Son Dakika

• No Posts Found

YABANCILARA TÜRKÇE ÖĞRETİMİNDE KÜLTÜR AKTARIMI ÇALIŞTAYI YAPILIYOR

İsmail ERAVCI
Adnan Menderes Üniversitesince düzenlenen “Yabancılara Türkçe Öğretiminde Kültür Aktarımı Çalıştayı” 15 Nisan 2019 tarihinde Rektörlük Toplantı Salonu’nda gerçekleşti. Etkinliğe aynı zamanda çalıştayın onursal başkanı olan Rektör Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Aydın, Rektör Danışmanı Hüseyin Turgut ve çeşitli üniversitelerden yaklaşık 40 akademisyen katıldı.
Kitle kültürü, karşı kültür, milli kültür, evrensel kültür, bilim, sanat, demokrasi, etik, kültür öğretiminin teknik, estetik, psikolojik, sosyolojik dinamikleri ve yabancı dil olarak Türkçe öğreticisi yeterlilikleri, yabancı dil olarak Türkçe öğretim setlerinin yeterlilikleri konu başlıklarının ele alındığı çalıştayda uluslararası standartlarda dil öğretimi ve kültür transferi üzerine yapılan çalışmalar aktarıldı.
Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir yabancılara dil öğretiminin stratejik önemini vurguladı. Rektör Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, “Dünyada ülkeler arası iletişimin bir hayli ilerlediği, bölgesinde lokomotif bir güç olan ülkemizin de jeopolitik, jeostratejik, jeoekonomik ve jeokültürel konum itibarıyla birçok ülke ile etkileşim içerisinde bulunduğu bir dönemdeyiz. Türkiye’nin dışa açılan penceresi durumundaki “Uluslararası Öğrencilerimiz” bu iletişimin daha sağlıklı olması ve ülkemizin doğru şekilde tanıtımı açısından oldukça önemli. Nitekim uluslararası öğrencilerimiz, bizim ‘Gönüllü Kültür Elçilerimizdir’. Ülkemizde misafir etmekten büyük bir mutluluk duyduğumuz yabancı öğrencilerimize sadece dil öğretmek veya akademik eğitim vermek değil, kültürümüzü de tanıtmak birincil sorumluluklarımızdandır. Bu noktada başta üniversitemizde bulunan Türkçe öğretim merkezleri olmak üzere, tüm akademik birimlerimize, akademisyenlerimize, öğretmenlerimize, resmi ve özel kurum ve kuruluşlarımıza önemli görevler düşmektedir. Eğitim camiamızın akademik eğitim yanında kültürümüzün önemli bir parçası ve taşıyıcısı olan dil öğretimine dolaylı olarak da kültür aktarımına katkı yapması doğal bir gerekliliktir.” diye konuştu.
Adnan Menderes Üniversitesinin, Türk Dili, Türk Tarihi, Türk Kültürü alanlarında yapılacak olan etkinliklerde üzerlerine düşen katkıyı her zaman sağlayacaklarını belirten Rektör Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, katkı ve destekleri için başta Türk Dil Kurumu’na olmak üzere, organizasyonu düzenleyen öğretim üyelerimize ve emeği geçen herkese teşekkür etti.
Çalıştaya Katılım Gösteren Akademisyenler
Çalıştay Düzenleme Kurulu: Dr. Öğr. Üyesi Gülnur Aydın, Dr. Öğr. Üyesi Ali İhsan Yapıcı, Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Karaca, Öğr. Gör. Hamza Özkan, Öğr. Gör. Nilay Akay Gökalp (Aydın Adnan Menderes Üniversitesi)
Katılımcılar: Prof.Dr. Osman Selçuk Aldemir Aydın Adnan Menderes Üniversitesi, Prof.Dr. Ahmad Nahmadov Aydın Adnan Menderes Üniversitesi, Doç.Dr. Hasan Gültekin Aydın Adnan Menderes Üniversitesi, Prof.Dr. Ali Yakıcı Gazi Üniversitesi, Prof.Dr. Nezir Temur Gazi Ünivesitesi, Prof.Dr. li Fuat Arıcı Yıldız Teknik Üniversitesi, Doç.Dr. Muhammed Eyyüp Sallabaş Yıldız Teknik Üniversitesi, Prof.Dr. Ali Göçer Erciyes Üniversitesi, Prof.Dr. Musa Çiftçi Uşak Üniversitesi, Doç.Dr. Zekerya BaturUşak Üniversitesi, Prof.Dr. Nebihat Özdemir Hacettepe Üniversitesi, Prof.Dr. Nermin Yazıcı Hacettepe Üniversitesi, Prof.Dr. Nurettin Demir Hacettepe Üniversitesi, Doç.Dr. Mevlüt Erdem Hacettepe Üniversitesi, Doç.Dr. Mustafa DurmuşHacettepe Üniversitesi, Doç.Dr. Ahmet AkkayaAdıyaman Üniversitesi, Dr. Öğr. Üyesi Bekir Kayabaşı Adıyaman Üniversitesi, Doç.Dr. Ahmet Zeki Güven Akdeniz Üniversitesi, Doç.Dr. Alparslan Okur Sakarya Üniversitesi, Doç.Dr. Fulya Topçuoğlu Ünal Kütahya Dumlupınar Ünivesitesi, Doç.Dr. Mesut Gün Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, Doç.Dr. Ömer Tuğrul Kara Çukurova Üniversitesi, Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Yalçın Yılmaz İstanbul Üniversitesi, Öğr. Gör. Yusuf Günaydın Ankara Yıldırım Beyazıd Üniversitesi

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.