Son Dakika

• No Posts Found

BÜYÜK MENDERES LİSANSLI DEPOCULUKTA TARAFLAR BİRARAYA GELDİ

İsmail Eravcı
Söke Ticaret Borsası dün Büyük Menderes Lisanslı Depoculuk bilgilendirme projesi organizasyonu kapsamında bilgilendirmede bulundu. AK Parti Aydın Milletvekili MKYK üyesi Metin Yavuz, İzmir Ticaret Borsası Meclis Başkanı ve aynı zamanda ELİDAŞ yönetim Kurulu Başkanı Barış Kocagöz, AK Parti Söke İlçe Başkanı Namık Yıldırım Aydın Ticaret Borsası yönetim Kurulu üyesi Kazım Günaydın, Ulusal Pamuk Konseyi Başkanı Bertan Balçık, Söke Ziraat Odası Başkanı Mustafa Tanyeri, Söke Ticaret Borsası Meclis Başkanı Ali Özdericioğlu, yönetim kurulu başkanı Ahmet Nejat Sağel, Tariş 131 Nolu Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi Başkanı İsmail Özer ve borsa üyeleri katıldılar
Söke Öğretmenevi lokalinde kahvaltılı toplantının açış konuşmasını yapan Söke Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Nejat Sağel, hayata geçirmek için canla başla çalıştıkları Büyük Menderes Lisanslı Depoculuk projesinin bilindiğini belirterek “Bu proje ile amaçlarımız pamuk ve zeytinyağı üreticileri için kolay pazarlanabilen, daha iyi korunabilen şartlarda ürünü depolamak; istikrarlı ve sürdürülebilir daha yüksek gelir sağlamak; serbest piyasa ve fiyat oluşumunu etkileyen olumsuz müdahalelerin önünü kesmek; pamuk ve zeytinyağı ürünlerinin sağlıklı biçimde kayıt altına alınmasını sağlamak ve daha güvenli piyasa oluşumuna ön ayak olmak. İşte bu amaçlarımızın gerçekleştirilmesinde büyük katkıları olan Ak Parti Aydın Milletvekili ve MKYK Üyesi Sayın Metin Yavuz’a hepinizin önünde Söke, İzmir ve Aydın Ticaret Borsaları başkanları ve meclisleri adına şükranlarımızı iletmeyi borç bilirim. Biz bu yola çıktığımızdan beri desteklerini bizden esirgemedi, bu yolda bize hep destek oldu” dedi.
Gerçekleşmesi büyük emek isteyen bu proje için her adımda bir engel, bir sorunun çıkabildiğini ve hala da çıktığını söyleyen Sağel “Biz bu engelleri yılmadan yorulmadan aştık, aşmaya da devam ediyoruz. İlk adımlarımızı atarken karşılaştığımız arazi engelimizin aşılmasındaki noktada bizlere yardım elini uzatan kişi sayın vekilimiz Metin Yavuz oldu. İlk engelimiz arazinin mera vasfında olmasıydı. Önce o aşıldı. Sonrasında arazinin 3 borsa ortaklığıyla kurulan Büyük Menderes Lisanslı Depoculuk A.Ş. ye tahsis edilmesiydi. Sayın Milletvekilimiz o engelde de hep yanımızda olarak bakanlıkla görüşmelerini sürdürdü. Ve sonuç yine başarılı oldu. Depomuzun inşası aşamasında da sayın vekilimizin desteklerini bekliyoruz. Büyük Menderes Lisanslı Depoculuk Şirketimizin önüne koyduğu vizyonla birlikte bölge ekonomimizi güçlendirecek olan bu sonuç, bölgemizi daha aydınlık yarınlara taşıyacaktır. Birlik ve beraberlikte rahmet, ayrılıkta azap vardır. Bizler hep birlikte hareket ederek karşınıza daha nice başarılarla çıkacağız” dedi.
AK Parti hükümeti tarafından hazırlanan 5300 sayılı Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk Kanunu 17/02/2005 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini hatırlatarak konuşmasına başlayan AK Parti Aydın Milletvekili MKYK Üyesi Metin Yavuz, beyaz altın pamuğun bölgemiz , şehrimiz ve çiftçimiz için önemli olduğunu belirterek “ Lisanslı depoculuk ile ilgili ilk adım, yatırım yine nasip olsa idi Söke’mizde yapılmış ve faliyete geçmiş olacaktı. Lakin yerin meradan dönüşümü ve hazineden irtifak hakkının alınamama sebebiyle İzmir Torbalı’ya yapıldı. Bu tesis 2012 kasım ayında denetlendi ve 2013 şubat ayında da Elektronik ürün senedi alım satım konusunda Bakanlığımız tarafından İzmir Ticaret Borsası yetkilendirildi. O gün ki Söke’de talep edilen yer ile ilgili Söke Borsamız girişimde bulunularak destek istendi. Yerimizin meradan çıkartılıp tahsisi için girişimler böylelikle başlamış oldu. Nihayet gerekli bakanlıklarımızla girişimlerimizi yaptık. Bu hazine yerimizin alanı 73 bin 858 m2 dir. Bu yerimizi 17 Nisan 2019 tarihli olur ile Büyük Menderes Tarım Ürünleri lisanslı depoculuk A.Ş. ye irtifak hakkı verilmesi sağlanmıştır.
En öncelikli amaç; Çiftçimize 12 ay saklama ve sigorta sağlaması
Hasat dönemlerinde tarım ürünlerindeki fiyat düşüşlerinin önlenmesi ve piyasanın dengelenmesidir. Yani üreticinin 12 aya yayılan satış imkanı. Suni düşük fiyatların oluşumunu engellemesi. Bankaya üretilen malın teminat olarak verilebilmesi. Risk azalması sebebiyle çiftçimizin faiz giderlerinin azalması. Mahlıç haldeki pamuklara bir sicil oluşturulacak .Sınıflandırma oluşacak. İhracat imkanına destek verecek. Kaliteli üretimin teşvik edilmesi, üreticilerimiz için güvenli bir piyasanın oluşturulmasıdır. Ve nihayetinde tarım ürünleri ticaretinin kayıt altına alınmasıdır.
Burada en öncelikli konu tabii ki de üreticilerimiz ve onların ortağı olan kooperatiflerimizdir. Bu anlamda aşılması gereken bazı konuların olduğunu yakından biliyorum. Çözümü noktasında üreticilerimiz, Ziraat Odalarımız, Kooperatiflerimiz ve Borsalarımıza gerekli katkıyı vereceğim.
”Lisanslı Depoculuk” hükümetimizin büyük bir isabetle başlattığı hayati öneme sahip bir çözümdür. Bunun yanında Tarım ve Orman Bakanlığımızın her yıl düzenli olarak kütlü pamuğa verdiği fark ödemesi desteği ile mazot desteği üretimin devamı açısından çok önemlidir. Bu sayede 400 bin ton olan lif pamuk üretimimizin 900 bin tonlara çıktığını belirtmek isterim. (Ulusal mızın hedeflediği 1 milyon ton seviyesine de inşallah önümüzdeki sezon ulaşırız)
Pamuk üreticilerinin lisanslı depo desteklemelerinden daha iyi yararlanmalarını sağlamak üzere bazı adımların atılması gerektiğinin bilincindeyim. Örnek vermek gerekirse; Çiftçilerimizin lisanslı depoya ürünlerini koymaları noktasında, kütlü pamuklarını lif haline getirmek için çırçırlama yaptırmak zorunda olduklarını biliyorum. Buradaki işletme bedeli %18 KDV’ye tabi. Sistemin daha sağlıklı işlemesi için KDV oranın dengelenmesi gerekmektedir. Bu sebeble ilgili konuyu Hazine ve Maliye Bakanlığımıza götürmek gerekmektedir. Bu adımı da önümüzdeki günlerde atarız inşallah. Yine çiftçilerimizin ortağı olduğu Tariş, Çukobirlik, Ant birlik kooperatiflerimizin Lisanslı Depoculuk desteklerinden tam anlamıyla yararlanamadıklarının farkındayım. Tebliğde ilgili kooperatifçilik kanun maddesinin sehven yanlış yazılmasından kaynaklı durumun düzeltilmesi için gerekli girişimlerde bulunacağım” dedi.
Daha sonra İzmir Ticaret Borsası Meclis Başkanı Barış Kocagöz, Aydın Ticaret Borsası yönetim Kurulu üyesi Kazım Günaydın, Ulusal Pamuk Konseyi Başkanı Bertan Balçık, Tariş 131 Nolu Pamuk ve Yağlı Tohumlar Kooperatifi Başkanı İsmail Özer ve Söke Ziraat Odası Başkanı söz alarak görüşlerini açıkladılar

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.