Son Dakika

• No Posts Found

AFRİN ZEYTİNYAĞI PİYASAYI ALT ÜST ETTİ

İsmail Eravcı
Söke Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Nejat Sağel, zeytin üreticisinin çok kötü bir sezon geçirdiğini belirterek, özellikle Afrin’den bol miktarda gelen zeytinyağının piyasayı alt üst ettiğini söyledi. Önümüzdeki sezonda aynı durumun yaşanması durumunda üreticinin çok daha kötü günler geçireceği uyarısında bulundu.
Önümüzdeki sezon zeytin üretiminin yüksek olacağını söyleyen Ahmet Nejat Sağel “Geçen sezon zeytinde yok yıllarından biri yaşandı. Rekolte oldukça düşük, kalitede aynı şekilde çok düşüktü. 1,5 asitin altında zeytinyağının miktarı çok azdı. Rekolte ve kalite düşük olmasına rağmen fiyatlar beklenenin çok altında oluştu. Bunun en büyük nedeni Afrin bölgesinden ülkeye giren zeytinyağı olarak görüyoruz. Çok fazla zeytinyağı girişi olunca fiyatlar da yerinde saydı hatta düştü.
Önümüzdeki yıl buna önlem alınmalıdır. Afrin ve benzeri bölgelerden Türkiye’ye zeytin ve zeytinyağı girişine sınırlama getirilmelidir. Çünkü önümüzdeki yıl zeytin verimi yüksek olacak gibi görünüyor. Zeytin ağaçlarındaki uyantı bunun göstergesi. Türkiye’de zeytin rekoltesi yüksek olur ve bir de dışardan zeytinyağı girişi yapılırsa piyasalar geçen yıldan çok daha kötü olur. Zeytin ağacın başında kalır. Çünkü elde edilen zeytin hasadı işçi parasını karşılamaz. Üretici hasadın üzerine bir de cebinden işçi ücreti ödeyemez. Zaten ödeyecek gücü olmaz. Bu durumda zeytin hasat edilmeden ağacın başında kalır. Bu durumun yaşanmaması için şimdiden tedbir alınması gerekiyor ve geçen sezon olduğu gibi bu sezon dışardan zeytinyağı ithalatına sınırlama getirilmesi gerekli. Üretici desteklenmelidir” dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.