Son Dakika

• No Posts Found

SÖKELİ HEMŞİRE ADAYI ÖĞRENCİLER YARIN İSPANYA’YA GİDİYOR

Söke Fatma Tüzzehra Orhun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (Sağlık Meslek Lisesi) öğrencileri yarın İspanya’nın Malaga Şehrine gidiyor. AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı 2014 yılı Erasmus projesi kapsamında İspanya’ya gidecek olan Söke Sağlık Meslek Lisesi ATT ve Hemşirelik bölümü öğrencilerinden 19 kişi, 2 öğretmen ve bir yönetici bulunuyor.

İspanya’ya gitmeden önce Söke Kaymakamı Mehmet Demirezer’i makamında ziyaret eden öğrenciler proje hakkında bilgi verdiler. Söke Fatma Tüzzehra Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü M. Volkan Şenarslan, proje danışman öğretmenleri Ayşe Türemen Ataşlı ve Salim Başar, öğrenci grubu adına Selin Vural, Gülşen Ustabaşı, Turgay Aslan ve Fatma Görgülü batıldılar.  8 Mayıs Cuma günü ispanya’yla gideceklerini belirten okul Müdürü Volkan Şenarslan “Projemizin adı AB düzeyinde Kardiyolojik acillerde acil bakım ve hemşirelik hizmetlerinin öğrenilmesi amaçlandı. Malaga’nın Marbella şehrinde kalacağız.  Proje süresi 20 gün. Marbella’da 3 hastane ile iletişim kurduk. Öğrencilerimiz bu 3 hastanede birer hafta staj görecekler.”dedi.

Fatma Tüzzerrah Orhun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Şenarslan, Kaymakam Mehmet Demirezer’e verdiği bilgide “AB düzeyinde Kardiyolojik Acillerde Acil Bakım ve Hemşirelik Hizmetlerinin öğrenilmesi”adlı projenin yürütücü okul olduklarını ,2 tane yurt içi ,3 tane yurt dışı ortakları, olduğunu belirtti.Volkan Şenarslan “ Yurt içi ortağı Eğirdir Akşemseddin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi İtalya’ya, Kursaklar Yahya Kemal ve Mehmet Sönmez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Danimarka’ya, okulumuz ise 08.05.2015-28.05.2015 arasında  İspanya ‘nin Marbella şehrine 3 haftalik eğitim ve kültür ziyaretinde bulunacağız.  Bunun için Ulusal Ajanstan hibe aldık.”dedi Okul müdürü  ŞENARSLAN öğrencileri açısından bu projenin mesleki hayatlarında yararlı olacağını, farklı kurumlarda staj eğitimi alacaklarını aynı zamanda kültürel etkileşimde bulunacaklarını ifade etti.

Proje sorumlusu Ayşe TÜREMEN ATAŞLI ve Salim BAŞAR ülkemizin Acil Sağlık Hizmetlerinde henüz gelişmekte olduğunu, İspanya’nın bu anlamda kendilerini geliştirdiklerini Kardiyak Acillerde Acil Bakım ve Hemşirelik Hizmetleri konusunda öğrencilerin alacakları bilgi ve becerilerini mesleki uygulamalara dönüştürerek hastane öncesi dönemde ambulansta hasta veya yaralının hayatta kalma şanslarını  arttıracaklarını belirttiler. Ayrıca, projenin uygulanması sonucunda uluslararası geçerliliği  olan belgeye sahip olacaklarını dile getirdiler.

Okulda yapılan katılımcı seçimleri sonucunda başarılı olan ve İspanya’da staj yapma şansını yakalayan öğrencilerden Selim VURAL öğrenecekleri bilgi ve becerileri Mesleki hayatta kullanacağını ve hastalara yararlı olacağını, İspanya’nın bu alanda gelişmiş olduğunu bu yüzden İspanya’ya gitmek istediğini belirtti. Yine öğrencilerden Turgay ASLAN alacağı eğitim ile arkadaşlarından bir adım önde olacağını ifade etti. Hemsirelik bölümü öğrencisi Fatma GÖRGÜLÜ öğrenecekleri bilgiler ile yoğun bakımdaki hastalarda ani gelişen kalp durmalarında ileri yaşam desteği uygulamalarını gerçekleştirebileceğini ve hastanın hayatta kalma şansını arttıracağını belirtti. ATT bölümü öğrencisi Gülşen USTABAŞI adlı öğrenci kültürel etkileşim ve paylaşımlarda bulunacaklarını ilçemizi ve ülkemizi en iyi şekilde temsil edeceğini söyledi.

Söke ilçe kaymakamı Mehmet Demirezer Erasmus+  programı kapsamında yürütülen bu  projeden dolayı  Sağlık Meslek Lisesi öğretmenleri ve öğrencileri adına okul müdürüne teşekkür ederek, ülke olarak ingilizce konuşmak konusunda yetersiz kaldıklarını öğrencilerimizin bu konuda kendilerini geliştirmeleri gerektiğini aynı zamanda ülkemizi en iyi şekilde temsil etmeleri gerektiğini vurguladı.

Okul müdürü Mehmet Volkan Şenarslan öğrencilerin staj yapacakları ülkenin dil kursunada katılacaklarını,ayrıca eğitim faaliyetleri sırasında rehberlerinin olacağını sorunsuz bir şekilde gidip dönmeyi dilediğini ifade etti. Cuma günü 07.00 İzmirden İspanya’ya hareket edeceklerini belirterek vedalaştılar.

Söke ilçe kaymakamı Mehmet Demirezer, Sağlık Meslek Lisesi okul öğretmen ve öğrencilere başarılar dileyerek teşekkür etti.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.