Son Dakika

• No Posts Found

SÖKE’DE 1 MAYIS İŞÇİ BAYRAMI KUTLANDI

İsmail Eravcı
1 Mayıs İşçi Bayramı dün Söke’de kutlandı. Söke Kültür Sanat Emek Platformu bileşenleri sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerin katılımıyla gerçekleşen 1 Mayıs İşçi Bayramını kutlamaları yaklaşık 1 saat sürdü.
Basın açıklaması öncesinde halaylar çekildi, türküler söylendi. 1 Mayıs kutlamalarına katılanlar Cumhuriyet meydanında 1 Mayıs kutlandı.
İlçedeki 1 Mayıs kutlamalarına Söke Belediye Başkanı Levent Tuncel, Başkan Yardımcısı Veli Devrim Yerli, CHP İlçe Başkanı Mesut Atakan’ın katıldığı görüldü.
Basın açıklamasını platform adına Eğitim-Sen’den Selami Akdemir yaptı. Selami Akdemir yaptığı açıklada “Cahit Sıtkı Tarancı’nın dizelerinde ifade ettiği bir memleketin ve hatta dünyanın umudunu ve hasretini paylaşan emek ve meslek örgütleri olarak, yıllardır bizlerle kol kola omuz omuza duran demokratik kitle örgütleriyle, siyasi partilerle ve direnen SİBAŞ işçileriyle, 1 Mayıs 2019 Birlik Mücadele ve Dayanışma Gününde bir aradayız.
İşçisi, kamu çalışanı, işsizi, emekçisi, emeklisi, aydını, sanatçısı, gazetecisi, öğrencisi, esnafı, kadını, genci, yaşlısıyla doldurduğumuz bu 1 Mayıs meydanında nasıl bir memleket istediğimizi kol kola, omuz omuza hep birlikte haykıracağız!
Bizim memleket dediğimiz, herkesin güvenceli ve insanca çalıştığı bir işi olsun. Bizim memleket dediğimiz, ölümüne çalıştırıldığımız işyerleri, açlık ve yoksulluk sınırının altında ücretler, taşeron köleliği, güvencesizlik değildir. Bizim memleket dediğimiz, eşit yurttaşlık, barış ve kardeşlik hakim olsun.
Emeğin sömürülmediği, herkesin güvenceli, insanca çalıştığı bir işinin olduğu, ekonomik krizlerin faturasının emekçilere yıkılmadığı,Kimsenin cinsiyetinden, kimliğinden, inancından dolayı ikinci sınıf yurttaş muamelesi görmediği, Eşit yurttaşlığın, barış ve kardeşliğin hakim olduğu,Sendikal hak ve özgürlüklerin, hak arama yollarının önünün açıldığı, grevlerin yasaklanmadığı,Düşünmenin, düşünceyi ifade etmenin, itiraz etmenin cezalandırılmadığı,
Emeğin, eşitliğin, özgürlüğün, demokrasinin, barışın, laikliğin hakim olduğu BİR DÜNYA VE ÜLKE İSTİYORUZ!” ifadelerine yer verildi.
Söke’de eylemleri devam eden SİBAŞ işçilerinin de bir basın açıklaması yaptığı, 1 Mayıs kutlamalarında, Aydın EYT Derneği de kısa bir açıklama yaptı. Açıklamaların ardından kalabalık SİBAŞ İşcilerini destek için önce SİBAŞ’a gittiler, ardından Aydın’a hareket ettiler. Söke’de 1 Mayıs kutlamaları olaysız geçti.

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.