Son Dakika

• No Posts Found

SÖKE’DE YAPILAN UYUŞTURUCU MÜCADELESİ İLE İLGİLİ SUNUM YAPILDI

İsmail ERAVCI-ÖZEL
Dün yapılan Söke Nisan Ayı genişletilmiş güvenlik toplantısında Söke İlçe Emniyet Müdürlüğü Narkotik ve Uyuşturucu Büro Amir vekili Mehmet Tezcan, Söke’de yapılan uyuşturucu mücadelesi ile ilgili bilgiler verdi. Mehmet Tezcan ayrıca, narko rehber sunumları ile ilgili de açıklamalar yaptı,
Uyuşturucunun toplumları sosyolojik, fiziksel, ekonomik olarak zayıf düşürenlerden olduğunu söyleyen Mehmet Tezcan “Bir ailede uyuşturucu bağımlısı bir fert olduğu zaman ailenin hepsi etkileniyor. Özellikle genç nesilleri tehdit eden toplumu ve geleceğe zarar veren bir ürün uyuşturucu. Yani bu uyuşturucuların temininde terör örgütleri ve diğer suç örgütlerinin önemli bir finans kaynağı. Onun narkotik suçlarla mücadelenin önemi çok fazla. Bu itibarla ilçemizde bazı tedbirler aldık. Bunlar uyuşturucu ticareti yapan şahısların tespiti yapılarak adli soruşturma başlatılmasının sağlanması. Çünkü uyuşturucu ile mücadele ederken, şahısların tespiti diğer suçlar gibi değil. Birisi birini dövmüyor, birisi biriyle kavga edip şikayet etmiyor. Bunu emniyet olarak, jandarma olarak bulup, bunu raporlayım, çalışma yaptıktan sonra soruşturma açılmasını sağlıyoruz. Haftada en az iki defa olmak üzere asayiş uygulamaları yapıyoruz. Okul giriş çıkış saatlerinde tedbirler koyuyoruz. Devriye görevlerimiz var. Ayrıca her okulumuza bir irtibat görevlisi atadık. Okul müdürü ile irtibata geçip bir problem varsa bizimle irtibata geçiyorlar. Okul önlerinde ve umuma açık yerlerde denetimler yapıyoruz. Park bahçe ve metruk bina uygulamaları yapıyoruz. Bu hemen her gün yapılıyor.
Sadece narkotik olarak alan denetim uygulamaları yapıyoruz. Alan denetimi dediğimiz bir mahalleyi 4 noktadan kapatıp ekiplerle içeri girip, içerde bulunan araçlar ve şüpheli şahıslar üzerinde arama tarama yapıyoruz. Narko rehber sunum projeleri yapıyoruz. Bu şekilde ilçemizde tedbirler alıyoruz. Uyuşturucu ile mücadelede 2014 yılında 96 olay varken,2018 yılında 147 olaya çıkmış ve 136 şahıstan 641’e çıkmış.
3 aylık verilere baktığımızda 2018’de düşme ibareleri göstermişti ve düşmeler devam ediyor. Yılı da düşüş olarak kapatacağız. Çünkü uyuşturucu satıcısı azalma ve kullanıcılarını da bertaraf ettiğimizde bu sorunu kökten çözmüş olacağız. 3 ayda 7 tutuklu şahıs çıkardık, 25 tane de geçmiş dönemlerden tutuklanmış. 7 ile 25’i topladığımızda 32 yapıyor ve biz her üç günde bir uyuşturucu satıcısını cezaevine göndermişiz” dedi.
2018 yılında uyuşturucu kullanan ve satan kişilerin analizlerini çıkardığını söyleyen Mehmet Tezcan “Çalışmayan kişilerin özellikle ticarette yüzde 91’inin uyuşturucu ticareti yaptığını, yüksekokul mezunlarının bu işe daha az bulaştığını, ilköğretim okulu mezunları ise çok fazla bu işe bulaşıyor. Bu da eğitimin önemini ortaya çıkarıyor” dedi.

Narko rehber sunumları yaptıklarını söyleyen Mehmet Tezcan, gelen istekleri karşıladıklarını belirterek “Bugüne kadar 493 kişiye bilgilendirme yaptık. Narko rehber sunumları yapmaya devam edeceğiz. Cuma günü belediye meydanında narko rehber sergimiz olacak. Cep telefonlarına indirilen uyuma projesini tanıtacağız. Alan denetimleri devam ediyor. Haftada iki gün denetim yapmayı planlıyoruz. Bizim için en önemli olay ihbar. İhbarlar bize çok şey katıyor. 155’i arayıp şurada uyuşturucu satılıyor demelerinin çok büyük önemi var. Bu konuda devletin ödüllendirme sistemi de var. Ödüller çok büyük” dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.