Son Dakika

• No Posts Found

DEMİR EMİLİMİ VE KANSIZLIK

Demir vücudumuzda sentezlenemeyen dışarıdan alınması gereken bir besin öğesidir. Beslenmemizde demir içeriği yüksek olan birçok besin tüketiyoruz. Kırmızı et, tavuk, balık, yumurta, yeşil yapraklı sebzeler, kurubaklagiller, kuru yemişler bunlardan bazıları.
Vücudumuza yeteri kadar demir alamadığınızda demir eksikliği ve buna bağlı oluşan anemi (kansızlık) meydana getirir. Aynı zamanda vücutta demirin eksik olması; konsantrasyon bozukluğu, halsizlik, kalp çarpıntısı, yorgunluk, solgunluk, sinirlilik, bağışıklık sisteminde zayıflık, saç dökülmesi, tırnak kırılması gibi semptomlara neden olabilir. Bu sebepten dolayı besinlerden aldığımız demirin, biyoyararlılığının yüksek olması yani yeterinde emilip vücutta kullanılabiliyor olması önemli.
Besinlerden aldığımız demirin hem ve non- hem olmak üzere iki hali vardır. Bu iki formda demir vücudumuzda daha kolay emilir. Ancak bu değerli mineralin emilimini engelleyen bazı durumlar söz konusudur. Örneğin kalsiyumdan zengin besinler; demirin iki formununda emilmesini engelleyebilir. Et, tavuk, balık gibi değerli demir kaynaklarının yanında süt, yoğurt, ayran, gibi besinler tüketmek demir emilimini azaltacaktır. Bir diğeri fitat içeren besinler yani tam tahıllı ürünler ve soya ürünleri. Çok büyük ölçüde emilim bozukluğu yaşatmazlar. Ancak bunları tüketirken yanında demir emilimini pozitif etkileyen besinlerin de masada bulunması önemli. Çay ve kahve de içerisindeki tanen bileşeni ile demir emilimini engeller. Dolayısıyla çay ve kahveyi yemeklerle birlikte tüketmemekte en az 1 saat sonra içmekte fayda var.
Demir emilimine pozitif katkı sağlayan besinler ise C vitamini içeren yiyeceklerdir. C vitamini en çok narenciye, kivi, çilek, biber, brokoli, karnabahar, brüksel lahanası, koyu yeşil yapraklı bitkilerde bulunur. Yani et, tavuk, balığın yanında bol yeşillikli ve limonlu bir salata tüketilmesi, balığın üzerine limon sıkılması, etin yanında bir bardak portakal suyu içilmesi, haşlanmış ve limonlanmış bokoli ve karnıbaharın sofralada olması, yumurtanın yanında biber tüketilmesi demir emilimini arttıracaktır.

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.