Son Dakika

• No Posts Found

SÖKE BİLSEM “OKU – YORUM” PROJESİNİ UYGULAMAYA KOYDU

İsmail ERAVCI
Söke Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) 2018 yılı haziran ayında açılırken, 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılında faaliyetlerine başladığı ve ilk uygulamaya koyduğu projenin ise oku-yorum olduğu belirtildi. Önceki gün saat 14:00’da Şehit Faruk Demir Anadolu İmam Hatip Lisesi konferans salonunda Söke Bilim ve Sanat Merkezi tarafından yürütülen OKU-YORUM projesi kapsamında Yazar Nazlı Eray ile söyleşi gerçekleştirildi.
Projeye gönüllü katılım sağlayan 14 ortaokuldan 414 öğrenci söyleşiye katıldı. Söyleyişi öncesinde bir açış konuşması yapan BİLSEM Müdür vekili Oğuzhan Özevcimen, Söke Bilim ve Sanat Merkezi 2018 yılı haziran ayında açılmış olup 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılında faaliyetlerine başladığını belirterek “Merkezimizde 40 tane üstün yetenekli öğrenci eğitim görmektedir. Binamız hazır olmadığından Söke İmam Hatip Ortaokulunun 4. Katını kullanmaktayız. İlk yılımız olduğu için genel olarak ilkokul grubu öğrencilerimiz merkezimize devam etmektedir. Gelecek yıl ise ortaokul grubu öğrencilerimizde aramıza katılacaktır.
2 aylık bir çalışma sonucu OKU-YORUM adlı projemizi uygulamaya koyduk. Projemizde amacımız öğrencilerimizin okuma alışkanlığı kazanması ve okuma eyleminin nitelikli bir şekilde gerçekleştirmesi olduğu kadar günümüzün en büyük sıkıntılarından olan problemli internet kullanımını en aza indirmektir. Bu bağlamda Projemize katılan gönüllü okullarımızdan 414 ortaokul öğrencimize uzmanlar tarafından hazırlanmış okuma alışkanlıkları ve problemli internet kullanımı tutum ölçekleri uygulanmıştır. Belirlenen toplam 13 kitabı öğrencilerimiz okumaya başlamış ve hazırladığımız internet sayfamızda kitaplarla ilgili fikirlerini paylaşmaya başlamışlardır. İnternet sayfamızda öğretmenlerimiz ve kitaplarımızın yazarları da öğrencilerimize fikirleriyle eşlik edeceklerdir. Sanal ortamda öğretmen, öğrenci, yazar buluşmasını sağlayarak mekân ve zaman kavramını ortadan kaldırıp eğitimin her ortamda her an gerçekleşebileceğini göstererek 21. Yüzyıl standartlarına uygun projemizi devam ettirmekteyiz. Projemizde yer alan 414 öğrencimize bilinçli ve güvenli internet kullanımı semineri verilecektir. Projemizin finalinde öğrencilerimize sontest olarak tekrar tutum ölçekleri uygulanacaktır. Uzman psikolojik danışman olan rehber öğretmenimiz tarafından SPSS analizi yapılacak, projenin amacına ne kadar ulaştığı somut verilerle ortaya konulacak ve kaymakamlık makamına rapor olarak sunulacaktır” diyerek projenin yürütülmesinde destekleri olan Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu başta olmak üzere İlçe Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Yapıcı ve tüm ilgililere teşekkür etti.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.