Son Dakika

• No Posts Found

GÖLBENT, SERÇİN VE AVŞAR’DA LEYLEKLER HALKALANDI

İsmail Eravcı
T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ve İzmir Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü’nün protokolleri kapsamında, Ege Üniversitesi – EKODOSD protokolleriyle, ADM Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin katkılarıyla, Söke’ye bağlı Gölbent, Serçin ve Avşar’da, Yenipazar’a bağlı Direcik’te ve Nazilli’ye bağlı Esenköy’de (Arpaz) leylek yavrularının halkalamaları işlemlerinin yapıldığı bilgisi verildi.
2 gün devam eden halkalama çalışmaları Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Ortaç Onmuş’un koordinatörlüğünde, yüksek lisans öğrencisi Elçin Soydan, EKODOSD’tan Bahattin Sürücü, Yeşim Cinbaş, Ahmet Taşcı, Serap Çubukçu, Necla Taşcı, Aslı Keçelioğlu, Bilgekağan Sarohan, Abdullah Kavak ve Emine Kavak katıldı. EKODOSD yönetim kurulu üyesi yönetmen Yavuz Pullukçu tarafından, leyleklerle ilgili belgesel çekimleri yapıldı.
Yavru leyleklerin ağırlıkları, gaga boyları, Tarsus(kanat) uzunlukları ölçüldü. Akrabalık ilişkileri, başka bölgelere gidip gelmedikleri ve cinsiyet tayinleri ve bilimsel araştırmalarda kullanılmak için her yavrudan tüy örnekleri alındı. Üzerinde 4 harften oluşan harf kombinasyonları bulunan, uzaktan da okunabilen Mavi-Beyaz PVC plastik halkalar, yavru leyleklerin sağ bacaklarına takıldı.
Hava ısısının yüksek olduğu bir ortamda yapılan çalışmaları yöre insanları da izledi. Köyde oturan vatandaşlar tarafından çalışma ekibine su, çay ve yemek ikramları yapıldı. Anadolu’da en sevilen kuşların başında gelen leyleklerle ilgili hemen her yöre insanının mutlaka bir hikayesinin bulunduğu, bu çalışmalarda da köyde yaşayan vatandaşlar tarafından anlatılan leylek hikayelerinden görüldü.
Hem bilimsel çalışmalar, hem de köylerde farkındalık yaratmak için yapılan çalışmalarla yöre insanları bilinçleniyor, özellikle leyleklerin başına olumsuz bir durum geldiğinde hemen ilgileniyorlar. Leyleklerin gelişini büyük sevinçle karşılayan yöre insanları, göç yaptıklarında ise ailelerinden birileri gitmiş gibi hüzünleniyorlar.
EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü konuyla ilgili yaptığı açıklamada “ADM Elektrik Dağıtım şirketinin leylek yuvaları üzerine yaptığı yuva platformları sayesinde, elektrik çarpılmalarının büyük oranda engellendiği görülmektedir. Ancak leylek yavrularını tehdit eden en önemli sorunların başında, çevre kirliliği gelmektedir. Çevre kirliliğinin daha az olduğu geçmiş yıllarda yuvalara daha çok ot, saman türü malzeme taşıyan leylekler, artık doğanın her köşesine atılan naylon plastik atıklar, gübre çuvalları, eski kıyafetler gibi pek çok atık malzemeyi yuvalarına taşıdığı görülmektedir. Özellikle kırsal kesimlerde hayvancılık yapılan bölgelerde, samanların bağlandığı plastik siyah iplerin doğaya atılması sonucu, bu ipler leylekler tarafından yuvaya taşınmakta ve yavruların altına yumuşak olsun diye konulmaktadır. Yavrular büyüdükçe ve hareketli olmaya başladıkça, bacakları ve boyunlarına dolanan bu ipler, zaman içinde ya ölümlerine ya da bacaklarının kopmasına neden olmaktadır. Yapılan çalışmalarda bazı yavruların öldüğü tespit edilmiş, 3 yavru da bacaklarına dolanan iplerden kurtarılmıştır.
İnsanların çevreye atmış olduğu atıkların başka canlıları nasıl olumsuz etkilediğinin çarpıcı örnekleri leylek yuvalarında görülmektedir. Doğadaki çevresel atıklar, leyleklerin davranışlarında değişiklik yaratarak, doğada gördüğümüz çöplerle dolu manzaraların aynısını artık leylek yuvalarında da görebilmekteyiz.
Doğal dengenin çok önemli türlerinden biri olan leylekler, tarım zararlılarını azaltması bakımından çiftçilerin yakın dostudurlar. Leyleklerin çoğalması zirai ilaçların azalmasını sağlayacaktır. Leyleklerin korunması, bir bakıma insanların ve doğal dengenin korunmasını sağlayacaktır” dedi.

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.