Son Dakika

• No Posts Found

“SÖKE’DE UYUŞTURUCU SATICILARI TAM ANLAMIYLA İĞDİŞ EDİLMİŞTİR”

İsmail ERAVCI – ÖZEL –
Söke’de dün Nisan ayı genişletilmiş güvenlik toplantısı yapıldı. Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu Başkanlığında yapılan toplantıda son 3 aylık dönemde uyuşturucu ile yapılan mücadele konusunda bilgiler verildi. Söke’nin uyuşturucu satıcıları bakımından merkez olmaktan çıktığını söyleyen Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu, yapılan etkin mücadele ile ilçenin güvenli bir hale geldiğini söyledi.
Saat 10.30’da kaymakamlık toplantı salonunda gerçekleşen güvenlik toplantısına Garnizon Komutanı Albay Salih Büyük, Söke Belediye Başkanı Levent Tuncel, siyasi partilerin ilçe başkanları, İlçe Emniyet Müdürü Yalçın Şipal, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Gökhan Kurgan, muhtarlar ve sivil toplum kuruluşları başkanları katıldılar.
Toplantının başında konuşan Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu Genişletilmiş güvenlik toplantılarında bir önceki ayın değerlendirmesini yaptıklarını belirterek “Zaman zaman değişik kurumlarımızın bilgilendirmeleri oluyor. Çoğunlukla emniyetimiz ve jandarmamız asayiş olayları ile ilgili sunum yapıyor. 31 Mart yerel seçimlerinde seçilenleri kutluyorum. Sizlerekolaylıklar diliyorum” dedi.
Son 3 ayda uyuşturucu ile ilgili neler yapıldığı konusunda bilgiler veren Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu ”2019 yılı 3 aylık süre içinde Emniyet Müdürlüğümüz ve jandarmamızı birlikte değerlendirdiğimizde 16 asayiş huzur güven uygulaması yaptık. Çocuk ve gençlerin korunmasına yönelik okul çevreleri, yaya alt geçitleri, okul servis araçlarının denetimi ile ilgili program yapmışız. Suç ve suçun önlenmesi ve aranan şahısların yakalanmasına yönelik iki operasyon, narkotik uygulaması olarak da 14 alan taraması yani alan hakimiyeti adını verdiğimiz uygulama yapıldı. Bu uygulamalar neticesinde toplam 37 uygulamada 18 bin 757 vatandaşımızın yani şahsın sorgulaması yapılmış, 82 aranan kişi yakalandı, 3 bin 86 araç sorgulanmış, 55 araç trafikten men edilmiş ve 129 kişi hakkında adli ve idari işlem yürütüldü.

SON 3 AYDA 174
KİŞİ YAKALANDI
2018 yılı Ocak, şubat, mart ayları içerisinde toplam 221 uyuşturucu satıcı ve kullanıcısı yakalanmış iken 2019’un ilk 3 ayı içerisinde bu sayı 174 olarak gerçekleşmiş. 2018 yılında toplam 31 kişi tutuklanmış iken 2019 yılı ilk 3 ayında bu sayı 32 olarak gerçekleşmiş. Olay sayımı bakından baktığımızda 2018 yılı ilk 3 ayında 208, 2019’da ise 162 uyuşturucu olayı gerçekleşmiş. Ele geçirilen maddelerebaktığımızda 138 gram kristal yakalanmış iken, 2019’da 118 gram olarak gerçekleşmiş. 2018 yılında 25 gram esrar ele geçirilirken, 2019 yılında 48 gram ele geçirilmiştir”dedi.
Burada ifade etmek gerekir ki operasyon ve uygulama sayıları artmasına rağmen elde edilen uyuşturucu ve uyuşturucu kullanan, satan sayısında bir düşüşün olduğunu dikkat çeken Kaymakam Kurtbeyoğlu “Bu beklediğimiz bir husus. Son 5 yıllık verileri incelediğimizde de bu gözüküyor. 2014 yılında toplam 151 kişi yakalanmışken, bu sayı 2015 yılında 194, 2016 yılında 310’a çıkıyor, 2017 yılında 570’e çıkıyor ve 2018 yılında 641’e çıkıyor.

UYUŞTURUCU SATICILARI
İĞDİŞ EDİLDİ
Bunun anlamı şudur son 3 yıl içinde, ağırlıklı olarak son iki yılda yürütülen etkili mücadele ile uyuşturucu satıcıları tam anlamıyla iğdiş edilmiştir. Bugün artık 2019 yılı itibariyle bitirilme noktasına getirilmiş hatta bitirmek mümkün. Elde ettiğimiz rakamlar bunlar. Yani artık Söke’de uyuşturucu satıcısı bulup yakalamakta zorlanıyoruz çünkü yok. Kalmadı. Peki sorun ne bu kadar içici var. Sorun şu içicilerin tedavisi ile ilgili maalesef zorunlu tedavi söz konusu değil. Ancak şahsı hastaneye gönderiyorsunuz , kendi talep ediyor, zorla gönderiyoruz, ben tedavi olmak istemiyorum derse dönüp geliyor. Mahkeme kararları ile tedavi amaçlı gönderilen kişilerde yüksek güvenlikli hastanelerde tedavi edilmeleri gerektiğinden bizim hastanelerimiz bu özelliği taşımadığından tedavi olmuyorlar.

SÖKE UYUŞTURUCU
SATICILARI İÇİN ÇÖLE DÖNDÜ
Bizim önerimiz hastane ile hapishane arası zorunlu tedavi merkezleri kurulsun. Çok net söylüyorum ilçemiz uyuşturucu satıcıları açısından çöle dönmüştür, artık verimli bir arazi değil Söke. Bugüne kadar uyuşturucu ile ilgili çok söz söyledik ama sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilere çağrıda bulunuyorum. Lütfen sizde sesinizi yükseltin. Emniyetimiz ve jandarmamız can siperane bir mücadele yürüttü ve yürütmeye devam ediyor. Bu arkadaşlarımızın desteklenmesi, beyanlarla da olsa yanında olunduğunun gösterilmesi fevkalede önemli diye düşünüyorum. Moral motivasyonunun yüksek tutulması açısından bu gerekli.

SÖKE MERKEZ OLMAKTAN
ÇIKMIŞTIR
Tekrar ediyorum. Söke uyuşturucu acısından bir merkez olmaktan çıkmıştır. Bugünden itibaren açıkça söylüyorum Söke uyuşturucu satıcıları açısından bir merkez olmaktan çıkmıştır. Cuma günü bu konuyla ilgili Emniyetimizin organize ettiği bir toplantımız olacak. Orada da bazı bilgileri paylaşacağız. Sizlerden bir ricam daha olacak. Bilhassa uyuşturucu açısından 10 yıl önce durum neydi, 5 yıl önce neydi ve bugün nereye gelmiş bir bakınız. Artık saat 19.00’dan sonra otobüslerin sokağa çıkmadığı bir Söke yok. Maalesef yaygın basında bu tür yazıların çıktığını ben biliyorum, sizlerin çoğu da biliyordur” dedi.
2015 yılında göreve başladığında Savuca ve Kemalpaşa’nın sırtlarındaki ormanla ilgili çok değişik sözlerin sarf edildiğini söyleyen Kurtbeyoğlu “Çok büyük birliklerle operasyon yapılıyordu. Bugün iki polis yada iki uzman çavuş arkadaşımız dağın altını üstüne getiriyor, arıyoruz ki bir iz bulalım, yok. Artık gelemiyorlar. Gelemeyeceklerde, bundan sonra ayak basamayacaklar. Bu durumdan fevkalede rahatsızlık duyanlar olduğunu zandediyorum. Uyuşturucu ile etkin mücadeleden dolayı pazarını, piyasasını kaybeden itibarını kaybeden kişiler olduğunu tahmin etmemek mümkün değil. Bunları rahatsız etmeye devam edeceğiz. Söke sınırlarına İlçemiz sınırlarına Söke polisi ve jandarması bu kişileri sokmayacak. Yeni türeyenlerede fırsat vermeyeceğiz. Onun için iğdiş ettik tabirini bilinçli kullandım. Önce türeme ve çoğalmalarını önledik. Bunu sadece polisiye tedbirlerle sürdürebilmek mümkün mü? Maalesef mümkün değil” diyerek Milli Eğitim üzerinden yürütülen projelerden örnekler verdi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.