Son Dakika

• No Posts Found

BAYANLARIN FUTBOL AŞKI

İsmail Eravcı
Son yıllarda bayanlar erkeklerin alanlarında da kendilerini göstermeye başladılar. İş hayatında olduğu gibi spor hayatında da erkek sporları olarak bilinen alanlarda bayanlar mücadele etmeye başladılar. Bu anlardan biri de futbol . Söke’de yaklaşık 8 ay önce kurulan Latmos Spor Kulübü Bayan futbol takımı kuruldu. İçlerinde ortaokul, lise, üniversite öğrencilerinin yanı sıra çalışan bayanlarda bulunuyor.
Kulüp Başkanlığını aslen Söke Sayrakçı Mahallesinden Engin Kırlı’nın yaptığı Latmos Bayan Futbol takımında başantrenörlük görevini Kadir Kırlı ve kaleci antrenörlüğünü Uğur Aydın yapıyor. Bu arada kulübün bayan yöneticilerinin de olduğu belirtilirken, önümüzdeki günlerde bir bayan futbol hocasının da geleceği bilgisi verildi. Söke Latmos Spor Kulübü Başkanı Engin Kırlı, kendisinin Söke Sayrakçı Mahallesinden olduğunu belirterek “Biz antik adı Latmos olan Beşparmak dağlarında büyüdük . Kulübü kurarken bölgenin de reklamını yapmak amacıyla Latmos ismini verdik ve bu isim bize farklı bir hava verdi. Söke’de ilki yapmak istedik ve bayan futbol takımı yoktu. Bayan futbol takımı kurmayı planladık. Başarıp başaramayacağımızı bilmiyorduk. Endişemiz vardı. Okullara dolaştık, beden eğitimi öğretmenleri bizlere yakın ilgi gösterdi. Broşürler hazırladık okullara dağıttık ve yaklaşık 35 kişilik bir bayan futbol takımı kurduk ve yaz kış burada çalıştık. Takımı kurarken önce ailelerinden izin almak gerekiyordu. Aileler önce karşı çıktı, daha sonra gün geçtikçe ailelerde futbola sıcak bakmaya başladılar. Aileler her nedense erkek çocuklarının futbol oynamasını teşvik ederken kız çocuklarına yasak getiriyor. Aileler nedense kızlarını erkek çocuklarına güvendikleri kadar güvenmiyorlar. Kızlarına güvensinler. Takımımız çalışmalarını sürdürüyor. İki hazırlık maçı yaptık. Önümüzdeki günlerde iki hazırlık maçı daha yapacağız” dedi.
HEDEFİMİZ ÖNÜMÜZDEKİ YIL

  1. LİG’DE MÜCADELE ETMEK
    Engin Kırlı hedeflerinin önümüzdeki yıl 3.lig olarak belirlediklerini belirterek “Bilindiği gibi Türkiye’de bayan futbol takımı oldukça az. Onun için bizim için üçüncü lig hayal değil. Önümüzdeki günlerde Türkiye Genç Bayanlar Futbol turnuvasına katılmak için başvurduk. Bize İstanbul’a gelip gelemeyeceğimiz soruldu. Bizde İzmir’i istedik ve büyük bir aksilik olmazsa Türkiye Genç Bayanlar Futbol Turnuvası bölge maçlarını İzmir’de oynayacağız. Zaten Türkiye Genç Bayanlar Futbol şampiyonasına katılan takımlar otomatikman 3. Lige katılma hakkı elde ediyor. Artık takıma herkesi almıyoruz. Eğer futsal olarak adlandırdığımız salon futbolu oynayan bayanları tercih ediyoruz. Belediye Başkanımız Levent Tuncel bize seçim öncesi ziyaret etti ve destek vereceğini söyledi. Kendisine önümüzdeki günlerde ziyaret edeceğiz” dedi.
    Aralarında CHP İzmir Milletvekili Özcan Purcu’nun yeğeni Dilan Purcu, Aleyna Bahcevan, Sudenur Sarı, Cemre Dinçer, Emine Kan, Songül Kaplan, Damla Akgüneş, Nazar Aslan gibi bayanlar hedeflerinin 3. Lig olduğunu söylediler. Latmos Bayan Futbol takımı 2. Kaptanı olan Söke Hilmi Fırat Anadolu Lisesi öğrencisi Aleyna Bahçevan okulun futsal takımında yer aldığı belirterek “Benim elimden telefon düşmezdi. Sürekli internetteydim. Artık bu bağımlılıktan kurtuldum. Futbolu seviyorum ve ailem bu futbol aşkımı önce karşı çıkmalarına rağmen sonra izin verdiler. Bizim hedefimiz 3. Lig” dedi.
    Takımın forveti Nazar Aslan Cafer Efe Kız Meslek Lisesi öğrencisi olduğunu belirterek “Voleybol oynuyordum. Arkadaşlarımın teşvikiyle futbola başladım. Gerçekten eğlenceli bir spor. Yakın temas oyunu” derken Dilan Purcu 8 aydır takımda olduğunu belirterek “Babam önce izin vermedi, araya hocalarım girdi ve sonra izin verdi. 8 aydır futbol oynuyorum. Önümde uzun yıllar var” dedi.
    Sudenur Sarı Kocagözoğlu Ortaokulu öğrencisi olduğunu belirterek “Futbolla ilgim yoktu. Okula broşür bırakılmış, ilgimi çekti, babama söyledim izin vermedi ama daha sonra aynı broşürü gören babam futbol oynamama izin verdi. 1 yıldır takımda futbol oynuyorum” dedi. Cemre Dinçer daha önce futbolla ilgisi olmadığını, arkadaşları futbol oynarken seyrettiğini ve sonra karar verdiğini söyledi. Emine Kan’da arkadaş teşviki ile futbola başladığını söyledi. Takımın antrenmanlarına Atburgazı mahallesinden geldiğini söyleyen Songül Kaplan “Küçükten beri futbola ilgim var. Bayan futbol takımının kurulduğunu duyunca aileme söyledim. Ailem önce karşı çıktı, sonra benim futbola olan aşkımı bildikleri için izin verdiler. Mutluyum” dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.