Son Dakika

• No Posts Found

KURUBAKLAGİL İLE GELEN SAĞLIK

KÖŞE YAZISI
HAFİZE KOVANCI
DİYETİSYEN

Araştırmalar düzenli kurubaklagil tüketmenin başta kalp hastalıkları olmak üzere birçok sağlık sorunundan koruduğunu söylüyor. Ülkemiz kurubaklagil üretimi yönünden oldukça zengin ve kıymetli. Kuru fasülye, nohut, barbunya, mercimek. bezelye bunların başlıcaları.

Haftada en az 3 kez kurubaklagilleri sofranızda bulundurun, çünkü faydaları saymakla bitmiyor. İçerdiği yoğun protein ve karbonhidrat ile önemli bir enerji kaynağı. Aynı zamanda fosfor, demir, kalsiyum, çinko ve magnezyum açısından da oldukça zengin bir besin grubu. Tam bir B vitamini kompleksi olduğunu da söyleyebiliriz. İçerdiği diyet lifi ile uzun süre tok kalmanızı sağlarken kilo vermenize de yardımcı olacaktır.Düzenli tüketimiyle birlikte; kan şekerini kontrol altına alır, düşük glisemik indeksi ile kan şekerini yavaş yükseltir ve insülin sekresyonunu azaltır. Özellikle kalp damar sağlığını korur, beraberinde yüksek tansiyon ve kolesterol, kanser, obezite, osteoporoz (kemik erimesi) ve menopoza bağlı sorunları da ciddi anlamda azaltır.

Rahatlıkla bulabildiğimiz kurubaklagilleri beslenmenize eklemek için daha fazla beklemeyin. Sofralarımızda genel olarak etli veya kıymalı yemeği tercih ediliyor.Sadece haşlanmış olarak da tüketmenizi tavsiye ederim.Salatalarınıza eklediğiniz 4 yemek kaşığı haşlanmış kurubaklagil kilo vermenize de yardımcı olacaktır. Oluşabilecek gaz sorununu engellemek için ise pişirmeden önce en az 12 saat suda bekletin ve bu suyu dökün. Aynı zamanda tüketirken üzerine dökülen kimyon gaz oluşumunu engelleyecektir.

Böbrek hastası olan bireylerin ise kurubaklagilden uzak durması gerektiğini de belirteyim.

Sağlıklı günler dilerim.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.