Son Dakika

• No Posts Found

YAPTATEREK: İŞÇİLER MEZARDA, SORUMLULAR DIŞARIDA, ADALET İSTİYORUZ

İsmail ERAVCI
Bundan 5 yıl önce, 2014 yılı Mayıs ayında Soma’da 301 maden işçisinin ocakta meydana gelen patlama sonrasında yaşamlarını yitirmişlerdi. Üzücü olayın meydana gelişinin 5’inci yıldönümü nedeniyle Eğitim Sen Söke temsilcisi Hayri Yaptaterek bir açıklama yaptı.
Yaptaterek açıklamasında “İşçinin emeğinin olduğu kadar yaşamının da ucuz olduğu bu düzende, insanlık bir kez daha göçük altında kalmış oldu. Ülkemizde hukukun çöküşü Soma davasıyla bir kez daha gözler önüne serilmiştir. Davayı Soma’dan kaçıran, katliamda sorumluluğu bulunanları yargılama konusu yapmayan, maden patronu ve yöneticilerini “olası kasıt” üzerinden değil; “bilinçli taksir” ile “cezalandırarak” adeta ödüllendiren yargı sistemi, bir işçi için 5 gün hapis yatmayı yeterli görmüş; ülkemizde “hukuk ”un geldiği noktayı bir kez daha gözler önüne sermiştir.
Bugün içinde bulunduğumuz ekonomik göçükten çıkış için insanı, emeği, doğayı ve yaşamı değil; kanı, gözyaşını, betonu ve yıkımı güvence altına alan bir yol tercih edilmektedir. Bu korkunç tercih, 301 işçinin ölümüne sebep olan maden patronuna yeniden maden işletme hakkı vererek bir kez daha ilan edilmiştir.” dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.