Son Dakika

• No Posts Found

ÜRETİCİ SEZONA SIKINTILI GİRİYOR


Akkoyun: Sezon öncesinde tohum fiy
atları fahiş şekilde arttı ve bu duruma çözüm bulunmalıdır.

Tanyeri: Pamuk destekleme primleri ödenmezse üretici tarlaya giremez ve üretim kesintiye uğrar.

İsmail Eravcı – 

2019 Pamuk üretim sezonu öncesinde üreticinin büyük bir sıkıntı da olduğu belirtildi. Dün gazeteniz Yeni Söke’ye açıklama yapan Söke Ziraat Odası yöneticilerin durumun çok ciddi ve vahim olduğunu belirterek yıllar sonra ekonomik sıkıntı nedeniyle ekilemeyecek tarlaların kalabileceğini dile getirdiler. Meclis Başkanı Hüseyin Akkoyun tohum fiyatlarının fahiş artışından duydukları tedirginliği dile getirirken, yönetim kurulu başkanı Mustafa Tanyeri pamuk desteklerinin ödenmemesi durumunda üreticinin tarlaya giremeyeceğini dile getirdiler.

Söke Ziraat Odası Meclis Başkanı Hüseyin Akkoyun tohum fiyatlarını dikkat çekerek “Sezon öncesinde tohum fiyatlarındaki anormal artış bizleri tedirgin ediyor. Tohum firmaları 80 kuruş ile 1 TL. arasında temin ettikleri pamuk tohumlarını işlemden geçiriyorlar. Bu sırada maliyet 4 TL’ye kadar çıkıyor. Bu tohumları  5-6 ay sonra üreticiye 16-17 TL’den satıyorlar. Hatta 20 TL diyen firmalar var. Yani 5-6 ay içinde bizim ürettiğimiz pamuktan elde edilen tohumu maliyetinin 4-5 katını geri satıyorlar. Böyle bir kazanç dünyanın hiçbir yerinde yok. Devlet sertifikalı tohuma destek verdiği için tohum firmaları bunu koz olarak kullanıyor. Üretici olarak tohum firmalarının kıskacındayız. Bunu aşmak için Söke Ziraat Odası olarak çalışıyoruz. Girişimlerimizi yapıyoruz. Üreticinin tohum firmalarının bu kıskacından kurtulması için devletin sertifikasız tohuma da destek vermesini istiyoruz. Sertifikalı tohuma 15 kuruş destek veriliyorsa sertifikasız tohuma da 10 kuruş destek verilmelidir. Bu benim verdiğim rakam sadece bir örnektir. Yani sertifikalı tohum yanında sertifikasız tohuma da destek verilmelidir” dedi.

Söke Ziraat Odası yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Tanyeri ise primlere dikkat çekerek “Pamuk destek primlerinin acil ödenmesini istiyoruz. Eğer pamuk primleri tarlaya inilmeden önce ödenmezse üretici tarlasını işleyecek ne mazot, ne gübre ne tohum nede ilaç alabilir. Ben şunu iddia ediyorum eğer primler nisan ayının ortalarına kadar ödenmezse üretici tarlaya giremez. Üretim yapamaz. Yine iddia ediyorum ekonomik sıkıntı nedeniyle ekilemeyen boş araziler kalır. Hükümete dolayısıyla Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a sesleniyoruz. Pamuk primleri acil ödenmelidir. Üretici zor durumda. Her açıdan kapana kısılmış olduğunun bilinmesini istiyoruz” dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.