Son Dakika

• No Posts Found

Tarım Orman İl Müdürü Ahmet Ökdem“PAMUK PRİMLERİNİN MAYIS AYI SONUNA KADAR ÖDENECEĞİNİ TAHMİN EDİYORUZ”

İsmail ERAVCI
Aydın Tarım Orman İl Müdürü Ahmet Ökdem, dün Pamuk sektörü toplantısında yaptığı konuşmada pamuk primlerinin Mayıs ayı sonuna kadar ödenebileceğini söyledi. Pamuk primlerini Nisan ayı içinde veya en geç Mayıs ayının ilk haftasında ödenmesini bekleyen üreticiler için bu açıklama sevindirici olmadı.
Söke Ziraat Odası Başkanı Mustafa Tanyeri kendilerinin beklentisinin primlerin en geç mayıs ayı ilk haftası içinde ödenmesi olduğunu belirterek hayal kırıklığı yaşadıklarını söyledi. Ahmet Ökdem yaptığı konuşmada “Aydın’ın 4 Efesinden biri olarak kabul edilen pamuk, 2018 yılında ilimizde yaklaşık 53 bin hektar alanda 280 bin ton üretilmiştir. Bu üretim miktarı ile Türkiye sıralamasında ikinci sırada yer almaktayız. İlimizde üretilen pamuk miktarının yaklaşık %60’ı Söke İlçemizden temin edilmektedir. İlimiz Ege pamuğu coğrafı işareti bölgesinde yer almaktadır. Ege pamuğu, parlaklığı ve yumuşaklığının fazla olması, boya alma ve iplik olabilme özellikleri ile ön plana çıkmaktadır.
İlimizde 1770 ha. alanda pamukta iyi tarım uygulamaları ve 1440 ha. alanda organik tarım yapılmaktadır. Bu sayıların arttırılması için eğitim çalışmalarımız her yıl devam etmektedir. İlimizde 1999 yılında başlayan kütlü pamuk desteklemelerinde 2017 yılında 7004 üreticimize 51.450 hektar alanda yaptıkları pamuk üretimi için 80 krş/kg destek fiyatı üzerinden 234 milyon destekleme ödemesi yapılmıştır. 2018 yılı destekleme ödemeleri ile ilgili çalışmalar devam etmekte olup, ödemelerin mayıs ayı sonuna kadar yapılabileceği bilgisi alınmıştır. Bilindiği üzere 3 yıl aynı ürünü eken üreticilerimize Bakanlığımız tarafından destekleme ödemesi yapılmayacaktır. Ancak Söke Ovasında tuzluluk ve taşkın sorunlarından dolayı alternatif ürün sıkıntısı olacak bölgelerimiz belirlenerek, bu alanlarda uygulamanın yürütülmemesi için bakanlığımıza teklif götürülecektir.
İlimiz için bu kadar değerli bir ürün olan pamuğun üretiminde kalite ve kantiteyi etkileyen bazı sorunlarımız bulunmaktadır. Tuzluluk ve taşkın problemlerinden dolayı monokültür tarımın yapılması, üretim maliyetlerinin fazla olması, zirai mücadelede pestisitlere dayanıklılığın gelişmesi, pamuk lifindeki nem ve kontaminasyon, çeşit fazlalığı, başlıca sorunlarımız arasındadır. Bu sorunların aşılması için Nazilli Pamuk Araştırma Enstitüsü ve Üniversiteler gibi paydaşlarımız ile sürekli irtibat halindeyiz. Her yıl üreticilerimize pamuk hastalık ve zararlıları konusunda verilen eğitimlerin yanı sıra ilimizde pamukla ilgili çeşitli projeler yürütmekteyiz. Bunlardan biri olan Pamuk Entegre Mücadele Projesi kapsamında 2018 yılında 1273 üretici ile 4086 tarlada yaklaşık 16 bin hektar alanda entegre mücadele yapılmış ve tarla başındaki eğitimler hariç pamukta entegre mücadele konusunda 32 adet eğitim verilmiştir.
İlimizde nemden dolayı pamukta oluşan kalite kayıplarının önlenmesi için, Bakanlığımız talimatı ve Valiliğimiz Tebliği esas alınarak 2017 yılından itibaren yürütülen çalışmalarımız kapsamında; ilimizde faaliyet gösteren 310 adet pamuk hasat makinesine nem sensörü takılmıştır. Bu sensör sayesinde hava neminin %70’in üzerinde olduğu durumlarda pamuk hasadının önlenmesi için araç takip sistemi ile kontroller gerçekleştirilmektedir. Aynı araçlara deneme mahiyetli olmak üzere otomatik kantar uygulaması da yapılmıştır. Ayrıca çırçır fabrikaları denetimlerinde de pamuk lifindeki nemin %12-14 aralığında olup olmadığı denetlenmekte, nemli pamukların aynı alanlarda muhafaza edilmesi sağlanmaktadır.
Ayrıca, Adnan Menderes Üniversitesi, Nazilli Pamuk Araştırma Enstitüsü ve İl Müdürlüğünü ortaklığı ve Tariş Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatiflerinin desteği ile Pamuk Yetiştiriciliğinde Akıllı Tarım Uygulaması konulu proje bu yıl uygulamaya konulmuştur. Proje kapsamında Nazilli Pamuk Araştırma Enstitüsü’nde kurulacak olan istasyonlarda pamuk yetiştiriciliğini etkileyen faktörler, kameralar ve sensörler ile takip edilecektir. Daha sonra bu faktörlerin yönetimi için otonom bir kontrol mekanizması geliştirilmeye çalışılarak, gerek zirai mücadele gerekse sulama ve gübreleme gibi konularda zamanında müdahale sağlanmasının yolları aranacaktır” dedi

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.