Son Dakika

• No Posts Found

SÖKE’DE İLK KEZ KÜÇÜK KUMRU TESPİT EDİLDİ

Meryem Yavaşoğlu
Burunköy Mahallesinde çobanlık yapan Turan Cengiz tarafından Söke’de ilk defa küçük kumru tespit edildiği belirtildi. Kumruya benzeyen ancak renklerinin farklı olduğu söylenen kuşun bilimsel adının Streptopelia senegalensis olan Küçük Kumru olduğu ve Söke’de ilk kez tespit edildiği belirlendi.
Diğer kumrulardan daha küçük ve rengi farklı olan Küçük Kumrunun, bakır renkli gerdanının üzerinde siyah benekleriyle hemen dikkat çektiği, dişilerinin rengi biraz daha açık ve küçük boyutta olduğu belirtildi. Genellikle şehir kuşu olarak bilenen küçük kumruların ülkemizdeki yayılış alanlarının son yıllarda genişlediği belirtildi. Bilim insanlarının araştırmalarıyla, İstanbul Taksim’de yoğun olarak görülen Küçük Kumrular, Türkiye’de 1970’li yıllara kadar sadece 12 ilde görülürken, son yıllarda yaklaşık 41 ilde daha kayıt edildiği bilgisi verildi.
EKODOSD tarafından verilen bilgide “Aydın’da popülasyon olarak ilk kez Söke’de tespit edilen Küçük Kumrular, son yıllarda yükselen apartmanların arasında kalan küçük bahçeli alanlarda, eski evlerin çatılarında, cami avlularındaki ağaçlarda görülmektedir.
Sadece Küçük kumrular bile, kentlerdeki yoğun ve nefes aldırmayan yapılaşmalarla yok edilen yeşil alanların ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Yeşil dokusu kalmamış yoğun yapılaşmalar içinde, apartmanlar arasında sıkışıp kalan boş arazilerde, doğal kalmış küçük alanlarda, terkedilmiş evlerin avlularındaki ağaçların içinde yaşam olanağı bulan Küçük Kumrular Söke’nin bir mahallesinde nesillerini sürdürmeye çalışıyorlar.
Kentlerdeki yeşil alanlar, ağaçlar ve özellikle yaban hayatı için çok önemli olan makilikler mutlaka korunmalı ve kent mimarisi biyoçeşitliliğe uygun şekilde düzenlenmelidir. Bu sayede Küçük Kumru gibi birçok kuş türü ve doğal bitki türleri bu alanlarda yaşama olanağı bulacaktır.
Yerel bir tür olan Küçük Kumrunun, Osmanlı Sultanları ya da padişahları tarafından getirildiği tahmin edilmektedir. Görünüş olarak ilk bakıldığında Üveyiğe benzetilen Küçük kumrunun kanat örtüleri ve sırtı beneksiz kızıl kahverengi, kanat altı örtüleri gri-mavi olup, genellikle insanlarla birlikte yaşamayı seven bir kuş türüdür. Söke’de ki üreme durumları takip edilerek kayıt altına alınacaktır” denildi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.