Son Dakika

• No Posts Found

SÖKE BELEDİYE BAŞKANINA 8,5 MİLYON TL BORÇLANMA YETKİSİ VERİLDİ

Tuncel: Belediyenin çok borcu var çünkü rakamlar birbirini tutmuyor. 73 milyon TL. bir borç faturası geldi önümüze. 73 milyondan sonra belediyenin şu kadar bana borcu var diyen pek çok kişi geldi. Bunların hepsini muhasebe bölümüyle tekrar görüşüp ondan sonra net rakamı çıkartacağız. Her gün yeni gelen borçlarla borç miktarı sürekli artıyor

İsmail Eravcı
Söke Belediye Meclisi dün saat 16’da olağanüstü toplandı. Olağanüstü toplantıda Söke Belediyesine 8 milyon 500 bin TL. borçlanma yetkisi verildi. Cumhur ittifakından Söke Belediye Meclisine giren meclis üyeleri borçlanma konusunda hayır oyu verirken, ittifakın MHP kanadı ise çekimser kalmayı tercih etti. Borçlanma yetkisi CHP’li üyelerin oyları ile meclisten geçti. Meclis toplantısı sonunda gazeteniz Yeni Söke muhabirinin sorularını cevaplayan Söke Belediye başkanı Levent Tuncel, seçildikten sonra belediyenin borçları konusunda ilk kez Gazeteniz Yeni Söke’ye konuştu. Tuncel, Belediye’nin borcunun henüz net olarak ortaya çıkmadığını belirterek rakamın 73 milyonun çok üzerinde olduğunu söylemekle yetindi.
Metin Sakalar’ın mazereti nedeniyle katılmadığı meclis toplantısında ihtisas komisyonlarının çalışma programını hazırlamak üzere görevlendirilirken, Aydın Valiliği Hizmet Birliğine Belediye Başkanı ile birlikte Şahabettin Kara seçildi.
Aydın 2. İdare Mahkemesi’nin 2018/220 Esas Nolu dosyasında Belediye aleyhine açılan davada; Yenicami Mahallesi 517 ada 6 nolu parselde kayıtlı taşınmaza dair yapılan 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliğine ilişkin alınan 16.10.2015 tarih ve 2015/10-207 sayılı meclis kararının iptali hususunun; 5216, 5393 ve 3194 sayılı kanunların ilgili maddeleri kapsamında ve yine Aydın 2. İdare Mahkemesi’ nin 2018/559 Esas Nolu dosyasında Belediye aleyhine açılan davada; Savuca Mahallesi 2180, 2181, 2182 ve 2183 nolu parsellerin imar yolu olarak düzenlenmesine ilişkin 1/ 1000 ölçekli uygulama imar planınin iptali hususunun; 5216, 5393 ve 3194 sayılı kanunların ilgili maddeleri kapsamında İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havalesi sonrası görüşülerek karara bağlanması konusu hukuk komisyonuna havale edildi.
Belediye gelirlerinin ve bütçe imkanlarının yetersiz olması nedeniyle emanette bekleyen borçların ödenebilmesi ve kamu hizmetlerinin gerektirdiği giderleri karşılayabilmek için borçlanma yapılabilmesi için Belediye Başkanı Levent TUNCEL’e yetki verilmesi oy çokluğu ile mecliste kabul edildi.
Meclis toplantısı sonrasında gazeteniz Yeni Söke’ye özel açıklamalarda bulunan Söke Belediye Başkanı Levent Tuncel “8,5 milyon TL’yi biz şu an harcamak için değil, Belediye’nin belli borçları var, vadesi gelmiş ama ödenememiş. Ötelenmiş, ötelenmiş yani 3-5 defa ötelenmiş, bu insanlarda mağdur. Biz bu borçlanma yetkisini alıyoruz ki bunun içerisinden ne kadar ihtiyacımız olursa onu kullanacağız. Geri kalan kısmı teminat olarak duracak. Sıkıştığımız zaman belediyenin hizmetleri için oradan faydalanacağız. 8,5 milyon TL’yi hemen kullanacağız diye bir kural yok. Şu anda acil, belediyeyi sıkan borçlar var geçmişten kalan. Bu paranın bir kısmını onları çözmek için kullanacağız” dedi.
Gazeteniz Yeni Söke muhabirinin belediyenin ne kadar borcu olduğu şeklindeki soruyu da yanıtlayan Söke Belediye Başkanı Levent Tuncel “Belediyenin çok borcu var çünkü rakamlar birbirini tutmuyor. 73 milyon TL. bir borç faturası geldi önümüze. 73 milyondan sonra belediyenin şu kadar bana borcu var diyen pek çok kişi geldi. Bunların hepsini muhasebe bölümüyle tekrar görüşüp ondan sonra net rakamı çıkartacağız. Hergün yeni gelen borçlarla borç miktarı sürekli artıyor. Örneğin geçen gün mıcır ocağından geldiler ve onlara 800 bin TL. borcumuz varmış. Bu 73 milyon TL’nin içinde yoktu. Bunun yanında kum ve çimento ticareti yapan bir firma geldi. Onlara da 200 bin TL. borcumuz varmış. Bu 200 bin TL’de 73 milyon TL’nin içinde yok. Bunların hepsini bir toparlayıp piyasaya ne kadar borcumuz olduğunu net olarak ortaya çıkaralım. Çünkü değişik değişik yerlerde borçlar var. Net rakamlar ortaya çıksın ve ondan sonra bilgiyi paylaşırız zaten” diye konuştu.

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.