Son Dakika

• No Posts Found

HAFTANIN YORUMU-BAYRAM VE SONRASI

İslâm âlemi için ciddi bir öneme haiz olan Dîni Bayramlar anlam ve amacına yönelik bir ilgi ve itibar gören en mübarek günlerimizdir. Müslümanlar olarak bu günlerde birbirimize daha bir yakınlaşır, kaynaşır, sevgi, saygı ve muhabbetlerimiz artar, aramızdaki kardeşlik bağları daha bir yoğunlaşır. Sılai-rahime bu günlerde uzak-yakın demeden riayet ederiz. Bu nedenle günlerimiz daha canlı ve heyecanlı bir havada tezahür eder. Her ailede neşeli bir atmosfer mutlaka yaşanır. Hatta birçok kırgınlık ve küskünlükler sona erer. Dolayısıyla bayramların aralarında aile ortamında bu ziyaretler konuşulur, o güzel günler yâdedilir, özlem ve hasretler dile gelir ve birçok ailede bu günler âdeta iple çekilir. Yani, müslümanların hayatında dîni bayramların hâli, ahvali ve havası bir başka olur. Sözün özü, Türk Milleti olarak bizde Bayramlar çok önemli ve özelliklidir. Bu durum, diğer İslâm ülkelerinde nasıl olur bilmiyoruz, ama sosyal medyadan ve t.v. ekranlarından şu son zamanlarda görüp izlediğimiz kadarıyla anlıyoruz ki, birçok islâm ülkesinde hiçte hoş bir bayram havası esmiyor. Devletin başındaki adam kendi milletinin evlerini bombalıyor ve çoluk-çocuk demeden katlediyor. Tek saltanatı devam etsin, keyfine keder gelmesin diye. Kimisi de gâvurun entrikasına geliyor veya fitnesine kanıyor ülkelerinin içinde birbirlerini öldürüyorlar. Bunun bir iğrenç uygulamasını da biz 15 temmuzda yaşadık 250 küsur vatandaşımızı kaybedip şehit verdik. Şu günlerde de yine şer örgütleri PKK başta olmak kaydı ile ve mücadele halindeyiz. İnşallah bu sefer Allah’ın izniyle bu son çırpınışları olur. Allah, devletimize ve bu alanda mücadele veren silahlı kuvvetlerimize güç-kuvvet versin ve başarılar ihsan eylesin. Vatandaşlar olarak dua ve niyazımız budur.
HAMDOLSUN YAZ MEVSİMİNE DE ULAŞTIK
Bol bereketli günler geldi, taze sebzeler ve meyveler tezgahları şenlendirdi. Güneşli ve hareketli günler, fakir-fukaranın da gerine-gerine kırlarda gezip-dolaşacağı, nasibini daha rahat arayıp kavuşacağı güzel günlere kavuştuk. Mevsimlik işler, kırda, bayırda ve ovada, gücü kuvveti yerinde olanlara imkanlar bahşetmekte ve çalışmak için fırsatlar oluşmaktadır. Yöremiz turizm açısından da önemli bir özelliğe sahip olması dolayısıyla sahiller de ve otellerde de iş alanları da açılmış bulunmaktadır. Gücü ve imkânı olan, yetenekli ve sanat ehliyeti bulunan kişiler bu turizm ortamında elbette boş durmayacaktır. Bir hafta sonra okullar da tatile giriyor, dolayısıyla ortam daha bir hareketlenecektir. Ne olur çocuklarımızı başıboş sokağa salmayalım. Hiç değilse sosyalleşmesini sağlamak için bir iş yerinde görevlendirelim. Sakın ha sakın ben çocuğumu ezdirmem deyip, yanlış bir düşünceye saplanıp, eskilerin tabiriyle “Nane Molla” yapıp sorumluluktan bi gâne etmeyelim. Çünkü, disiplinli olmak, kurallı yaşamak ve insani ilişkileri geliştirmek için çocuklarımızın bir iş yerinde çalışması sosyal yaşamına olumlu katkılar sağlamaktadır. Bir kişinin hayatta başarılı olması için, bu ister işinde, isterse insani ilişkilerinde olsun mutlaka ifade ettiğimiz gibi sosyalleşmesi lazımdır. Bazı gençlerimizde görüyorum yüksek tahsil kompleksi ile iyi iş, kötü iş seçimi yapılıyor. Meşru hudutlar çerçevesinde, yasalara riayet ederek yapılan her iş kendi çapında bir değer ifade eder. Şu bir gerçek ki, hiçbir iş kişiyi gerçek manada yükseltmez, ancak o işle iştigaldeki insani ilişkileri, kişiye itibar kazandırır ve başarı seviyesini yükseltir ve hayatta insana kimlikli bir kişilik sağlar. BAZI GELİŞMELERDEN NOTLAR
Hayatın devam ettiği fani dünyada , sınavlarda devam ediyor. Öyle ki, sınav içinde sınav oluyoruz. Bu günlerde okullarımızda öğrencilerimizin sınav heyecanı, sınıf geçme veya mezun olma yönünde devam ederken, bu sınavı verenleri ebeveyn ve büyükleri de kendince sınavdan geçiriyor. Dolayısıyla insanlarda birbirlerini çeşitli vesilelerle sınavdan geçiriyorlar. Birde bütün bunların üstünde yaratanın sınavdan geçirmesi vardır, en büyük sınav, hiçbir ayrıntının ihmal edilmediği. Ama, gariptir insanlarında üzerinde en az durduğu ve göz ardı ettiği sınavda bu sınavdır. Neyse, dedik ya sınav bitmiyor. Bu hafta sonu okullar yaz tatiline giriyor, lâkin gelecek hafta da Üniversite sınavları var. Yani, anlaşılan o ki, yaşam devam ederken sınavlarda hep devam edecek. Bu arada, Söke Ziraat Odası Başkanı Sayın Mustafa Tanyeri, üretici büyük bir endişe içinde diyor. Ürünü yetiştirmekte, yetiştirdikleri ürünün değerlendirilmesinin yapılmasında önemli sıkıntılar çektiklerini söylemektedirler. Bir süredir kelebek çokluğu ve her tarafta görülmesinin endişe yarattığı şayiasının dolaştığı bir ortamdan bahsediliyor. Ancak, işin uzmanları bu durumdan korkulmamasını ve hatta faydalı olduklarını söyleyenler bile var. Demek ki, her söze kulak asılmmalı. Ama, zeytinlerdeki hastalıkla mutlaka ilgilenilmesi gerektiği bildirilmektedir. Evet, sıkntılar bitmiyor, bunlarda yaşamın gereklerinden, önemli olan planlı-programlı olmak ve olaylara bilinçle yaklaşmak ve gereken önlemleri bilimsel yöntemlerle almaktır. Herkese işinde, aşında ve uğraşında kolaylıklar dileğiyle bu hafta da bukadar. Allah’tan esenlikler temennisiyle hoşça kalınız efendim.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.