Son Dakika

• No Posts Found

SİNDİRİME YARDIMCI MUCİZEVİ İKİ ÇAY

Ramazan boyunca veya günlük hayatımızda sık sık hazımsızlık, şişkinlik gibi problemler yaşayabiliyoruz. Bu gibi durumlarda bitki çaylarının tedavi amaçlı kullanımı uzun yıllardır süregeliyor. Özellikle papatya ve rezene çayının iftarda veya sahurda tüketilmesi yaşanılan bu şikayetlerin minimuma inmesini sağlayabilir.
Papatya çayı; mide ve bağırsak kasılmalarına, şişkinlik ve gaz şikayetlerini giderilmesine yardımcı olup sindirime çok iyi geliyor.Bu bilimsel olarak ortaya konulmuş durumda. Bunların yanı sıra boğaz solunum yolu, mide bağırsak iltihap ve ağrıları gidermekte faydalı olup içimi yumuşak bir çaydır. Migren ağrılarına iyi gelme ve sakinleştirip rahatlatma etkisi de bulunduğu için özellikle sahurda içilen bir fincan melisa çayı rahat bir uyku uyumanıza yardımcı olacaktır.
Rezene çayı; tüm gün boyunca kasılmış olan midenizin rahatlamasını sağlayacak, yemeklerin sindirilmesini sağlayacak bir diğer çay. Özellikle iftardan sonra bir fincan içilmesini tavsiye ederim. Bu çayın aynı zamanda gaz sökücü ve süt arttırıcı etkisi de bulunmaktadır.
Sindirim sisteminin rahatlaması için; bu iki çayın birlikte kullanılması daha etkili olacaktır. Ancak bir çok faydası bulunan bu bitki çaylarının günlük tüketilmesi gereken miktarı çok mühim. Fazla alınınan doz fayda yerine zarar getirecektir, bu sebepten günde birer fincan ile sınırlandırılmasında fayda var.
Bitki çayları satın alınırken; belirli markalardan poşet çay şeklinde alınması daha kontrollü kullanıma katkı sağlar. Aktarlardan alınan açık haldeki çayların ise Tarım Bakanlığı onaylı olması ve içilirken miktarının ayarlanması gerekmektedir. Bitki çaylarının etkisini kaybetmemek için lütfen fincana bir poşet bitki çayını koyup üzerine sıcak su ilave etmeyin. Ilık bir suyun içine sonradan poşet çayı koyun ve üzerini kapatarak birkaç dakika demlenmesini sağlayın. İçerisine ekleyeceğiniz küçük bir limon dilimi ile çayınızı tatlandırabilirsiniz.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.