Son Dakika

• No Posts Found

İHRACAATTA PAZAR ARAŞTIRMASI VE DEVLET TEŞVİKLERİ ANLATILDI

İsmail Eravcı
Söke Ticaret Odası tarafından düzenlenen bilgilendirme seminerinde ilçedeki ihracat yapanlara devlet teşvikleri anlatıldı. Dün saat 11.00’de Söke Ticaret Odası toplantı salonunda düzenlenen toplantı da konuşmacı olarak Eximbank Aydın Temsilcisi Selda Atay ve İyonya İhracat İthalat Danışma Hizmetleri sorumlusu Ferişte Temiz katıldılar. Her iki konuşmacı da aktarımları ile “İhracatta Pazar Araştırması ve Devlet Teşvikleri” konusunda Sökeli ihracatçılara bilgiler verdiler.
Söke Ticaret Odası Başkanı Haluk Kutlay ve oda üyelerinin katıldığı bilgilendirme seminerinde ilk konuşmayı İyonya İhracat, İthalat, Danışma Hizmetleri sorumlusu Ferişte Temiz yaptı. İlk defa ihracat yapmak isteyenlerin neler yapması gerektiği konusunda açıklamalarda bulunan Ferişte Temiz “Önce mevzuata bakacaksınız. Mevzuatı çok iyi bilmeniz gerekiyor. Öncelikle pazarın kendine özgü özelliklerinin neler olduğu bilinmeli. O ülkenin ekonomik gücü, giriş serbestisesi gibi öncelikler bakılmalı. Halkın tercihleri önemli. Bunun yanında ihracata hazır mıyız, hedef pazarın seçimi, ürün bazında araştırma yapılmalı. Hedef pazarlara uygunluğun araştırılması, uygun pazarlama yöntemlerinin bulunması gerekir. Hedef pazarlarda yabancı sermayenin durumunun incelenmesi gerekir. Masa başı araştırmaların yapılması. Sadece masa başı araştırmalarla kalınmamalı ve gidip görülmeli. Pazar araştırması yaptıktan sonra 5 hedef Pazar seçilmeli. Alan araştırması yapın. Pazar araştırmalarında devlet desteği var. Devlet yılda iki kez Pazar araştırması için yüzde 70 destek veriyor. Gezi başına yaklaşık 5 bin dolar destek veriyor. Bunun yanında yılda 10 ülkeye gidilebiliyor” dedi.
Eximbank Aydın Temsilcisi Selda Atay Eximbank’ın ülkenin ilk resmi finansal kuruluşu olduğunu belirterek “Bizim görevimiz ihracat edilen ürün çeşitliliği ve değişik pazarlar için araştırma büroları oluşturuyoruz. 30 ayrı programımız var. Güvende kazanım önemli” dedi.
Söke Ticaret Odası Başkanı Haluk Kutlay yaptığı açıklamada “İhracat yapmak isteyen KOBİ’lere ihracatta karşılaştıkları sıkıntıların aşılması ve prosüdürlerin anlatılması konusunda farkındalık yaratıldı. Ayrıca Eximbank’ın ihracatçılara nasıl destek olabileceği konusunda bilgilendirme yapıldı. Bu tür eğitimler devam edecek ve sık sık yapılacak. Amacımız oda üyelerine en iyi şekilde bilgilendirmek” dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.