Son Dakika

• No Posts Found

LATMOS’TA YENİ MADEN FAALİYETLERİNE KARŞI DAVA AÇILDI

İsmail Eravcı
Antik adı Latmos olan Beşparmak Dağları’nın eşsiz doğal ve kültürel zenginliklerini geri dönülmez biçimde tahrip eden maden faaliyetlerine yenilerinin eklenmesi için talepler artarken, doğaseverlerde bunlara karşı çıkıyor. Bu kapsamda Söke Karacahayıt ve Yeşilköy mahallelerinin bakir coğrafyasında talep edilen madencilik faaliyetleri için, her iki köy halkı Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu” kararının iptali istemi hakkında dava açıldığı belirtildi.
EKODOSD’tan verilen bilgiye göre; Karacahayıt ve Yeşilköylüler, Beşparmak Dağları’nın eşsiz coğrafyasında binlerce yıldır süregelen kültürü devam ettirdiklerini, maden ocaklarının geleneksel yaşamlarını, doğalarını bozacağını, en önemli geçim kaynakları olan zeytinciliğe, hayvancılığa ve arıcılığa büyük zarar vereceğini söyleyerek, maden faaliyetlerinin başlatılmaması için haklarını arayacaklarını ve mücadele edeceklerini bildirdiler.
Latmos Dağlarının, 8000 yıl öncesinden kalan kaya resimleri, Hellenistik, Roma, Bizans, Osmanlı dönemlerine ait arkeolojik yapılarıyla adeta bir açık hava müzesi niteliği taşıdığı belirtilen açıklamada “
Türkiye’nin en önemli doğa alanlarından biri olan Latmos, botanik bilimi açısından çok önemli bir yer olup, Saz kedisi, Karakulak ve Akkuyruklu Kartal gibi nesli tehlike altında olan türlere de ev sahipliği yapmaktadır.
Maden faaliyetlerinin yapılacağı yer, geçtiğimiz aylarda Ulusal Sulak Alan ilan edilen Azap Gölü’nün hemen yanındadır. Maden kamyonlarının çıkardığı toz-toprak köyde yaşayanların sağlığını tehdit ederken, her yıl yapılsa da kamyonlar tarafından tekrar bozulan yollar köylüleri çileden çıkarıyor.
Köylüler Beşparmak Dağları’nın yollarında maden kamyonlarının değil, Latmos’un doğal ve kültürel zenginliklerini görmek isteyen turistleri taşıyacak tur otobüslerinin dolaşmasını istiyor.
Latmos’un doğal ve kültürel özelliklerine benzeyen Korsika Roccapina, ABD’de Büyük Kanyon Ulusal Parkı, Fransa’da Mont Bego Dağı Ulusal Park yapılmıştır. Koruyarak kullanılan bu cazibe alanlarının her yıl milyonlarca turist çektiği görülmektedir.
Latmos Dağları alternatif turizm, doğa turizmi, ekoturizm ve jeoturizm gibi, Türkiye’de bu faaliyetlerinin yapılabileceği ender yerlerden birisidir. Kuşadası, Didim ve Bodrum gibi önemli turistik ilçelerin orta yerindedir.
Bu şekilde gittiği takdirde, geri dönülmez biçimde doğayı tahrip eden maden ocakları Kutsal Dağ Latmos’u bitirecektir. Binlerce yıllık dağın geleneksel kültürünü geleceğe taşıyacak Latmos’un çocukları da burayı terk etmeye zorlanacaktır.
Aydın’ın ve ülkemizin tanıtımına önemli katkısı olacak Latmos Dağları’nın değerleri mutlaka korunmalıdır. Latmos’ta koruma – kullanma dengesi çerçevesinde yapılacak turizm faaliyetleri yerel insanları ve gelecek kuşakların ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır. Karacahayıt ve Yeşilköylüler herkesten destek bekliyor” denildi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.