Son Dakika

• No Posts Found

MEHMET İZ: “MAYIS AYI BİZİM İÇİN 1 YILA BEDEL”

İsmail ERAVCI
Söke Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Mehmet İz, Mayıs ayının zeytin üreticisi için 1 yıla bedel olduğunu belirterek, mayıs ayının ne çok sıcak ne de çok yağmurlu geçmesini istediklerini söyledi. Mayıs ayındaki hava şartlarının kendilerine bir yıla mal olduğunu söyleyen İz, şu anda havaların yağışlı gitmesinin mayıs ayı için kendilerine umut verdiğini söyledi.
Geçtiğimiz yıllarda özellikle Şubat, Mart, Nisan aylarının kurak geçmesi nedeniyle mayıs ayında zamansız yağan yağmurların zeytin üretiminde rekolte düşüşlerine sebep olduğunu söyleyen Mehmet İz “Geçtiğimiz sezon zeytinlerde rekolte ve kalite kayıpları yaşandı. Üretici yemeklik zeytin bulmakta zorlandı. Zeytinyağlarında asit oranı 3 kata kadar arttı. Biz zeytinde mayıs ayını değerlendiririz. Mayıs ayında hava şartları uygun giderse zeytinde hem kalite hem de rekolte yüksek olur. Geçtiğimiz yıl zeytinde var yılı olmasına rağmen yüzde 30 dolayında bir üretim gerçekleşti.
Nisan ayında havaların yağışlı gitmesi mayıs ayında mevsim normallerinde gideceği inancımızı kuvvetlendirdi. Önümüzdeki yıl rekoltenin ve kalitenin yüksek olacağı bir yıl bekliyoruz. Özellikle Nisan ayındaki yağışlarla kuraklığın yazın daha az hissedileceğini düşünüyoruz. Son yıllarda zeytincinin yüzü hiç gülmedi. Bu sene inşallah güler. Nisan ayındaki yağışlar mayıs ayına olumlu etkisi olacaktır” dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.