Son Dakika

• No Posts Found

İLAÇ DEĞİL, SU ATIYORUZ

İsmail Eravcı
Söke Ovası’nda her sezon ilaç atımı bir önceki yıldan fazla oluyor. Atılan ilaç miktarının fazla olmasına rağmen zararlılarla mücadele de başarılı olunamıyor. Zirai ilaçların etkisizliğinden dert yanan üretici ne yapacağını şaşırmış durumda. Söke Ziraat Odası Meclis başkanı Hüseyin Akkoyun, konuyla ilgili açıklamalarda bulunurken, suyun ph derecesine dikkat çekti.Söke ovasında sağ sahilde ilaçlamada kullanacakları suyun ph derecesini ölçtüklerinde olması gereken PH derecesinin yaklaşık 2,5 ile 3 derece üzerinde çıktığını belirterek, bu kadar yüksek PH derecesinin ilacın etkin maddesini nötürleştirdiği iddiasında bulunarak, ilaçlama yapılacak suyun PH derecesinin ölçtürülmesi uyarısında bulundu. Küçük bir ihmal nedeniyle milyonlarca lirayı adeta toprağa gömdüklerini söyledi.
Hüseyin Akkoyun konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Söke Ovasında suyun ph’sı yüksek olduğu için ilacın hiçbir etkisi yok. Mühendislerden almış olduğumuz cevap bu. Bütün üreticilerimizden isteğimiz öncelikle ilaçlama yapacakları suyun ph’sını düşürmek için ph düşürücü kullansınlar. Piyasalarda da, internet üzerinde de bu ph düşürücüler mevcut. Bu üreticiler için çok önemli bir konu. Bölgelerinde hangi suyu kullanıyorlarsa artezyen olabilir, nehir suyu veya çeşme suyu farketmez. Kullandıkları suyun ph derecelerini lütfen ölçsünler. Kullandıkları zirai ilaçların üzerinde de hangi ph derecelerinde atılması gerektiği yazar. Eğer burada ph derecesi yüksekse ph düzenleyiciler var. Artı bunların en ucuzu limon tuzu var. Limon tuzu en kolay şekilde nereden bulunabilir ve en ucuz şekilde temin etme çalışması yapıyorlar.
Biz sağ sahilde yaptığımız bir ölçümde tuz derecesi iyi ama ph derecesi 8.4 geldi. Bu çok yüksek. Yani şu anda mevcut ilaçların kullanımında 5.5 ile 6 arasında ph derecesi olması gerekiyor. Bu derece normal. Ama maalesef Söke ovasında 8.4 ph derecesi çok yüksek. Ziraat mühendisi arkadaşlarımız ilaç atarken karıştırdığımız suyun içine ph düzenleyici koymazsak 2 saat gibi kısa bir sürede ilacın tamamen etkisini yitirdiğini söylüyorlar. Yani ilaç atmıyoruz, su atıyoruz” dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.