Son Dakika

• No Posts Found

HAFTANIN YORUMU – GÜNDEM SEÇİM SONUÇLARI

 

MUSTAFA ULUÇAY

Bugün Türkiye Cumhuriyeti ve demokrasi tarihinde önemli bir gündür. Çok hararetli ve hareketli bir seçim atmosferi geçirdik. Yapılan Mahalli idareler seçim sonuçları  bugün belli oldu. İki cepheli ittifakın rekabet yarışında kazanan ve en çok oyu alan sevinirken, ikinci derecede olanda hâliyle üzüldü. Ama bu bir seçim maratonu elbette kazananı olacaktır. Bu hareketin doğası böyle. Büyük İllerde ve ülke çapında İl bazında çoğunluğu alanla alamayanlar arasında bir takım değerlendirmeler elbette yapılacaktır. Bu alanda bazı tartışmalar da dolayısıyla bir zaman devam edecek, belki erken seçim isteyenler bile olacaktır. Bu seçimde kazançlı çıkanlar veya çıkmayanlar kendi aralarında bunun sebeplerini ve hikmetlerini tartışacaklar bu her seçimde olağan bir şeydir. Yani, en azından bir hafta daha bu mahalli seçimlerin sonuçları çeşitli mahfillerde konuşulacaktır. Biz ülkemiz ve milletimiz adına bu seçimlerin sonuçlarının hayırlı ve faydalı olmasını Allah’tan diliyoruz. İnşallah bu günden itibaren vatandaşların bu seçimlerde kendilerine görev verdiği kişilerin söz verip vaat ettiklerinin ülkenin ve milletin yararına gerçekleştirme çalışmalarına başlamalarını bekliyoruz. Çünkü seçim bitti, artık hizmet zamanıdır. Vatandaş bundan sonra seçilenlerden hizmet bekliyor, ekonomide istikrar, ülkenin gelişip yücelemesinde çaba sarfedilmesini istiyor. Tarım kenti olmamız dolayısıyla, tarıma gereken önemin verilmesi, son zaman sıkıntı çektiğimiz gıda maddelerinde ciddi bir zirai planlama yapılmasıyla gelecek yıllarda bolluk ve berekete ulaşılmasını umuyor. İşsizliğe karşı önlem alınması bekleniyor.

BAHAR  HAREKETLİLİĞİ

İÇİNDEYİZ

Bugünler yöremiz adına durup oturulacak günler değil, bağı, bahçesi işleyecek toprağı olanlar boş durmayacaklar. Duramazlar, çünkü onların toprağı ile meşguliyetleri var, çalışacaklar toprağını işleyecekler, yazlık ve kışlık ürünlerin oluşması için çaba sarf edecekler. Sanatkârın, esnafın ve turizmcinin de kendilerine göre bahar hazırlıkları vardır. Ancak, bütün bunların ülkenin ihtiyacı çerçevesinde planlı ve programlı bir şekilde yapılması önemlidir. Her yönüyle gelişen dünyada geri kalmamak ve ileri gitmek için hesapların bilimsel, çok iyi ve çok doğru yapılması gerekmektedir. Görüyoruz dünyada güçlü devletlerin yaptıkları enrikalar, sömürü ve zulümleri. Elde ettikleri güçleri nerelerde kullanıyorlar.  Adam, dünyanın hükümdarı gibi, istediğine toprak dağıtıyor. Senin devlet başkanlığını beğenmiyorum, senin devlet düzenin hoşuma gitmiyor, senin ülke sınırlarında beni rahatsız ediyor, bak teknolojide de benimle yarışa kalkma diyor ve bu ülkelerin başına çeşitli çoraplar örüyor ve huzurunu kaçırıyor. İşte bu durumlardan ötürü de dünyada bir bahar hareketliliği yaşanması önlenmeye çalışılıyor. Daha dün İslam Arap ülkelerinin başına böyle bir belâ açıp adına da “Arap Baharı” demediler mi? Onun için bu seçimden sonra ittifak rekabetlerini bırakıp, ülkemiz ve milletimiz için kardeşçe bir dayanışma içine girmemiz gerekir. Bu nedenle devletimizin ilelebet bekasına ve milletimizin de refahına çalışalım. Çevremizde dönen dolapları ve bizim için yapılan gizli ve açık hesapları bozalım, her hâl ve durumda düşmanlarımıza karşı uyanık olalım.

KÜTÜPHANELER

HAFTASI VE  OKUMAK

Kütüphane, kitap evleri, kıraathane, okuma köşeleri, her fırsatta boş vakitleri okuyarak değerlendirme imkanları hep  güzel şeylerdir. Ancak, bunlar ne kadar değerlendiriliyor, işte önemli olan budur. İtiraf edelim ki, okuma üzerine o kadar çok sözlerimiz, deyimlerimiz, tabirlerimiz ve okumayı ifade eden çok üslûplarımız var. Ama, bütün bunlara rağmen çok okumuyoruz. Geçen hafta değerli kardeşim Yaşar Çağbayır Hocam, okumakla ilgili çok güzel bir yazı döşemiş, enine-boyuna muhteşem bir değerlendirme. Öyle ki, tespit etmiş olduğu her özelliğimiz için kurduğu cümleler adına en azından ayrı ayrı makaleler yazabilirsiniz. Ardından yine kıymetli kardeşim Hasan Bıldırki Hocam, O da yazmak konusu üzerine düşüncesiyle şahane bir değerlendirmede bulunmuş. Ne güzel demiş, “Yazmak duygu ve düşüncelerin fotoğrafını çekmektir.” Evet, duygu ve düşünceyi tasvir etmek, gönül ve baş gözüne sunup akla havvale etmek. Bu tasviri çeşitli renk ve desenlerle süsleyip, tefekkür ufkuna asmak, Hasan Efendi kardeşim bunu yazdığı hikayelerle çok güzel yapıyor. Evet, bütün bunların öncesi, altyapısı, giriş kapısısı ve ilk adımın atılması okumaktır. Okuduğunu paylaşmaktır, düşünmektir, yazmaktır ve çizmektir. Okumayı diliyle, gözüyle, aklıyla, gönlüyle ve hepsini düşünceye toplayıp, tefekkür okuması yapmaktır. Çünkü eserler, ürünler, icatlar ve keşifler pratik hayata ancak böyle zuhur ederler. Bu konuda da ben gençlerimizden ümitliyim. Allah zekalarını cevval, bahtlarını açık etsin. Bu haftanın yorumunu da burada noktalıyorum. Esenlikler dileğiyle, hoşça kalınız efendim.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.