Son Dakika

• No Posts Found

BUGÜN DÜNYA ÇİFTÇİLER GÜNÜ

İsmail Eravcı
Tanyeri: Bölgemiz üreticilerini göz önünde bulundurduğumuzda özellikle bu yıl etkisi daha fazla hissedilen tohum, mazot, gübre ve ilaçlama gibi ana kalem girdilerde fiyatlar aşağıya çekilmelidir
Bugün 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü. Söke Ziraat Odası Başkanı Mustafa Tanyeri, her geçen yıl artan nüfus ve Dünya’nın 10 Milyardan fazla nüfusu kaldıramayacağı göz önünde bulundurulduğunda üretimin ve çiftçiliğin önemi her geçen gün daha da önem kazandığını söyledi.
Tanyeri açıklamasında “İlk olarak uluslararası tarım üreticileri federasyonu(IFAP) tarafından 1984 yılında Hindistan’da yapılan genel kurulda çiftçilik mesleğine, sorunlarına ve çiftçilerin toplumda taşıdığı önemi anlatabilmek amacıyla kutlanmasına karar verilen Dünya Çiftçiler Günü, IFAP ‘ın maddi sorunlar nedeniyle kapanmasına rağmen halen Tüm dünyada kutlamasına devam edilmektedir.
Günümüzde gelişen mekanizasyon, uydu sistemleriyle sulama, ilaçlama, sera koşullarında iklimsel özellikleri optimum düzeyde tutabilme, bitkide istenilen dozda gübreleme imkanı, serada topraksız ürün yetiştiriciliği, hem serada hem de tarlada yazılım üzerinden bütün yetiştiricilik dönemi boyunca bitkinin isteğine göre bitki besleme, hastalık ve zararlı kontrolü yapılmaktadır. Ayrıca dronlar ile de tarlada krolofil pigmentine göre hastalık, zararlı tespiti, ilaçlama uygulamaları yapılabilmektedir.
Ancak mevcut bu gelişmelerin maliyeti yüksek olduğundan dolayı üreticinin kendi imkanlarıyla faydalanması günümüz şartlarında mümkün gözükmemektedir. Bölgemiz üreticilerini göz önünde bulundurduğumuzda özellikle bu yıl etkisi daha fazla hissedilen tohum, mazot, gübre ve ilaçlama gibi daha birçok giderler bulunmaktadır. Üretici mevcut bu giderleri karşıladığında ancak kendi ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir. Üretimi arttıracak gelişmeler ülkemizde daha çok desteklenmelidir.
Her geçen yıl artan nüfus ve Dünya’nın 10 Milyardan fazla nüfusu kaldıramayacağı göz önünde bulundurulduğunda üretimin ve çiftçiliğin önemi her geçen gün daha da önem kazanmaktadır. Üreticilerimiz yenilenen teknolonojik gelişmelerden faydalandırılmalı ve mininum alandan maksimum verim elde etmesi sağlanmalıdır. Dünyadaki gelişmeleri yakından takip ederek modern ve daha gelişmiş üretim teşvik edilmelidir. Tüm emektar çiftçilerimizin Dünya Çiftçiler Günü Kutlu olsun” dedi.
Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından düzenlenen 10. Tarım ve İnsan Ulusal Fotoğraf Sergisi dün saat 11.00’de Söke Belediye Meydanında açıldı. Yaklaşık 60 adet ödüllü fotoğrafın sergilendiği 10. Tarım ve İnsan Ulusal Fotoğraf sergisi ilk defa Söke’de açıldı.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.