Son Dakika

• No Posts Found

YETERİ KADAR SU İÇİYOR MUSUNUZ

Yetişkin bir bireyin sağlığı için günde kilosu başına 30 ml su tüketmesi gerekiyor. Yani 60 kg olan bir birey günlük en az 1800 ml su içmeli, bu da yaklaşık 9 su bardağı suya tekabül ediyor. Ancak araştırmalar çoğu kişinin günlük olarak ihtiyacı olandan çok çok daha az su içtiğini gösteriyor. Yetersiz su tüketiminde vücudun işlevselliği bozuluyor, özellikle böbrekler ve kalp ciddi oranda zarara uğruyor, istenmeyen bir ödem meydana geliyor, mide bulanması, baş ağrısı, baş dönmesi, deri elastikiyetinin azalması gibi semptomlar ortaya çıkabilir.
Gün içinde içilen çay ve kahveler su yerine geçmez bu bilinen en büyük yanlışlardan birisi. Aksine fazla çay ve kahve tüketimi vücutta su tutup ödeme neden olur. Bu sebepten her çay, kahve tüketiminden sonra en az iki katı kadar su içilmesini öneririm.
Sabahları güne su içerek başlamak, her yemekten önce bir bardak su içmek, masada dikkatinizi çekecek bir su matarası bulundurmak, suyun içine limon, çubuk tarçın, nane, maydanoz, zencefil, portakal dilimi atmak, her saat başı size su içmenizi hatırlatacak telefon programları indirmek günlük su tüketiminizi tamamlamak için size yardımcı olacaktır. Yeterli su içip içmediğinizi idrar renginizden de anlayabilirsiniz. Sarı ve koyu renk idrar az su içtiğinizin habercisidir.
Yeterli oranda su tükettiğiniz zaman, daha iyi bir cildiniz olduğunu, daha sağlıklı saç ve tırnaklara sahip olduğunuzu, tatlı isteğinizin azaldığını, yorgunluk, halsizlik gibi semptomların son bulduğunu, bağırsak sisteminizin daha düzenli çalıştığını, kilo vermenizin hızlandığını, el ve ayaklarda oluşan şişliklerin azaldığını, mide rahatsızlıklarınızın geçtiğini gözle görülür halde fark edeceksiniz. Sağlıklı günler dilerim.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.