Son Dakika

• No Posts Found

OLUKLU KERTENKELELER DENGENİN SAĞLANMASINDA ÖNEMLİ ROL OYNARLAR

Meryem Yavaşoğlu
Uzun ve ayaksız şekliyle yılana benzetilen, halk arasında kör yılan olarak da bilinen Oluklu Kertenkelelerin çok uysal olduğu ve doğada önemli yararı bulunan canlılar olduğu belirtildi. Çekirge, salyangoz ve böceklerle beslenen ve bazen fare, küçük boylu kertenkele ve kuş yavrularını da yiyen Oluklu Kertenkelelerin ne yazık ki yılan sanılarak bilinçsiz kişilerce öldürüldüğü belirtildi. (Yılanların da öldürülmemesi gerekir.)
Aydın bölgesinde yaygın görülen Oluklu Kertenkelelerin, Kuşadası’nın yanısıra Söke’nin doğal alanlarında, sitelerin ve apartmanların arasında kalan arazilerde görüldüğünü söyleyen EKODOSD Bilim danışması üyesi ADÜ Biyoloji Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Kurtuluş Olgun “Doğal denge için çok önemli olan, zehirli olmayan ve insanlara hiçbir zararı bulunmayan bu canlı türü öldürülmemelidir. Karayolundan karşıdan karşıya yavaş bir şekilde geçerken, bazı sürücüler tarafından özellikle ezilmektedir. Yolda görüldüğünde hız düşürülerek, bu canlının doğal yaşam alanına geçişine izin verilmelidir. Piknik yapılan yerlerde de yoğun görüldüğünden, piknikçiler tarafından yılan sanılarak sopayla öldürülmektedir. Oluklu Kertenkele (Pseudopus apodus), insanlar tarafından genellikle yılan olarak bilinen bu tür yaklaşık 1 metre veya daha uzun boylu olan zehirsiz (Türkiye’deki tüm kertenkeleler zehirsizdir) bir kertenkele türüdür. Bacaklarının olmaması nedeniyle yılana benzetilmekte ve bu nedenle çok sıkça öldürülmektedir. Oysa göz kapaklarının bulunması, başlarının iki tarafında deri içine çökmüş orta kulak açıklığının bulunmasıyla yılanlardan çok kolay ayrılırlar. Ayrıca yılanlar gibi hızlı hareket edemezler ve bu nedenle insanlarla karşı karşıya gelme olasılıkları oldukça fazladır.

Gövde yanlarında uzunlamasına birer girinti bulunan ve bu nedenle Oluklu Kertenkele olarak bilinen bu tür sadece Ege Bölgesi’nde değil daha çok kıyılara yakın olmak üzere Akdeniz, Marmara, Trakya ve tüm Karadeniz Bölgesi’nde yayılış gösterirler. Genellikle makilik, fundalık ve bol bitkili taşlık yerlerde yaşarlar ve çalı dibi, taş altı ve kemirici yuvalarında gizlenirler. Daha çok çekirge, salyangoz ve çeşitli böceklerle beslenen bu türün dişileri 10 kadar yumurta bırakır. İnsanlara hiçbir zararı olmayan oluklu kertenkele havaların ısınmaya başladığı bu günlerde özellikle Aydın ve İzmir civarında çok sıkça karşılaşacağımız kertenkelelerden biridir. Biyolojik döngü içerisinde zararlı böcekleri ortadan kaldırarak önemli bir işlevi olan bu kertenkele türünün korunması doğal dengenin sağlanması açısından oldukça önemlidir” dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.