Son Dakika

• No Posts Found

HEMŞİRE ADAYLARINA TÜTÜN VE TÜTÜNÜN ZARARLARI ANLATILDI

Meryem Yavaşoğlu
Tütün bağımlılığı, Dünyada ve ülkemizde önemli bir halk sağlığı sorunu olup, beyin hücresel yapısında ve fonksiyonunda kalıcı değişikliklerle giden, dürtüsel, önüne geçilemeyen, tekrarlayan sigara kullanımı davranışı gösteren kronik beyin hastalığı olduğu belirtildi.
Bu bağlamda Söke Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğrencileri, öğretim görevlileri ve idari personeline, Tütün Kontrolü Strateji Belgesi ve Eylem Planı’nın Bilgilendirme ve Bilinçlendirme başlığında ‘Tütün ürünlerinin kullanımının zararları konusunda öğrenci, öğretmen, velilerin bilgilendirilmesi, farkındalık oluşturulması olumlu tutum ve davranış geliştirilmelerinin sağlanması’ maddesi kapsamında 15.04.2019 tarihinde Söke İlçe Sağlık Müdürlüğü’nde görevli Dr. Fatma Burcu Türkmen tarafından eğitim verildi.
Eğitimde sigara bağımlılığının zararları, nasıl bağımlı hale gelindiği, pasif içicilik, bağımlılıktan kurtulma yöntemleri hakkında bilgiler verildi. Sigara bağımlılığının ICD kodu olan bir hastalık olduğu üzerinde duruldu. Öğrenci ve öğretim görevlilerin soruları eğitmen tarafından cevaplandırıldı ve Dr. Fatma Burcu Türkmen’e teşekkür belgesi verilerek eğitim son buldu.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.