Son Dakika

• No Posts Found

MAHKEME İŞE İADELERİNE KARAR VERDİ

İsmail Eravcı
Söke’de faaliyet gösteren özel bir turşu fabrikasında işten çıkarılan işçilerin mücadelesi sonuç verdi. Söke ilçesinde sendikalı oldukları gerekçesiyle işten çıkarıldıkları iddia edilen işçiler direnişlerinin 190. Gününde mahkeme kararına sevindi. Söke 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada dün işe iade kararı çıkmasıyla işçiler büyük sevinç yaşadılar.
2018 yılında başlayan işçilerin direnişi bu süreçte mahkemeye taşınmış, hukuksal mücadele de başlatılmıştı. Toplam 73 işçiden 51’i işe iade davasını kazandı. Diğer işçilerin davasının ise 20 Eylül tarihinde görüleceği öğrenildi.
İşçilerden Meral Yıldız “Sibaş işçisiyim. 190 günden beri Sibaş önünde işimiz, ekmeğimiz ve durumumuz için direniyoruz. Bugün direnişimizin meyvesini topladık. İşe iade mahkemesinin karanı açıklandı. İşimize iade edildik. Bundan sonraki direnişimiz tekrar devam edecek. İşimize dönene kadar fabrikanın önünden hiçbir yere ayrılmıyoruz. İşimizi geri istiyoruz. Direne direne devam edeceğiz” dedi.
Halime Ulutaş ise açıklamasında “Sibaş direnişçilerindenim. 17 aydır bir mücadelemiz var. Fabrikanın önünde 190 gündür direnişteyiz. Bugünde 190’ıncı günümüzü adliyede geçirdik. Kazandık, istediğimizi aldık. Biz kazanacağımızı biliyorduk. Bundan sonra yeni bir süreç başladı. İşe iade aldık. Buna itiraz edebilirler. Biz yine mücadele etmeye devam edeceğiz. Kazandık, hep birlikte kazandık, yine kazanacağız” dedi.
Tek Gıda-İş 7’nolu Şube Başkanı Ömer Atabey, mücadeleye devam ettiklerini ifade ederek, “Sevindirici bir olay. 2018 Şubat ayı itibariyle örgütlenme yaptığımız SİBAŞ’ta, örgütlenmeler yüzünden işçi çıkışları yaşandı. Bizde bundan sonra mücadeleye başladık. Sendika olarak tüm sorumluklarımızı yerine getirmek için elimizden geleni yaptık. Eylemlerimiz tüm Türkiye’de ses getirdi. Sonuna kadar kovaladık. Davamız devam ediyor. Diğer işçi arkadaşlarımızın davası 20 Eylül tarihinde. Burada en önemli olan işçiler. İşçi kardeşlerimiz dik duruşu sayesinde bu davayı kazandık. Biz bu davalardan maddi beklentilerimiz yok. Bizim burada amacımız; hakkımızı kazanmak. Bugünde böyle oldu. Daha mücadelemiz sürüyor” diye konuştu.

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.