Son Dakika

• No Posts Found

KİLO VEREMEMENİZİN ALTINDA METABOLİK BİR SORUN YATIYOR

Çok emek verdiğiniz halde kilo veremiyor, bu yüzden kendinizi başarısız görüyor olabilirsiniz. Bazı metabolizmal hastalıklar kilo vermenizi zorlaştırıyor olabilir. Bu yüzden kilo verme niyetine girmeden önce bir hekim kontrolünde gerekli kan tahlillerini yaptırmalı ve eğer doktorunuz gerekli görüyorsa tedaviye başlamalısınız. Peki nedir bu metabolizmal rahatsızlıklar?

TİROİD HASTALIKLARI
Kilo vermede sıkıntı yaşıyorsanız; ilk aklınıza gelmesi gereken şey tiroid rahatsızlıklarıdır. Tiroid bezleri vücudun orkestra şefi gibidir. Buradan salgılanan hormonlar tüm vücutta bir denge oluşturur. Tiroidin az hormon üretmesi yani hipotroidi durumu kilo vermenizi engelliyor olabilir. Hipotiroidi olan hastalar kilo alacak diye bir durum esasında yok, bu durum metabolizmayı yavaşlatarak alınmış olan kiloların verilmesini zorlaştırıyor. Tiroidlerinizin nasıl çalıştığını kan tahlili ile öğrenebilirsiniz.

İNSÜLİN DİRENCİ
Eğer vücudunuzda insülin direnci oluştuysa; hücreler insülin hormonunun hareketine iyi yanıt veremeyebilir. Kanda yüksek glikoz ve insülin artışı yaşanır. Buna bağlı açlık artabilir ve doğru beslenilmezse kilo artışı görülebilir. Ancak insülin direnci olan birey asla kilo veremez diye bir durum söz konusu değil. Doğru beslenme programı ile üstesinden gelebilirsiniz.

DİĞER HORMONAL BOZUKLUKLAR
Metabolizmayı etkileyen birçok hormon mevcut. Leptin, büyüme hormonu, aldestoron, progesteron, prolaktik, kortizol, ghrelin gibi hormonların düzensizliği kilo vermenizin önüne geçebilir.

KANSIZLIK
Bilinenin aksine demir takviyeleri kilo aldırmaz. Demir düşüklüğüne bağlı kansızlık oluşuyorsa bu durum yorgunluk, sinirlilik, uyuşukluk gibi etkilerin yanında kilo vermeyi de zorlaştırır. Hekim kontrolünde mutlaka takviye alınmalıdır.

POLİKİSTİK OVER SENDROMU
Doğurganlık çağındaki kadınlarda sık görülen bir sorundur. Adet döngüsünde düzensizlikler, kıllanma, sivilcelenme, obezite oluşabiliyor. İnsülin direnci ile meydana gelebiliyor ve kilo vermeyi zorlaştırabiliyor.

B12 VE D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ
Yapılan araştırmalar bu vitaminlerin vücutta eksiklik oluşturması durumunda kilo vermenin zorlaşacağını söylüyor. Bu yüzden kilo vermek için adım atmadan önce kan tahlili ile bu değerlere bakılıp eğer eksik ise tamamlanması ve diyet programına öyle başlanması gerekiyor.
Bu saydıklarımızdan herhangi bir tanesi sizde olabilir. Bunun teşhisinin konulması ve tedavisini gerçekleştirilmesi gerekir. Bu sorunların yaşanması demek kesinlikle kilo veremeyeceğiniz veya kilo almanıza neden olacak anlamına asla gelmiyor. Farkındalık ve tedavi ile beraber doğru beslenme programı ile kilo verebilirsiniz. Sağlıkla kalın.

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.