Son Dakika

• No Posts Found

“SÖKE’DE TOPYEKUN BİR MÜCADELE VAR”

İsmail Eravcı ÖZEL
Söke Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu, İlçede Milli Eğitim üzerinden 30 projenin yürütüldüğünü belirterek, ilçedeki bütün okullara birer Bilim ve Sanat Merkezi haline getirmeyi çalıştıklarını söyledi. Amaçlarının okullardaki 23 bin öğrencinin yanı sıra 5 bin üniversite öğrencisini de bu projeye dahil ederek Söke’nin gelecekte herkesin imrenerek, gıptayla baktığı bir şehir haline getirmek olduğunu söyledi.
Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Milli Eğitim üzerinden şu anda 29 proje yürütüyoruz. 30’uncu projeyi de imzaladık. Bütün okullarımızı adeta Bilim Sanat Merkezi haline getirmeye çalışıyoruz. Bütün okullarımızda akıl zeka oyunları, satrançlar, mangalalar var. Bütün Türkiye’de Milli bir hakemimizin ifadesi. İlk kez Söke’de bilardo ligi kurduk. Bir ilçede ilk kez 100 kadar çocuğumuz bilardo oynuyor. 400 çocuğumuz Söke Basket kulübünde basketbol oynuyor, kaymakamlığımızca çok ciddi destek yapılıyor. 250’nin üzerinde çocuğumuz Söke Voleybol kulübünde voleybol oynuyor. Barış Hoca ve Mutlu hocaya teşekkür ediyorum. Onları da ciddi anlamda destekliyoruz. Okul sporları anlamında futbol, voleybol, basketbol, bocce, atletizm, bilardo ligleri kurduk, 3’er ay burada çocuklarımız spor yapıyor. Bunun dışında judo yapan 62 çocuğumuz var. Bunların tüm kıyafetleri ve ihtiyaçları kaymakamlığımız tarafından karşılandı. Bu çocuklar dezavantajlı bölgelerimizden birinde. Oraya gittiğimde anneleri de geldi. Hepsinin söylediği şu. Çocuklarımız buraya gelirken derslerinden, okullarından uzaklaşır mı diye endişe ediyorduk. Ama burada gördük ki çocuklarımız hem bedenen hem zihnen geliştiler, değiştiler, olumluya doğru dönüştüler. Çok memnunuz, çok mutluyuz, kötü alışkanlıklardan ve dil kötü alışkanlığından da kurtuldular. Her türlü bağımlılıktan uzaklaştılar. Sporun böyle bir sonucu var. Çocuk yazarlar, meddah çocuklar ki dünyada hikaye anlatma diye yöneticilere anlatılıyor, ceo’lara seminerler veriliyor. Biz ise ilkokuldan, ortaokuldan başladık, 3 yıldır devam ediyoruz.

22 BİN ÖĞRENCİYE ULAŞTIK
Geçtiğimiz yıl toplam 22 projede 22 bin öğrenciye ulaştık. Hedefimiz 23 bin öğrencimizin tamamı artı 5 bine yakın üniversite öğrencisi. Geçtiğimiz günlerde 500 kişilik kız öğrencilerimize Bir Başka Güzel Söke filmi gösterildi. Bu belgeselin gösterimi sonucu öğrencilerle görüştük. Onlarında talepleri var. İlçe ile entegre olmaları konusunda talepleri var, korunmaya ihtiyaçları var. Bu konuda adımlar attık, atmaya devam edeceğiz.

SAVCI VE HAKİMLERİMİZE
TEŞEKKÜR EDİYORUM
Şehit ve gazi aileleri ile ilgili doğru kültür aktarımını temin edebilmek için projelerimiz var. Bütün bunlar esasen bağımlılıkla mücadele konusunda yaptığımız çalışmalar. Yani sadece polis, jandarma yakalasın, savcı hakem ceza versin değil. Bu arada adliyemize de çok teşekkür ediyoruz, çok duyarlı davranıyorlar. Bu konu da sonuç almamızda çık büyük katkıları var. Çok ciddi katkıları var. Yani bu topyekün mücadele ile olur. Polisi, jandarmayı kendi başına bırakırsanız o yakalar götürür. Yarın satıcılar kullanıcılar devam eder. O satıcıların yeni müşteri bulamaması lazım. Bunun için caba sarf ediyoruz.

LİSEDE 4 UYUŞTURUCUYA
BULAŞMIŞ ÇOCĞUMUZ VAR
2018 yılı içerisinde lise seviyesinde 4 çocuğumuz var. 4 çocuk uyuşturucuya bulaşmış, ekiplerimiz bire bir bu çocuklarla bir abi, bir baba gibi ilgileniyor. Yetmez, sizlerin daha çok ilgi göstermesi lazım. Daha çok gerektiğinde tepki göstermesi lazım, bu mücadeleyi sürdürebilmemiz için. Nerde boşluk bulurlarsa orada devreye gireceklerdir diye endişe ederiz.

493 KİŞİYE EĞİTİM
VERİLDİ
Emniyetimiz 8 Ocaktan bu yana 493 kişiye uyuşturucu ile ilgili özel bir eğitim verdi. Burada okul müdürleri, öğretmenler, rehber öğretmenler, aile birlikleri, muhtarlar ve kurum müdürleri var. Bu bilgilendirmeye devam edeceğiz. Uyuşturucu ile mücadeleyi anlatmak özel bir uzmanlık işi. Ama aileler uyarılmalı. Ne kadar çok insana ulaşırsak bizim için o kadar sevindirici.

312 UYUŞTURUCU SATICISI
YAKALADIK
Son 3 yılda 1200 operasyon yapmışız, 1285 kişi yakalanmış, 55 kişi tutuklanmış uyuşturucu kullananlar. Uyuşturucu madde satanlarla ilgili 146 operasyonda 312 tane uyuşturucu satıcısı yakaladık. Tekrar ediyorum son 3 yılda 146 operasyon yapılmış, 312 uyuşturucu satıcısı yakalamışız. Bunların bir kısmı da kendilerini dev aynasında gören baba-dede rollerini oynayan kişiler. Yani polisin, jandarmanın gücü yetmez denen isimler. 111’i 2018’de, 112’si 2017’de, 89’u da 2016’da olmak üzere. Bunlardan 174 şahıs tutuklanmış. Çok ciddi rakamlar. Bu şunun ifadesi sorun var, çok da büyük sorun var. Ama artık uyuşturucu satıcılarının cirit attığı bir yer değil Söke. Olamayacakta. Benim tecrübem bu etkili mücadelelerden rahatsız olan bazı tipler, çok mücadele ediyorlar, biz artık zehir satamıyoruz diye rahatsızlıklarını dile getirseler sopayı yerler. Ama mücadele edilmiyor derlerse farklı bir algı oluşturabilirler. Mücadele edenleri yılgınlığa sürükleyebileceklerini ümit ediyor olabilirler.
Ama ben Tahsin Kurtbeyoğlu olarak Söke Polisi ve jandarması adına da söylüyorum. Hiçbir şekilde yılgınlığımız olmayacak, hiçbir şekilde geri durmayacağız. Bir seminerde bize demişlerdi ki “dikkat edin, namlu ile merminin arasında duruyorsunuz” biz kafamızı oraya koyduk. Öyle bu mücadeleyi yapıyoruz. Onun için hiçbir polis memuru, amir arkadaşım, jandarma personeli, komutan arkadaşım bu mücadeleden geri durmadı, durmayacak” dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.