Son Dakika

• No Posts Found

İBN-İ SİNA SÖKE’DE ANILDI

İsmail ERAVCI
Söke Kaymakamlığı himayelerinde sürdürülen İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün koordinesinde Kültürümüze İz Bırakanlar projesi kapsamında dün İbn-i Sina anıldı. Söke Fatma Suat Orhun Mesleki ve Teknik Lisesi tarafından düzenlenen program Recep Yazıcıoğlu Salonunda yapıldı.
Saat 14.30’da Söke’de başlayan programa Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Yapıcı, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Zeki Berhuni, İlçe Sağlık Müdürü Dr. Esma Gürsoy, okul Müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldılar.
Açış konuşmasını yapan Söke Fatma Tüzzehra Orhun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Edebiyat Öğretmeni Fatih Erdoğan “Tarihte insanlığa büyük hizmetleri olmuş insanlar vardır. Sanatta, edebiyatta, bilim ve teknolojide önemli eserler veren bu insanlar, eserleriyle, fikirleriyle, hayatlarıyla bütün dünyaya örnek olmuşlardır. Bu insanları her zaman takdirle, saygıyla ve rahmetle anarız.
Milletimizin tarihi de böylesi büyük insanlarla doludur. Osman Gazi, Alparslan, Fatih Sultan Mehmet, Atatürk gibi devlet adamları, İbni Sina, Piri Reis, Ali Kuşçu gibi bilim adamları, Itrî, Dede Efendi gibi musikişinaslarımız, Mimar Sinan gibi mimarlarımız, sevgi ve hoşgörüyle insanlığa yol gösteren Mevlâna, Yunus Emre, Hacı Bektaş, nükteleriyle fıkralarıyla Nasrettin Hoca, Mehmet Akif gibi şairlerimiz, her zaman yalnızca bizlere değil bütün insanlığa da örnek olmuşlardır.
Tarihimize, kültürümüze, edebiyatımıza, devletimize, milletimize eserleriyle hizmet eden bu büyük insanları hiçbir zaman unutmayız. Onları, özellikle de doğum ve ölüm yıldönümlerinde saygıyla ve rahmetle anarız. Eserlerini hatırlar/hatırlatırız. Onları tanıdıkça ve örnek aldıkça kendimize daha bir güven duyarız. Tarihimizi sever, ondan güç ve kuvvet alırız. Geleceğimizi bu güçle ve zenginlikle şekillendiririz. Geçmişini bilmeyen, ondan ders almayan bir millet, geleceğini elbette sağlıklı bir biçimde kuramaz. Sağlam temellere dayanmayan bir bina elbette yıkılır. Büyüklerimiz, onların düşünceleri ve eserleri milletimizin, kültürümüzün temellerini oluşturur. Bu nedenle onları ve eserlerini yakından tanımalıyız.
Geçmişimizi bilmeliyiz. Onlar neler yaptılar, nasıl yaşadılar’? Hangi eserler ortaya koydular? Ne yazık ki kimi insanlar, kendi büyüklerini yeterince tanımıyorlar. İnsan tanımadığını yeterince sevemez. Bu bakımdan tarihlerine de geçmişlerine de sıcak bakmıyorlar. Büyüklerimiz, yalnızca kendilerini değil, milletini, bütün insanlığı düşünerek eser verdiler. Büyük sıkıntıları, problemleri aştılar. Böylece yalnızca kendi milletini değil, bütün insanlığı da aydınlattılar. Türk Büyüklerini Anma bu anlamda büyüklerimizi anmak için bir fırsattır” dedi. Daha sonra İbn-i Sina’nın hayatı anlatıldı. Eserleri tanıtıldı.

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.