Son Dakika

• No Posts Found

HAFTANIN YORUMU – GÜZEL ŞEYLER OLACAK’ TI! HANİ?..

Ülkemizin siyasi partileri arasındaki siyasi rekabetin politik endazesi nedense bir orta yolda seyretmiyor. Daha çok ifrat ve tefrit noktalarında muhalif bir politika izleniyor. İktidarın icraatları muhalefet tarafından genelde tenkit ve eleştiri oklarının hedef tahtası oluyor, hiçbir icraat tasvip ve taktire uğramıyor. İktidarda bu duruma sert tavırlarıyla karşılık veriyor. Bu tarz bir iktidar-muhalefet tutum ve davranışları çerçevesinde yönetilen ülkede vatandaşlar arasında sıcak sohbet havaları da zarar görüyor. İktidar ve muhalefet parti liderlerinin birbirlerine karşı icraatlarıyla ilgili komuşmalarındaki sertlikler, şükür ki vatandaşlar arasında pek tasvibe mazhar olmuyor. Dolayısıyla ciddi bir tatsızlık ve hoş olmayan gerilimler de yaşanmıyor. Allah’a hamdolsun ki, vatandaş politik salvolara aldırmıyor, takılmıyor ve kendisini ilgilendiren icraatları takip ediyor. Genelde değerlendirmelerini onlarla ilgili yapıyor. Yani, vatandaş bu politik ortamda, milletçe bağlı olduğu kıymet hükümlerine sadakat noktasında hassasiyetle hareket ediyor. Özellikle iç siyasette, ülkenin ekonomik, sosyal, kültürel ve tarihi değerler açısından istikrar ve dengeli kalkınma çizgisi vatandaşın dikkatleri altında. Ülkemizin bekası için devletimizin dış siyaseti, çevremizde dönen dolaplar, entrika ve çirkin hesaplar Mecliste ciddi ve kararlı bir şekilde ülkemizi yönetenlerce takip ediliyor ve gerekenlerde gerektiği gibi yapılıyor. Bütün bunların inancı ve bilincinde olan vatandaş devletini yönetenlere sadakatini ve desteğini güvenle sürdürüyor. Biliyor ki, dış mihrakların hiç bir zaman ülkemiz üzerinde besledikleri art niyetler eksilmemiştir. Onların bu iğrenç politikalarının ve entrikalarının bilincinde olan devlet adamlarımız da ‘Atatürk hariç’ bana göre bu günlere kadar bu duyarlılık ve dik duruşu kimse gösteremişlerdir.
ÂYİNESİ İŞTİR KİŞİNİN
LAFA BAKILMAZ Tarihte insanlar birbirlerini değerlendirirken, kıymet ifade eden çok güzel tespitler yapmışlar. Bu tespitlerini de kalıcı ve muhteşem sözlerle bir cümlede ifade etmişler. Bunlarda hepimizin bildiği gibi, ata sözleri ve deyimler olarak dilden-dile aktarılarak söylenegelmektedir. Meselâ, önemli bir makamda bulunan bir kişi, bir toplumda konuşuyor, konuştuklarıyla yaptıkları örtüşmüyorsa, onun için ilk akla gelen ne olur? Âyinesi iştir kişinin lâfa bakılmaz, ata sözü. Değerli okurlarım bu girişi neden yaptım, hepimizin malûmu 31 Mart 2019’da Mahalli idareler seçimi yaptık. Bu seçime iki ittifakla girdik “Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı” Millet İttifakı’nın bir sloganı vardı ‘Herşey çok güzel olacak!’ Bu seçimin yapıldığı dönemde bir ekonomik kriz vardı. Gıda maddelerinde özellikle de sebze türlerinde, fiyatların astronomik bir tırmanışı oldu. Bazı gıda maddeleri ayni durumu korurken, sebzelerde yaz mavsimi geldi fiyatlar düştü, bu noktadaki sıkıntılarda bir rahatlama oldu. Seçimin üzerinden üç ay geçti, dördüncü aya girdik, o ‘Herşey çok güzel olacak’ sloganik politikaya Büyükşehir olarak Aydın ve İlçesi olarakta Söke dahildir. Ama, Sökeliler olarak burada hiçbir hareket yok. Demek ki, lafla peymir gemisi yürümüyor. Nazilli Belediye Başkanı yol çalışması yapan işçilerle parke taşı döşemiş. Kuşadası’nda hizmet seferberliği başlamış. Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı yeni döneme hızlı girmiş, ama Söke’den transit geçiyor! Söke Beledi Başkanı Söke Sporla ilgili konuşmuş. Ve Söke Belediye Başkanı Ankara’da! İnşallah gelince aktif olarak hizmete başlar, merakla bekliyoruz.
SÖKE’NİN UFKUNDA
YILDIZ OLMAK Söke şehircilik açısından çağdaş ve modern bir kent olmakta yılların ihmaline uğrayan bir İlçedir. İfade ettiğimiz kriterler açısından ne yazık ki, bir değişim, dönüşün ve gelişim kaydedememiştir. Yani, bu alanda Söke’nin ufkuna ismini yazdıracak bir Belediye Başkanı bemim inancıma göre çıkmamıştır. Ama, filan dönem Söke Belediye Başkanlığı yapmış bir kişi olarak duvarda çerçeveli resmi yer almış Başkan çoktur. Bu dönemde o resimler sıralamasında bu Belediye Başkanın da resmi yer alır mı bilemiyorum. Çünkü, daha erken diyorlar, bakalım bizde ümitle bekliyoruz. Söke sıkıntılı günler yaşıyor, herşey çok güzel olacak sloganından şimdiye kadar ciddi bir güzellik göremedik. Dediler bu Başkan Söke’nin önünü açacak, dönüşümü sağlayacak, değişimi gerçekleştirecek ve beklenen gelişimi yapacak Söke’nin ufkuna yıldız olabilir. Ama bu kolay bir aşama değil, gerçi farklı alanlarda bu konuyu zorlayan girişimler ve atılımlar çıkıyor. Ancak, İlçemizin önünü aydınlatması için bu faktörlere liyakatli, aktif yerel idareciller lazım. Artık Söke’nin sorunları belli, ortasından geçen çayın ıslahından tutun, trafik, temizlik ve çağdaş şehir düzenini sağlayacak insicama varasıya kadar! Lakin, ADÜ Rektörü Sayın Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir Söke’ye gelip, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile bir arada oluyor, ama Söke Belediye Başkanı yok. Sayın Rektör Aldemir “Söke’nin önemini biliyorum, özel hassasiyet gösteriyorum” diyor. Bu özellikten yararlanmada Söke adına baş aktörü göremiyoruz. Evet, zaman durmuyor aylar geçiyor, Söke için zamanı değerlendirmede daha fazla geç kalmayalım. Bu duygu ve düşüncelerle herkese esenlikler diliyorum. Hoşça kalınız efendim.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.