Son Dakika

• No Posts Found

KİSİR ÇAYI AYNI YERDEN 7’NCİ DEFA PATLADI

Ekili araziler Kisir Çayı taşkın suları altında kalırken, 1000 paket arpa otu zarar gördü.

Muhtar Baki Suna: Kisir Çayının taşması nedeniyle Kisir’in zararı yaklaşık 50 bin TL.
Kisir Çayı aynı yerden 7’nci defa patlıyor ama DSİ 100 metrelik bölümü yapamıyor

İsmail Eravcı
Önceki gün meydana gelen yağışlar nedeniyle İlçenin kırsal mahallelerinde taşkınlar ve toprak kaymaları meydana geldi. Önceki gün saat 15.00 sıralarında bölgedeki aşırı yağış nedeniyle Kisir taştı. Taşan çay, etrafında bulunan ekili arazilere sular altında bırakarak büyük zarar verdi.
Yoğun su akışı dere çevresinde bulunan setteyi patlattı. Taşkın suları yem bitkisi ekili onlarca dönüm araziye zarar verdi. Dere kenarında bulunan çiftlik evinin bahçesinden aldığı yem balyalarını taşkın suları götürdü. Geçtiğimiz yıllarda Kisir Çayı’nın küçük bir bölümünde yapılan ıslah ve çevresinde örme taş çalışmasının tamamlanması gerektiği belirtilirken, Muhtar Baki Suna DSİ’yi göreve çağırdı. Baki Suna bir çay aynı yerden 7’nci defa patlıyorsa sıkıntı olduğunu söyledi.
Kisir mahallesi Kulaklıkaya yada kum ocağı mevki olarak bilinen bölgede aynı sette yedinci kez patladığını dikkat çeken Muhtar Suna, Patlayan noktanın 100 metrelik bir yer olduğunu ve sorunu defalarca DSİ Bölge Müdürlüğü’nün çözemediğini söyledi. Muhtar Baki Suna açıklamasında “100 dönüm arazimiz sular altında kaldı. Arpa otu ekili arazilerimiz sular altında kaldı, bunun Kisir’e maliyeti 50 Bin Lira. Vatandaşın cebinde para yok. DSİ 100 metrelik defalarca patlayan yere çözüm bulamıyorsa, ben köy köy dolaşıp para toplayacağım. Her yağmurda aynı sıkıntıyı yaşıyoruz. Benim Devletim Marmaray’ı yaptı, DSİ Kisir Çayı’nda 100 metrelik yeri yapamıyor. Yazık değil mi bize. Kendilerine defalarca sıkıntıyı söyledik. Ama bize dikkate almadılar. Mayıs’ta Haziranda da yağışlar olacak. O zaman ne olacak” dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.