Son Dakika

• No Posts Found

DÜĞÜN VE ASKER EVİ YAS EVİ OLMASIN PROJESİ TANITILDI

İsmail Eravcı
Söke İlçe Genişletilmiş Güvenlik Kurulu Haziran ayı toplantısı dün saat 10.30’da Söke Kaymakamlığı toplantı salonunda yapıldı. Toplantının temel konusu Düğün ve Asker evi yas evi olmasın projesinin tanıtımı olurken, geçen yıl başlatılan proje kapsamında yapılan çalışmalar hakkında da bilgiler verildi. İlçe Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu Başkanlığında gerçekleşen toplantıya Söke Garnizon Komutanı Salih Büyük, Söke Belediye Başkanı Levent Tuncel, Söke İlçe Emniyet Müdürü Yalçın Şipal ve Jandarma Komutanı Gökhan Kurgan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Yapıcı, İlçe Sağlık Müdürü Esma Gürsoy, başta olmak üzere kurulda yer alan siyasi parti, STK temsilcileri ve mahalle muhtarları katıldı.

Söke Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu Genişletilmiş İlçe Güvenlik Toplantısının açış konuşmasında “İçişleri Bakanlığımızın açıklaması Bayram tatili süresince 86 vatandaşımız hayatını kaybetmiş. Bütün Türkiye’de olduğu gibi ilçemizde de trafik güvenliğinin en üst düzeye çıkartılabilmesi adına ciddi çalışmalar yürütüyoruz. Alınan tedbirler bu bayramda en azından ölümlü yada yaralamalı trafik kazası yaşanmadı. Bunun yanında maddi hasarlı ve hafif yaralamalı birkaç kaza meydana geldi. İnşallah bundan sonrada trafik kazaları olmaz. Bildiğiniz gibi her ay topladığımız genişletilmiş ilçe güvenlik toplantılarında her ay bir konuyu ele alıyoruz. Bu ay İlçe Jandarma Komutanlığımız tarafından geçen yıldan devam eden Düğün ve Asker evi yas evi olmasın başlıklı projemizin tanıtılması var. Bu anlamda burada bulunan bütün sivil toplum kuruluşlarımızın, siyasi parti temsilcilerimizin, yerel yönetimlerimizin, kamu kurum ve kuruluşlarımızın projeye ciddi katkı koymasını istiyoruz. Kampanyaya destek vermenizi ümit ediyoruz.
Bölge trafik amirliğimizin trafik kontrollerini artırmasıyla ilgili talep vardı. Ramazan bayramında ortaya çıkan sonuçlar İlçe Emniyet Müdürlüğü, İlçe Jandarma Komutanlığı ve Bölge Trafik İstasyon amirliğimizin etkili bir görev yaptığını gösteriyor. Sokak lambaları ile ilgili genel bir bakım onarım yapıldığı ve problem çözüme kavuşturuldu” dedi.

“Düğün ve Asker evi, cenaze evi olmasın” sloganıyla gerçekleşen proje hakkında sunumu Jandarma Komutanlığı’nda görevli Uzman Jandarma Muhammet Ceyhan yaptı. Proje kapsamında yapılan çalışmaları aktaran Muhammet Ceyhan, Söke’de 2017 yılında 5, 2018 yılında 3, 2019 yılının ilk 5 ayında 2 silah atma olayına müdahale edilerek, cezai işlem yapıldığı belirtti. Söke’de bu olaylarda ölümlü yada yaralanma olmadığını ifaden Ceyhan, Çiçekçiler, düğün salonları, orkestralarla ortak çalışmalar yürütüldüğü belirterek “Düğün ve Asker evi, cenaze evi olmasın” Projesi’nde afiş, reklam alanları ve pankartlarla bilgilendirme yapıldığını söyledi. Ceyhan “İlgili kanun ve yönetmelikler ve genelgeler doğrultusunda çalışma başlatıldı. Son zamanlarda düğün, nişan ve benzeri organizasyonlarda ateşli silahla havaya ateş açılması sonucu yaralanma ve can kayıplarına neden olan olayların meydana geldiği, bu olaylar kamuoyunda tepki görmektedir. Son üç ayda Türkiye genelinde 6 vatandaşımız yaşamını yitirmiş ve 105 vatandaşımız yaralanmıştır. Havaya ateş açılması durumundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapis ve silahlarına el konularak idari para cezası uygulanıyor. Projeye neden ihtiyaç duyuldu. 2018 yılında Söke Kaymakamlığımızın Koordinesinde komutanlığımızca başlatılan Düğün ve Asker evi yas evi olmasın projesiyle vatandaşlarımıza farkındalık yaratılarak bir önceki yıla göre yüzde 20’lik bir düşüş yaşandı. Ancak 2019 yılı ilk 5 ayında silah atış olaylarında artış görülmesi sonucu söz konusu projenin yeniden uygulamaya geçirilmesi zorunlu kılmıştır. Projenin süresi 6 aydır” dedi.
Kaymakam Kurtbeyoğlu projenin tanıtımından sonra yaptığı açıklamada ise “Can kaybı hiçbir mazerete sığınılmayacak kadar değerli ve önemli. Başta muhtarlarımız olmak üzere düğün sahipleri ve tüm vatandaşlarımız hassas olmalı. Silah atılarak bir sevinç olmaz. Bugün silah atarken, yarın siz veya bir yakınınızın canı yanan siz olabilirsiniz. Herkesin düğün, asker ve eğlence evlerinde silah atmaya karşı tepki koymalarını istiyoruz” dedi.
İlçe Güvenlik Kurulu toplantısında proje sunumunun dışında katılımcıların fikir ve görüşleri de alındı.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.