Son Dakika

• No Posts Found

– “İSTİKLAL MARŞI BİZİM MİLLET OLABİLME DUAMIZDIR”

İsmail ERAVCI

Son yıllarda ortaya koyduğu eserlerle ülkenin önemli yazarları arasına giren Gazeteniz Yeni Söke yazarlarından Yaşar Çağbayır, bayrağın bir ülkenin bağımsızlığı olduğunu belirterek, devletin birinci görevinin de ülkenin bağımsızlığını sağlamak olduğunu söyledi.

Büyük Türkçe Sözlüğün yazarı aynı zamanda İstiklal Marşı’nın tahlili adlı eseriyle İstiklal Marşının hangi şartlar altında yazıldığını anlatan Yaşar Çağbayır dün Söke Hilmi Fırat Anadolu Lisesinde gençlere İstiklal Marşı ve bağımsızlığı anlattı. Yaptığı araştırma ile İstiklal Marşı’nın hangi tarihte kabul edildiğini ortaya çıkaran Yaşar Çağbayır’ın dün saat 10.30’da Söke Hilmi Fırat Anadolu Lisesindeki söyleşiye Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Yapıcı, Yazar OyhanHasan Bıldırki, okul Müdürleri ve öğrenciler katıldı.

Etkinlikte İstiklal Marşı’nın kabulü nedeniyle düzenlenen yarışmalarda derece alan öğrencilere hediyelerinin verilmesinden sonra Yaşar Çağbayır tanıtıldı. Yaşar Çağbayır söyleşinin başında “Bu programda bana düşen İstiklal Marşının özü nedir. Az önce arkadaşımızın okuduğu şiirde “Sana benim gözümle bakmayanın” dedi. Acaba bizim gözümüz bayrağa nasıl bakıyor. Bunun üzerine biraz bildiklerinizin dışına çıkarak bazı şeyler söyleyeceğim. Aynı zamanda İstiklal Marşında da anlaşılmayan, yanlış anlaşılan, pek fazla değer verilmeyen konular var. Onlar üzerinde duracağım” dedi.

Buraya geçmeden önce İstiklal Marşı nedir, biraz ondan bahsedeceğini söyleyen Çağbayır “İstiklal Marşını anlayabilmek için ülkemizin yaşadığı bayraksız günleri dile getirmek gerekir. Bayraksız gün nedir? Bayraksız gün ülke topraklarının istila edildiği, insanlarının esir edildiği günler demektir. Birkaç örnek vereyim. İlk defa Fransızlar Çukurova bölgesine çıkarlar. Kendilerini dört gözle bekleyen Ermeniler Fransız asker üniformalarını giymiş ve silahlanmışlardır. Nerelerde Türklerin olduğunu, Türklerin ele başılarının kim olduğunu ve kendilerine karşı koyanların kimlerin olduğunu iyi bildikleri için Fransız askerlere de yol gösterirler. Pek çok kişiyi zalimce katlederler. Hatta kaçıp dağlara sığınmaya çalışan ahalinin üzerine Fransız uçakları çiviler atarak onları taciz eder. Bayraksız günlerden birisi bu.

Bayraksız günlerden birisi bizim yakınımızda üzümlü diye bir köy vardır, Ortakların hemen yanında. Üzümlü’nün yakınında Karaağaç diye bir köy vardır. Karaağaç köyünde bir kuyunun içine 27 tane genç kız ve kadın atılarak öldürülmüştür. Bayraksız günler bunlardır. Söke’dekileri başka kaynaklardan zaman zaman duyuyoruz. Bunlardan bir tanesini anlatayım. Bugün Mavişehir denilen yerde Kovalı limanı vardı. Kovalı Limanında bir gümrük memuru vardır. Kendisini ve karısını alıp Yoran’a götürürler. Şimdiki harabelerin olduğu yere. Orada üstünü başını yırtarak taşlayarak öldürürler. Kimler Rumlar. Ermeniler bütün kadınları çırılçıplak soyarak namaz kılın diye secdeye eğildiklerinde arkalarından ateş ederler” diyerek bayraksız günlerle ilgili pek çok örnek verdi.

Gelelim bayrağa diyerek sözlerine devam eden Çağbayır “Bayrak bir ülkenin, bir devletin temsilcisidir. Aynı zamanda bağımsızlığın sembolüdür. Her ne kadar sömürge altındaki devletlerin bayrakları da varsa asıl bayrağı bayrak yapan o ülkenin bağımsız oluşudur. Devletin birinci görevi bağımsızlığı sağlamaktır. Bunun arkasından halkın özgürlüğüne kadar kayan ekonomik, siyasi, dini her şey alt alta gelir” dedi.

Yavuz Selim Anadolu Lisesinin olduğu yerde Söke ortaokulunun bulunduğunu söyleyen Çağbayır “ Ben o okulda idarecilik yaptım. Müdür yardımcılığı yaptığım dönemde her hafta pazartesi günleri o hafta içinde hangi önemli günler olduğunu öğrencilere anlatırdım. Bir haftada İstiklal marşının kabulünden bahsettim. Öğrenciler şaşırdıklarını ve ders kitaplarında farklı tarihler olduğunu söylediler. Ben 12 Mart 1921 olarak öğrendiğimde tereddüte düştüm. Hemen yazılar yazıp İstiklal Marşının yayınlandığı gazete fotokopilerini istedim. Orada hepsi vardı. Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye kuruluna gönderdim. 3 yıl sonra bana tespitimin doğru olduğunu içeren cevap geldi. Kitaplar düzeltilecektir diye” şeklinde konuştu.

Konuşmasında “İstiklal Marşı bizim millet olma duamızdır” diyen Çağbayır “İstiklal Marşı bizim millet olarak kalabilme duamızdır. Zaten İstiklal Marşımızın içinde bir duada vardır. Bizim bağımsızlığımızla ilgili” dedi.

Söyleyişiden sonra Kaymakam Kurtbeyoğlu Yaşar Çağbayır’a çiçek verdi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.