Son Dakika

• No Posts Found

DOWN SENDROMU BİR HASTALIK DEĞİLDİR

İsmail ERAVCI

Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı ve Aydın Lions Kulübü tarafından 21 Mart Dünya Down Sendromlular Günü nedeniyle düzenlenen etkinlik Aydın Tenis Kulübü’nde gerçekleşti.

Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Genetik Polikliniği’nde takibi yapılan 21 özel çocuk ve ailelerinin bir araya geldiği etkinlikte çocuklar, resimler çizdi, oyunlar oynadı, unutulmaz bir gün geçirdi. Etkinliğe Aydın Lions Kulübü Başkanı Dilek Çelik’le kulüp üyeleri, ADÜ Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Tosun, Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Gökay Bozkurt ile Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı Hastalıkları Pediatrik Genetik Bilim Dalı Başkanı Özgür Çoğulu ve Üniversitenin Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı asistan doktorları katıldı.

ADÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Gökay Bozkurt yaptığı sunumda, “Burada amacımız, down sendromu ile ilgili toplumda bir bilinç oluşturmak. Çünkü down sendromu aslında bir hastalık değil. Sadece bir farklılık ve toplumlar farklılıklarıyla birlikte güzel. Bilimsel çalışmalar da gösteriyor ki, down sendromlu bireyler ne kadar hayatın içinde var olurlarsa, o kadar az sağlık sorunu yaşıyorlar. Ve ne kadar az sağlık sorunu yaşarlarsa, o kadar hayatın içinde kalıyorlar. Burada zengin bir döngü var. Bizlerin de bu döngüye katkı sağlaması lazım. Bizim, down sendromlu çocuklara eşit fırsatlar oluşturmamız lazım. Ne kadar çok toplumla bütünleşmiş olarak hayat sürerlerse, o kadar mutlu olurlar. Bizler bunun çabası içindeyiz’’ dedi.

Aydın Lions Kulübü Dönem Başkanı Dilek Çelikmen, dünyanın farklılıklarla güzel olduğunu belirterek “+1 farkla bizlerle yaşayan kardeşlerimizle birlikte olarak down sendromunun bir hastalık olmadığını, farklılık olduğunu ve farklı olmanın normal olduğunu herkese duyurmak ve bu duyarlılığı arttırmak istedik.” dedi ve etkinliğe desteklerinden dolayı ADÜ Tıp Fakültesi öğretim üyelerine teşekkürlerini sundu.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastalıkları Pediatrik Genetik Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Özgür Çoğulu’nun da eğitim verdiği, yaklaşık 2 saat süren ve ailelerin birbirleri ile kaynaştığı etkinlikte, çocuklar değişik aktiviteler yaparak aileleri ile birlikte eğlendi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.