Son Dakika

• No Posts Found

PAMUK SEKTÖRÜ TOPLANTISI SÖKE’DE YAPILDI

İsmail ERAVCI
Söke Kaymakamlığı himayelerinde dün Söke TAYEM ev sahipliğinde yapılan toplantıda sezon öncesi sorunlar ele alındı. Söke Tarım ve Orman Müdürlüğü, Söke Ziraat Odası, Söke Ticaret Borsası ve Tarım Kredi Kooperatiflerince ortaklaşa düzenlenen toplantıda sektörün sorunları değişik yönleri ile ele alındı.
Saat 09.30’da TAYEM konferans salonunda yapılan toplantıya Söke Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu, Tarım ve Orman İl Müdürü Ahmet Ökdem, Ulusal Pamuk Konseyi Başkanı Bertan Balçık, Tarım Kredi Kooperatifleri Bölge Müdürü, TKDK Aydın İl Koordinatörü, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Zeki Berhuni, Söke Ziraat Odası Başkanı Mustafa Tanyeri, Söke Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Nejat Sağel, Söke Ticaret Odası Başkanı Haluk Kutlay ve çiftçiler katıldılar.
Üç oturumda gerçekleşen toplantıda, Dünyada ve Türkiye’de pamuk sektörü, Pamuğun geleceği, daha iyi şartlarda pamuğun yetiştirilmesi, bölgemiz için önemi ve çiftçilerin sorunları konu olarak ele alındı. Toplantının açış konuşmasını yapan Aydın Tarım ve Orman İl Müdürü Ahmet Ökdem, Aydın’daki pamuk ekimi ile ilgili bilgiler verdi.
Ahmet Ökdem’den sonra kürsüye çıkan Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu, 20 gün önce Ziraat Odasında daha dar kapsamlı bir toplantının yapıldığını belirterek; “Bu Söke’deki ikinci toplantı ama Tarım Orman Müdürlüklerimiz aracılığı ile yapılan ilk toplantı. Ümit ediyorum ki bundan sonra devamı da gelir. Ulusal Pamuk Konseyi toplantılarının önümüzdeki yıllarda Söke’de yapılması en büyük isteklerimden biri. Biz hep üniversite bizim işlerimizle ilgilenmiyor diye bakarız. Üniversite de bu tarım, sanayi sektörü bize niye danışmıyor diye yakınır. Böyle güzel bir ortamda buluşmak güzel. Buradaki toplantıda getirilecek olan öneriler bizim için ufuk açıcı olacak. Benim tespitlerimden biri arazilerin fazla bölünmüş olması. Benim kanaatim odur ki 250 dekardan aşağıdaki tarım bölünmesine kabul edilmemesidir. İhtiyaç fazlası tarım aletleri olması, ihtiyaç fazlası gübre kullanımı, aşırı ilaç kullanımı, ve vahşi sulama dediğimiz sistemle fazla su kullanımıdır. Yine Üretim tarzı ve çeşitliliğinin artırılması ve manavebenin gelmesiyle birlikte, her ne kadar yem bitkileri münavebe amaçlı ekiliyor olsa da biz sadece pamuğa dayalı, belli bölgelerde zorunlu olduğunu bilerek söylüyorum pamuğa dayalı bir üretim modelinden ayrılmamız gerekiyor. Farklı alanlara yönelmemiz gerekiyor. Üretimin her aşamasında teknoloji kullanımı sbağlanmalıdır. Bu sadece denetim olarak değil, üretime artırıcı olarak da kullanılmalıdır. Güven esaslı bir sistemi oturtmamız gerekli. Beyana kabul eden anlayışa doğru yönelmeliyiz” dedi.
Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu’nun konuşmasından sonra oturuma geçildi. Birini oturumun ilk konuşmacısı Ulusal Pamuk Konseyi Başkanı Bertan Balcık oldu
Gazeteci yazar Naim Özdamar moderatörlüğündeki Pamuk sektör toplantısının ilk konuşmacısı Ulusal Pamuk Konseyi Başkanı Bertan Balcık, Uluslararası Pamuk Danışmanları Komitesi’ne (ICAC) göre geçtiğimiz sezon 26.8 milyon tona çıkan dünya pamuk üretiminin bu sezon ekim alanlarındaki sınırlı daralma ve su teminindeki zorluklar nedeniyle, %2 azalarak 26.3 milyon ton’a gerilediği, buna karşılık tüketimin 26.8 milyon ton’a çıkarak üretime geçtiğinin tahmin edildiğini belirterek “ICAC 2017-2025 döneminde küresel lif talebinin 25.5 milyon ton artarak 121 milyon tona çıkacağını tahmin etmekte ve bunun dünya pamuk sektörü için önemli bir fırsat içerdiğine dikkat çekmektedir. Bu dönem zarfında doğal ürünlere eğilimdeki artışla birlikte kişi başına pamuk tüketiminin 4 kg’a, dünya pamuk tüketiminin de 5.3 milyon ton artarak 32 milyon tonu geçeceği öngörülüyor
Hasat döneminde (Ekim, Kasım) yurt içi pamuk fiyatlarının, dolardaki artışa rağmen, yurt dışı fiyatların önemli ölçüde gerisinde kalması, ayrıca piyasanın bir türlü canlanmaması pamuk çiftçilerinde hayal kırıklığına neden olmuştur. Türkiye üretiminin büyük bölümünü kapsayan Adana, İzmir ve Şanlıurfa Ticaret Borsalarında tescili yapılan 79.663 ton mahlıç pamuğun genel ortalama değeri (satış fiyatı) 9 lira 27 kuruş olmuş, dahası Kasım ayında bu değer tescili yapılan 135.623 ton pamuk için 8 lira 72 kuruşa gerilemiştir. Buna göre pamuk üreticilerimiz, ülke ortalaması olarak, Ekim ayında maliyetlerinin 7 kuruş, Kasım da ise 62 kuruş altında gelir elde etmişlerdir” dedi.
Yurt içi pamuk fiyatlarının dünya piyasalarının gerisinde kaldığını söyleyen Balçık “Buna rağmen iç piyasa yeterince canlanmadı. Ekim ve Kasım ayları A Indeks ortalama fiyatları 1,91 ve 1,93 Dolar iken, yurt içi ortalama satış fiyatlarının aylık ortalama döviz kurları üzerinden karşılıkları 1,58 ve 1,49 Dolar olmuş, bir başka ifadeyle yurt içi fiyatlar A Indeks fiyatlarının Ekim’de %21, Kasım’da ise %29 gerisinde kalmıştır” diyerek sonuç ve öneriler bölümünde şunları söyledi “Türkiye sürdürülebilir pamuk üretimi için daha ucuza daha kaliteli pamuk üretmek zorundadır. Ayrıca bu sadece tarımsal hasıla ve katma değeri artırmak için değil, ayni zamanda 19 milyar doları aşan cari fazla ve yüksek istihdamıyla ülkemizin en büyük sosyo-ekonomik öneme sahip sektörü olan Tekstil ve Hazır Giyim sanayilerimiz için de gereklidir. Tekstil ve Hazır Giyim sanayilerimiz %60’ın üzerindeki bir oranla pamuk hammaddesine bağlı olup yerli üretim miktar ve kalite olarak isteklerinin tamamını karşılayamadığı için ithalat yapmak zorunda kalmaktadır. Bu zorunluluk onları dışa bağımlı kılmakta ve bunun sonucunda maliyetleri artmakta ve küresel rekabet güçleri zayıflamaktadır. Çözüm yerli üretimin miktar ve kalite olarak geliştirmesindedir. Türkiye köklü geçmişe sahip bir pamuk ülkesi olarak bunun için gerekli alt ve üst yapıya sahiptir. Bu potansiyeli gerçekleştirilmesi için yapılması gerekenler şunlardır:
Fark ödemesi pamuk desteği gelecek sezon için en az 1 TL olmalıdır. Mazot desteği güncel akaryakıt fiyatları dikkate alınarak en az %50 oranında artırılmalıdır. Destekler önceden duyurularak en az üç, tercihan beşer yıllık dönemler halinde sürdürülmelidir.
Lisanslı depoculuk hızla yaygınlaştırılmalıdır. Bu amaçla: Destekleri geliştirilerek sürdürülmelidir. Tamamı üreticilerden oluşan Tariş, Çukobirlik, Antbirlik gibi Tarım Satış Kooperatiflerinin Lisanslı Depoculuk Desteklerinden yararlanması sağlanmalıdır. Ürünlerini Lisans Depolarda saklayacak üreticilerin çırçırlama hizmeti için ödedikleri %18 KDV, %1’e düşürülmelidir. Ürünlerini Lisans Depolarda saklayacak üreticiler için Elektronik Ürün Senetleri (ELÜS) de, Müstahsil Makbuzlarının yanı sıra desteklemeye esas Belge sayılmalıdır.
Analiz desteği verilerek, Çırçır İşletmelerinin de Lisanslı Depoculuğa katılması sağlanmalıdır. Makinalı Pamuk Hasadına ilişkin Yönetmelik hükümleri bütün pamuk bölgelerinde kararlılıkla uygulanmalı; ilgili hizmetteki KDV oranı %1’e düşürülmelidir. İlaç, gübre, akaryakıt, su vb. Üretim girdilerinin kullanımında israfı önlemek ve etkinliği artırmak üzere gerekli önlemler alınmalı, Eğitim ve Yayım Faaliyetleri geliştirilmeli; Azaltılmış Toprak İşleme, Hassas Tarım vb. tekniklere geçiş teşvik edilmelidir.
Kütlü ve lif pamukta ürün güvenliği ve denetimini sağlamak amacıyla hazırlanmış olan “Pamukların Kontrolüne İlişkin Tebliğ (Ürün Güvenliği ve Denetimi: 2012/25)” ile “Pamukların Standardizasyonuna İlişkin Tebliğ (Ürün Güvenliği ve Denetimi: 2012/27)” günümüz şartlarına göre yenilenmeli ve mutlak surette uygulanması sağlanmalıdır.Çırçır ve prese işletmeleri günümüz ihtiyaçları doğrultusunda rehabilite edilmeli, mevcut çalışma usul ve esasları gözden geçirilerek yenilenmelidir. “GMO FreeTurkishCotton” (GDO’suz Türk Pamuğu) kalite kimliği kullanımı teşvik edilmelidir. Ekim alanları ve rekolte tahmin çalışmaları modern teknolojiler kullanılarak güvenli ve hızlı şekilde yapılmalı, sonuçları önceden duyurulan tarihlerde düzenli olarak paylaşılmalıdır. Pamukla ilgili stratejik öneme sahip kararların ilgili birimler ve bakanlıklar arası koordinasyonla alınması ve uygulanması sağlanmalıdır” dedi
Genel Pamuk Tarımı konusunda ADÜ Ziraat Fakültesi’nden Prof Dr. Aydın Ünal, Daha iyi Pamuk konusunda Gökçe Okullu, Bitki Besleme ve gübreleme konusunda Hasan Altaş, Pamuk zararlıları ile mücadele konusunda Seher Tanyolaç, Pamukta Sulama konusunda Adnan Sülü, uzaktan algılama ile verim tahmini ve zirai mücadele yöntemleri konusunda Prof. Dr. Yusuf Korucu, Pamuk çeşitleri ve özellikleri konusunda Süleyman Çicek, Kontaminasyon konusunda Nedim Özbek sunum yaptı.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.