Son Dakika

• No Posts Found

HAFTANIN YORUMU ÜLKEDE VE YERELDE GÜNDEM

Kıymetli okurlarım, ülkede gündem deyince belki bir çoğunuzun aklına ilk sırada siyasetten bahsedeceğim gelmiştir. Ama, ne olur mazur görün ben o bir çoğunuzun tahmin ettiği siyasi konuya girmeyeceğim. Sovanın 8 tl, Domatesin 9 tl. Prasanın bile 7 tl. olduğu bir ortamda oralarda dolaşmak bana pek hoş değil. Dolayısıyla bunları da geçiyorum. Televizyon ekranlarında izlediğimiz haberler, sanırım aklı başında olan herkesi düşündürüyordur. Doğal olarak kar, yağmur, sıkıntı vermiyor, ama dolu, tayfun ve hortum öyle değil, onlar direk hasar veren doğal afatlardır. Ceviz büyüklüğünde dolu, hemde yoğun bir şekilde yağması, insanın kafasını deler, bitkilere, meyvelere zarar verir, bir tavuğun kafasına düşse öldürür. Tayfun ve hortum ise, onlarda birer afattırlar. Bunlar bu son günlerde çokça görülmeye başladılar. Bunlar hakkında da biraz kafa yoralım. Tabiatı, kirlendirerek, ilaçlarla zehirleyerek, yakarak ve yeşili kesip biçerek tahrip ediyoruz. Bunların bir bedeli olması gerekmiyor mu? Bu dünyayı yaratan, türlü çeşit canlılarla donatan, bunu bir nizam-intizam içinde yapmış, ölçü ve yasalar çerçevesinde de bir sistem haline getirmiştir. Bu sisteme zarar vermek, bu sistemin içinde bizde olduğumuza göre kendimize de zarar vermiş olmuyor muyuz? O nedenle doğal denge bozuluyor ve normal oluşumların yerini anormal oluşumlar alıyor. Çekirge, kurbağa, kelebek ve başka tür haşaratlar oluşup çoğalıyor. Yani, tabiata insanlar tarafından verilen bir zarar bir başka zararla uyarılıyor. Bunun idrakine ne zaman varıp, gerçek bir bilimsellik tedbiri alacağız?
İLÇEMİZ VE YÖREMİZ
HAKKINDA HİZMETLER
Bilimsellik hakkında çağdaşlık va modernlik politikası çok yapanlar ve ilericiliği dilinden düşürmeyenler yıllardır yöremizde seçilerek iş başına getiriliyor, gelenlerde birtakım vaatlerle geliyorlar. Buraya kadar diyeceğimiz bir şey yok, ama bundan sonra başlaması gereken iş, eylem ve icraatlar, hiçte önceki vaatlerle örtüşmüyor. İşte ülkemizin, yöremizin ve ilçemizin durumu ortada. Ülkede pahalılık ve zamlar, sürüyor yörede, eski rolantili gidişata devam, ilçemizde bir hareketsizlik var. Yeni seçilen Belediye Başkanı ve Belediye meclisi toplantı yapıyor, komisyonları belirliyor, komisyonlara bakıyoruz trafikle ilgili bir komisyon yok. İlçemiz Söke’nin en önemli sorunlarından biri trafik. Cadde ve sokaklarda trafik işaretleri, arabaların park etme sorunları, nizamlı otoparklar yok ve bazı caddeler şehircilik adına bakımsızlıktan, çağdaşlık ve modernliğe uzaktan seyrediyor. Seçilmişlerin tebrik ve kutlanmalarından, hizmete sıra ne zaman gelecek diye vatandaş bekliyor. Şehiriçi dolmuş güzergahlarının işlediği yollar mutlaka bir ciddi bakımdan geçirilmeli. Ama, bakıyoruz Belediye Meclisinde düzenlenen komisyonlarda trafikle ilgili bir birim göremiyoruz. Şehiriçi trafiğini vatandaş kendi idare ediyor. Belediyeler yasasında bu konuyla ilgili bir yasal düzenleme yok mu? Trafik sorunu İlçemiz Söke için acil bir konu, ifade etmeye çalıştığımız problemler açısından. Bir an önce bu sorunlara el atılmasının gerektiğine inanıyoruz. Yeni Başkandan da bunu bekliyoruz. Yerel basından okuduğumuza göre Kuşadası Belediye Başkanı kutlamalara iki gün ayırmış ve hemen hizmete başlamış. Söke Belediye başkanı ne bekliyor? Vatandaşlar olarak merak ediyoruz.
SÖKE KAYMAKAMININ
ÖNEMLİ ÇALIŞMALARI

Uzun bir süredir bakıp takip ediyoruz, Kaymakamımız Sayın Tahsin Kurtbeyoğlu ilçemiz Söke de önemli ve ciddi çalışmalar yapmaktadır. Bilimsel ve kültürel alanda, uyuşturucu konusunda emniyet kuvvetleriyle özellikle başarılı neticeler elde etmektedir. Geçen hafta belediye önünde Narkotik alanda uyuşturucu ile yapılan mücadelenin göz doldurucu çalışma örnekleri vatandaşa ciddi manada güven verdi, Narkotik köpeklerin yaptıkları vatandaşlar tarafından hayretle ve taktirle izlendi. Diğer tarafta bilimsel çalışmalarda Söke BİLSEM “Oku–Yorum” projesi uygulamasında 40 tane üstün yetenekli öğrenci öğretim görüyormuş, bu önemli bir gelişme. Ayrıca, felsefik çalışmalar düzenlenmesi ve kültür açısından dünyada bilime yön veren bilim insanlarımızın tanıtımında programlar hazırlayıp öğrencilerimizin başarılı çalışmalarını teşvik etmesi taktire şayan hizmetlerdir. Mesela, bilimsel alanda Söke Hilmi Fırat Anadolu Lisesi’nin Tübitak Bilim Fuarında ilgi görmesi ve Araştırma projesi yarışmasında 3. lüğe çıkması bir öğünç vesilesidir. Bu arada bir başarı da Söke Anadolu Lisesi’nden geliyor, Aydın genelinde düzenlenen Resim Yarışmasında Gizem Özgür öğrencimiz İl 3. cüsü oluyor. Evet, bütün bu başarılı çalışmaların elemanlarını kutluyor ve başarılarının devamını diliyoruz. Ayrıca, Kaymakamımız Sayın Tahsin Kurtbeyoğlu’nu da bu çalışmalara öncülük ettiği için kutluyoruz. Bu arada Söke Ziraat Odasında da bir takım çalışmalar yapılıyormuş, bu vesileyle pamuk ekiminin yanında başka ürün çeşitlemelerine de yer verilmesi çalışmalarının yapılmasını tavsiye ediyoruz. Mesela, bir planlama ile nohut, fasulye, sovan, sarımsak ve bir takım sebze ekimlerine de yer verilmesi gibi. Evet, bu haftaki yorumumuzu da burada noktalarken herkese esenlikler diliyoruz.
Hoşça ve sağlıcakla kalınız efendim.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.