Son Dakika

• No Posts Found

İKİ ÜZÜCÜ BİR DE SEVİNDİRİCİ OLAY


İsmail ERAVCI

Kuşadasında önceki gün yaşanan olayda, Caretta caretta cinsi iribaş bir deniz kaplumbağası ölü olarak Pamucak sahilinde kıyıya vurduğu yine bir yunus yavrusu ölü olarak Adagöl kıyısına vurduğu açıklanırken, dünyada Nesli Tehlike altında bulunan bir Akdeniz Fokunun, dün Kuşadası Setur Marina’yı ziyaret ettiği bilgisi verildi.

Konuyla ilgili EKODOSD tarafından yapılan açıklamada “Caretta caretta cinsi iribaş bir deniz kaplumbağası ölü olarak Pamucak sahilinde kıyıya vurdu. Yapılan incelemelerde kaplumbağa üzerinde herhangi bir kesi ve darp izine rastlanmadı. DNA çalışmaları için, ADÜ Biyoloji Bölümü’ne gönderilmek üzere doku örnekleri alındı. Deniz kaplumbağası mikroplastiklerle ilgili çalışmaların yapıldığı Dalyan’da bulunan DEKAMER’e (Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi) gönderilecek.

Yine denizlerin nadir canlılarından bir yunus yavrusu ölü olarak Adagöl kıyısına vurdu. Uzun bir süre denizde kaldığından aşırı derece bozulma gösterdiğinden nekropsiye uygun olmaması nedeniyle yerinden alınıp gömülmesi sağlandı. Bugüne kadar ölen yunusların yapılan nekropsilerinde, panella adı verilen dış parazitler gibi hastalık nedeniyle, plastik yutma ve ağlara takılarak boğulma gibi nedenlerden dolayı öldükleri tespit edilmiştir. Yavru yunusun dokuları eridiğinden nekropsiye uygun bulunmaması nedeniyle ADÜ Veterinerlik Fakültesine gönderilmemiştir.

Sevindirici gelişme ise, Dünyada Nesli Tehlike altında bulunan bir Akdeniz Foku, bugün (dün) Kuşadası Setur Marina’yı ziyaret etmiştir. Marina’da bir süre avlanan ve daha sonra tekrar dışarı çıkarak, Doğal Botanik Park kayalıklarında bulunan kıyı mağaralarına doğru gitmiştir.

Nesilleri tehlike altında olan 3 önemli türün kıyılarımızda görülmesi, Kuşadası kıyılarının biyolojik çeşitlilik açısından ne kadar zengin olduğunu da göstermektedir. Bu nedenle denizlerimize gereken önem verilmeli, kirletilmemeli ve özellikle naylon, plastik gibi atıkların denize atılması engellenmelidir.” denildi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.