Son Dakika

• No Posts Found

ÖĞRENME ŞENLİĞİ, SES DÜZENİNE KURBAN GİTTİ

İsmail Eravcı
Söke Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünce bu sene ilk defa yapılan Öğrenme Şenliği etkinliği ses düzenine kurban gitti. Söke Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nce Kuşadası’ndan kiralanan ses düzeni bir türlü çalışmayınca pek çok program iptal edilmek durumunda kaldı.
Söke Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünce bu sene ilk defa kurum dışında bir etkinlik yapılmasına karar verildi. Yaklaşık 10 günlük bir hazırlığın ardından Söke Anadolu Lisesi bahçesi öğrenme şenliği için en uygun alan olarak seçildi ve bu kapsamda Söke Halk Eğitim Merkezi yıl boyunca düzenlediği faaliyetlerin tamamı için stantlar açtı. Söke Anadolu Lisesi Bahçesi bir anda rengarenk oldu. Tenisinden judosuna, resimden, el sanatlarına, dikiş nakışına kadar stantlar kuruldu. Öğrenme Şenliğinin başlama saati 11.00 olarak belirlenmesine rağmen etkinlik bir türlü başlamadı. Saat 11.30’u geçmesine rağmen bir türlü etkinlik başlamadı. Yapılan açıklamada, ses düzenindeki aksaklıktan dolayı bunun gerçekleşmediği belirtildi. Aralarında ses sanatçısı Yasemin Çandır ve Söke Toplum ve Ruh Sağlığı Merkezi korosu şarkılarını sunamadılar.
İstiklal Marşı çıplak sesle okunmasının ardından ses düzenindeki aksaklığın giderildiği söylendi ve normale geçildi. Halk Oyunlarına geçildi. Halk Oyunlarının bitiminden sonra ses düzeni yine arızalandı. Açılış öncesi etkinlikler tekrar ertelenip öğrenme şenliğinin açılışı yapıldı. Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu’nun eşi Ayşe Kurtbeyoğlu okuma yazma kursuna katılan bayanların belgelerini verdi.
Öğrenme Şenliğine Söke Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu’nun eşi Ayşe Kurtbeyoğlu, Söke Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa İberya Arıkan, Söke İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatma Neval Genç, İlçe Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Yapıcı, Söke Sağlık Müdürü Esma Gürsoy, Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü Serbilgül Bakır, okul müdürleri ve davetliler katıldı.
Açılış konuşmasını yapan Söke Halk Eğitim Merkezi Müdürü Hakan Çevik “2018-2019 eğitim öğretim yılı Söke HEM müdürlüğünün açmış olduğu kursların yılsonu sergisine ve öğrenme şenliğimize hoş geldiniz. Halk Eğitim Müdürlükleri yurt sathında gerek eğitimin tabana yayılması, gerekse becerilerin artırılması konusunda önemli görevler üstlenmişlerdir. Vatandaşlarımızın sosyal ve kültürel gelişmesini sağlamak, onlara bilgi beceri kazandırmak, okuma-yazma bilmeyenlere okuma yazma öğretmek, eksik kalan eğitimlerine yardımcı olmak, kültürel eserlerimizi korumak, yaşatmak, yaygınlaştırmak, kursların en önemli özelliği olmalıdır ve bu yönde 01.09.2013-31.05.2019 tarihleri arasında ilçemizde toplam 659 adet kurs açılmış olup bu kurslara 5823 erkek 8771 kadın kursiyer olmak üzere toplam 14594 kursiyere eğitim verilmiştır.
Kurslarımızı başarı ile bitirerek belgelerini almışlardır. Söke Halk Eğitim merkezi olarak 20 kadrolu öğretmen, usta öğretici, kadrolu diğer kurumlarda çalışan 135 öğretmenle 2018-2019 eğitim öğretim yılında halkımıza hizmette bulunduk.
Detaylı olarak baktığımızda ilçemizde; Okuma yazma seferberliği kapsamında 55 okuma yazma kursu açılmış ve bu kurslarda 39 erkek, 172 kadın olmak üzere toplam 211 kursiyer eğitim almıştır. Mesleki ve teknik alanda 211 adet kurs açılmıştır. Açılan çeşitli kurslarda 2.772 erkek, 3.955 kadın olmak üzere toplam 6.727 kursiyer eğitim almıştır. Kişisel gelişim, spor, görsel sanatlar ve müzik alanlarında 312 kurs 2.344 erkek, 3.538 kadın olmak üzere toplam 5.882 kursiyer eğitim almıştır.
Okullar hayat olsun projesi kapsamında okullarımızda 73 kurs açılmıştır 5 yaş üstü tüm çocuklarımız için açtığımız kurslarda 586 erkek çocuk, 653 kız çocuk olmak üzere toplam 1.244 kursiyer eğitim almıştır. İşbirliği protokolü yaparak Söke Garnizon Komutanlığı, lş-kur, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, TAYEM, Denetimli Serbestlik Müdürlüğü gibi kamu kurumlarıyla ve Esnaf Odaları ve Özel işletmelerle 70 kurs açılmıştır. 2.055 erkek, 1.333 kadın olmak üzere toplam ve 3.388 kursiyer eğitim almıştır. Ayrıca okullarımızda daha önce açılmamış bilardo ve okçuluk gibi kurslar açarak öğrencilerimizin değişik sportif faaliyetlerde de bulunmalarını sağladık. Açtığımız sportif alanda ki kurslarda da Okullarımızı temsil eden öğrencilerimiz ilçe il ve Türkiye çapında başarılı olmuşlardır. İlçemizde yapılan birçok eğitim faaliyetine de katkıda bulunduk. Değerli halkımızın mesleki bilgilerini geliştirmek, yaşam koşullarını en üst seviyeye getirmede onlara katkı sağlamak amacıyla çalışmalarımıza devam edeceğiz. Şimdiye kadar düzenlediğimiz kurslarımızda belge almaya hak kazanan kursiyerlerimizi tebrik ediyor, bundan sonra açılacak olan kurslarımıza talep ve katılımlarınızı bekliyoruz.” dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.