Son Dakika

• No Posts Found

SÖKE HİLMİ FIRAT ANADOLU LİSESİ TÜRKİYE 3. OLDU

İsmail ERAVCI
Pamuk Çekirdeği küspesi ve pamuk sapı kullanılarak alternatif kompozit üretimine ekolojik yaklaşım projesiyle Türkiye üçüncüsü olarak büyük bir başarıya imza attilar
Söke Hilmi Fırat Anadolu Lisesi, Kimya Öğretmeni Sevil Candal rehberliğindeki Proje ekibiyle, TÜBİTAK Araştırma Projesi, İzmir Bölge birinciliği başarısından sonra daha büyük bir başarıya imza attı. Ankara’da Bölge birincilerinin katıldığı yarışmada Türkiye 3.sü olarak Söke’yi ve Aydın’ı gururlandırdılar. Proje ekibinde Kimya öğretmeni Sevil Candal koordinatörlüğünde öğrenciler Ahmet Kadir Yalçınkaya ve Başak Eser adlı öğrenciler görev aldılar.
Bilindiği gibi Pamuk Çekirdeği küspesi ve pamuk sapı kullanılarak alternatif kompozit üretimine ekolojik yaklaşım projesi ile İzmir bölge şampiyonu olan Söke Hilmi Fırat Anadolu Lisesi bu başarısını Türkiye üçüncülüğü ile taçlandırdı ve Söke büyük bir onur yaşattılar.
Pamuk Çekirdeği küspesi ve pamuk sapı kullanılarak alternatif kompozit üretimine ekolojik yaklaşım Söke örneği projesi şöyle “İnşaat sektöründe kullanılan yer döşemeleri, duvar ve tavan kaplamalarında dayanıklılığı arttırmak, birçok yönden yalıtım sağlamak enerji verimliliği açısından gerektiği düşünülmektedir. Elde edilecek kompozitleri geri dönüşümünde çevreye zarar vermemesi ekolojik denge açısından önem arz etmektedir. Yöremizdeki geçim kaynağı olan pamuk atıklarından yararlanarak ağaçların kesilmesi önlenebilir ve ekonomiye katkı sağlanabilir diye düşünülmektedir. Bu çalışmada kompozit malzemeyi matris özeliğindeki epoksi ve takviye malzemesi pamuk bitkisinin atığı olan sapı ve çekirdeği kullanılmıştır. Ayrıca literatür araştırmalarından elde edilen bilgilere göre radyasyon etkilerini azaltıcı, antimikrobiyel, zararlı virüsleri temizleme özelliğindeki bentonitler döküm sanayinde, kalıpta genişleme ve deformasyonu önlemektedirler. Döküm sanayindeki kabuklanma probleminin minimuma indirilmesi mümkündür. Bu bilgilerle elde edeceğimiz kompozit hem ekolojik etkileri olan, hem geri dönüşümü mümkün olan, hem de bitkisel atıklardan elde edildiğinden ekonomik olacak diye düşünülmektedir. Dolayısıyla bu projenin amacı Söke Ovası’nda en büyük geçim kaynağı olan pamuk bitkisi atığıyla kompozit üretilerek çevreye zarar vermeyen alternatif bir hammadde kaynağı üretilebilmek. Çalışmada pamuk sapının ve pamuk çekirdeği küspesinin epoksi ile 965,96109615 oranlarında karıştırılmasıyla elde edilen kompozitlerin fiziksel ve mekanik özellikleri karşılaştırılmıştır. Işık sensörü ile ışık geçirgenlikleri karşılaştırıldığında epoksi reçinesinin takviye elemanı kullanılmadan elde edilen numunesinin ışığı en çok geçirdiği ve çoktan aza sırasıyla %5,%10, %15 pamuk çekirdeği pamuk sapı örneği sonuçlanmıştır. Kompozit örneklerinden %15 pamuk sapı içeren numune ışığı en az geçirmiştir. Mukavemetlerinin karşılaştırılması epoksi ile elde edilen numenin en az mukavemete sahip olduğu, takviye elemanı eklenen numunelerden en çok mukavemete sahip numunenin %15 pamuk sapı örneğinde olduğu görülmüştür. Ses geçirme düzeneğinde ses geçirgenliklerinde benzer özelliklerle karşılaşılmıştır” denilerek Türkiye üçüncüsü olan proje anlatıldı.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.