderes’in yaşamından kesitler sunacak olan Adnan Menderes Müzesi’nin temel atma töreni, 11 Mart 2019 tarihinde gerçekleşti.

Törene İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, Aydın Milletvekilleri Mustafa Savaş, Bekir Kuvvet Erim, Metin Yavuz ve Rıza Posacı, Cumhuriyet Başsavcısı Kasım Tüten, Rektör Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, Merhum Aydın Menderes’in eşi Ümran Menderes, İl protokolü ve çok sayıda davetli katıldı.

Yapımına 1961 yılında başlanan ve çeşitli sebeplerle inşa edilemeyen Adnan Menderes Müzesi’nin temel atma töreni yoğun bir katılımla gerçekleşti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Merhum Adnan Menderes’i aramızdan aldıkları tarihten itibaren O’na ait bütün izleri silmeye başlamışlardı. Arşivlerden görüntülerini ve fotoğraflarını sildiler. Bırakın bir müzesini açmayı hayal etmeyi yıllar yılı mezarını dahi ziyaret etmeye izin vermediler. Bu ülkeye 10 yıl hizmet etmiş bir başbakanı hem idam ettiler hem de kimsenin uğramadığı bir adaya defnettiler.” diye konuştu. Müzenin hem mütevazı hem de asaletli olacağını vurgulayan Soylu, projenin bütün paydaşlarına teşekkür etti.

Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, yaptığı konuşmada Aydın Adnan Menderes Üniversitesinin akademik anlamda bölgesel ve ulusal alanda Demokrasi Şehidimiz Adnan Menderes’i en iyi şekilde temsil edeceğini söyledi.  Rektör Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir “Çok sayıda kitap yazılmış olmasına rağmen Adnan Menderes olgusu henüz tüm boyutlarıyla ortaya çıkarılabilmiş değildir. Bundan sonra Üniversite olarak merhum Adnan Menderes’in siyasal ve sosyal kişiliği, demokrasimize katkıları, milli iradenin hâkim kılınması konusundaki öncü kimliğini, akademik olarak daha geniş perspektiften bakarak mercek altına alacağız.” dedi. Ayrıca Rektör Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir ve Ümran Menderes Çakırbeyli köy kahvesinde vatandaşlarla bir süre sohbet etti.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.