Son Dakika

• No Posts Found

SÖKE TİCARET ODASI’NDA KOBİ-GEL DESTEKLERİ ANLATILDI

İsmail ERAVCI
KOSGEB Kobigel proje tanıtım toplantısı resmi KOSGEB uzmanları tarafından Cuma günü saat 14:00’da Söke Ticaret Odası Konferans salonunda yapıldı. KOSGEB Aydın İl Müdürlüğünden gelen uzmanlar vatandaşlara KOBİ-GEL destekleri konusunda ayrıntılı bilgi verdiler. Salonun neredeyse tamamının dolduğu toplantıda KOSGEB İl uzmanı Barışcan Gülay geleneksel girişimcilik destekleri ve KOBİ-GEL destekleri hakkında bilgi verdi.
KOSGEB, KOBİGEL ile küçük ve orta ölçekli işletmelerin; ekonomideki paylarının ve etkinliklerinin arttırılması, rekabet güçlerinin ve sağladıkları katma değerin yükseltilmesi amacıyla 1 milyon TL.’ye kadar proje bazlı destek sağlamak olduğunu söyleyen Barışcan Gülay, program kapsamında desteklenecek proje giderleri Proje Teklif Çağrısında belirlendiğini ve belirlenen esaslar dahilinde desteklenecek proje giderlerine kurulun karar verdiğini söyledi. Gülay, Ancak; gayrimenkul alım, bina inşaat, tefrişat, taşıt aracı alım ve kiralama, proje ile ilişkilendirilmemiş personel giderleri ve diğer maliyetler ile vergi, resim ve harçlar ile sosyal güvenlik primlerinin desteklenmediğini söyledi.
Proje kapsamında desteklenmesi uygun görülen gider grupları toplamı ile destek türleri, Proje Teklif Çağrısında belirlenen üst limit, oran ve varsa gider kısıntılarını geçmeyecek şekilde Kurul tarafından belirlendiğini söyleyen Barışcan Gülay sunumunda “İmalata verilen önemi devlet destekleri ile pekiştirmek adına böyle bir dönüşüm yaşadık. Farkındalığı pekiştirmek adına ilçelerde toplantılar yapıyoruz. Temsilciliklerimizle, odalarımızla, borsalarımızla işbirliği yaparak destekleri olabildiğince duyurmaya çalışıyoruz. Girişimcilik kursu 4 günlük girişimcilik kursu ile başlıyor. Bu 4 günlük girişimcilik kursu bizim için giriş takibi gibi bir şey. Bunu alan kişi işletmesini açıp, bize başvuru yapabiliyor. Biz başvuru yaparken bu girişimcinin faaliyet kodunu dikkate alıyoruz. Faaliyet kodu imalatçı değilse, yüksek teknoloji imalatçı tarafından yazılımcı değilse geleneksel girişimci olarak bize başvuru yapabiliyor. Geleneksel girişimcinin bizden faydalanması şu şekilde oluyor. Şahıs işletmesi kuranlar kuruluş için 5 bin TL, şirket kuranlar kuruluşta 10 bin TL. destek alıyorlar. Daha sonra birinci yılın sonunda ve ikinci yılın sonunda çalıştırdığı kişi sayısına göre performans desteği alıyorlar. Bu daha önce makine, teçhizat, kira ve bina gideriydi. Biz bunu şimdi işletmenin yanında çalıştırdığı kişi sayısına göre performans desteğine dönüştürdük”dedi.
Geri ödemeli desteklerin burada kaldırıldığını söyleyen Barışcan Gülay “Geri ödemeli destek makine ve teçhizat bölümünde verilmeye devam ediliyor. Ama ben imalatçı olacağım deyip geldiğinizde girişimcilik kursunu alıp işletmenizi imalat sektöründe alıp KOSGEB’e başvuru yaptığınızda bu ileri girişimcilik olarak adlandırılıyor. İleri girişimcilikten kastım şu. Siz faaliyet kodunu aldıktan sonra firmayı açarken vergi dairesine yapacağınız işi beyan ediyorsunuz. O beyana esas işletmenize geliyorlar ona binaen bize faaliyet kodu veriyorlar. Bu sizin faaliyet kodunuz oluyor. Faaliyet koduna biz bakıyoruz bu adam imalatçı mı değil mi diye. İmalatçı iseniz geleneksel girişimcilere verdiğimiz desteği ilk anda 100 bin TL ile 300 TL arasında makine teçhizat desteği alabiliyorsunuz. Bunun destek oranı yüzde 75. Bu 100 bin TL’den 300 TL’ye kadar olan kısım neye göre değişiyor onu söyleyeyim. Yaptığımız imalatın teknoloji düzeyine göre değişiyor. Düşük yüzdeyle teknoloji imalatı yapanlar 100 bin TL, orta düzeyde teknoloji imalatı yapanlar 200 bin TL, yüksek düzeyde teknoloji imalatı yapanlara 300 bin TL’ye kadar yüzde 75 olmak kaydıyla hibe desteği veriyoruz. Sizden isteğimiz 2 yıl boyunca bu desteği aktif ve verimli şekilde kullanmanız. İki yıl boyunca bu işletmeyi kapatmadığınız, kiralamadığınız, devretmediğiniz sürece desteği alıyorsunuz. Desteklemenin kabası bu” dedi.
Daha sonra soru cevap bölümüne geçildi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.