Son Dakika

• No Posts Found

PRİMLERİN ÖDENMESİ İÇİN BASKI UNSURU OLMAYA ÇALIŞIYORUZ

İsmail Eravcı
Pamuk üreticileri pamuk primlerinin bir an önce ödenmesini isterken çiftçi kuruluşları da primlerin ödenmesini hızlandırmak amacıyla Ankara’ya üst üste ziyaretler gerçekleştiriyorlar. Önceki günde Söke Ziraat Odası Meclis Başkanı Hüseyin Akkoyun, yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Tanyeri ve Söke Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Nejat Sağel’den oluşan bir gurup Ankara’ya gitti.
Ankara’ya giden ekip beraberlerinde AK Parti MKYK Üyesi Aydın Milletvekili Metin Yavuz ile birlikte Tarım Orman Bakanlığı’nda Bitkisel Üretim Genel Müdürü Fuat Fikret Aktaş’ı ziyaret eden oda başkanlarının önceliği primler oldu. Çiftçinin içinde bulunduğu zor durumu Bitkisel Üretim Genel Müdürü Fuat Fikret Aktaş’a anlatan oda başkanları bir an önce primlerin ödenmesini istediler.
Bakan’ın yurt dışında olduğu için görüşemediklerini söyleyen Söke Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Nejat Sağel “Ama Bitkisel Üretim Genel Müdürü Fuat Fikret Aktaş ile görüştük. Kendisinden primlerin bir an önce ödenmesini talep ettik. Bitkisel Üretim Genel Müdürümüz Sayın Aktaş primlerin Ramazan Bayramından önce ödenmeye başlayacağını söyledi. Primlerin önümüzdeki hafta Cuma gününden itibaren üreticinin hesaplarına yatırılmasını bekliyoruz. Bunun sözünü aldık. Biz primlerin bir an önce ödenmesi için baskı unsuru olmaya çalışıyoruz ve bu durum primler ödenmeye başlayıncaya kadar devam edecek” dedi.
Söke Ziraat Odası Başkanı Mustafa Tanyeri de yaptığı açıklamada “ Bilindiği gibi prime esas üretim miktarı dekarda 500 kg’a düşürüldü. Bunun anlamı fazla üretmeyin demektir. Bir yerde üretime kota koymaktır. Üretime kota konacaksa biz niye yatırım yapıyoruz. Yüzbinlerce dolar borçlanarak niye yeni teknolojiyi takip ediyoruz. Biz bütün bunları yaparken üretimi artırmayı hedefliyoruz. Örneğin dekarda 500 kg. üretiyorsak yeni ekipmanlarla bunu 510 kg’a çıkarmayı planlıyoruz. Ama üretime kota geliyor. Bütün bunlara Bitkisel Üretim genel müdürüne anlattık. Üretim 500 kg’la sınırlandırılacaksa o zaman pamuk primi 1 TL’ye yükseltilsin. Primlerin bayramdan önce ödenmesi konusundaki taleplerimizi yeniledik ve bunun sözünü aldık. Baskı unsuru olmaya devam edeceğiz” dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.