Son Dakika

• No Posts Found

TANYERİ: PAMUK PRİMLERİ ÖDENMEZSE TARLAYA İNEMEYİZ

İsmail ERAVCI
Söke Ziraat Odası Başkanı Mustafa Tanyeri, pamuk primi hakediş listelerinin henüz askıya çıkmadığını belirterek, eğer Nisan ayı içinde pamuk primleri ödenmezse tarlaya inemeyeceklerini söyledi. Kendilerini bekleyen en büyük tehlikelerden birinin münavebe olduğunu söyleyen Tanyeri, Söke Ovasında en az 100 bin dekarlık arazinin acil şekilde münavebe kapsamı dışına çıkarılması gerektiğini söyledi.

Nisan ayının üretici için araziye inme zamanı olduğunu söyleyen Mustafa Tanyeri “Üretici yavaş yavaş tarlaya iniyor. Nisan ayının 15’inden sonra tarla işleri çok daha fazla yoğunlaşacaktır. Artık masraf zamanı geldi. En fazla giderlerimizden biri mazot olacak. Geçen yıl bu zamanlarda mazot 3,9 TL dolayında idi. Bu gün ise neredeyse 7 TL. sınırına dayandı. Bunun yanında gübre, tohum ve zirai ilaç fiyatları geçen yıla göre yüzde 60 ile yüzde 80 arasında arttı. Bu şartlarda sezona giriyoruz. Girdi maliyetleri geçen yıla göre en az yüzde 60 arttı. Pamuk fiyatları ise geçen yılın fiyatlarının altında. Üretici tarlaya inebilmek için prim ödemelerini bekliyor. Eğer bir an önce primler ödenmezse tarlaya inemeyiz. Pek çok üretici tarlasını ekemez. Sürdürülebilir pamuk üretimi için girdilerin mutlaka aşağıya çekilmesini istiyoruz. Geçen sene mazotun litresini 5,34 TL’den aldık ve üretim yaptık. Pamuğu 10 TL. civarında sattık. Bugün pamuk borsada 9 ile 10 TL. arasında değişiyoruz ama mazot fiyatı 7 TL. sınırına dayandı. Seçimleri bitirdik. Artık ekonomiye odaklanmamız gerekiyor. Üretici zor durumda ve tarlaya girememe riskiyle karşı karşıya. Biz hiç kimseyi hedef almadan sadece durum tespiti yapıyoruz ve bulunduğumuz durumu kamuoyu ile paylaşıyoruz. Bir kez daha söylüyorum. Pamuk primleri ödenmezse tarlaya giremeyiz” dedi.

Kendilerinin Söke Ovasının tamamında münavebenin kaldırılması için mücadele ettiklerini söyleyen Tanyeri “Ancak Tarım ve Orman Bakanlığı bu konuda diretiyor. Münavebenin tamamen kaldırılmasını Tarım ve Orman Bakanlığı istemiyor. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü 55 bin dekar alanda kaldırılması konusunda bir rapor hazırlamış. Biz bu raporun içine taşkın bölgesinin de ilave edilerek 100 bin dekara çıkarılmasını istiyoruz. Yeni bir rapor hazırlanıyor. Mücadelemiz devam ediyor” dedi.

İlgili haberler

Yorumlar kapalıdır

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.