Son Dakika

• No Posts Found

EKMEĞİ KESİNCE KİLO VERİLİR Mİ?

Kilo problemlerinin en temel nedeni hep ekmeğe mal oluyor. ’Hiç ekmek yemiyorum yine de kilo alıyorum’, ‘Ekmeği kessem zaten kilo veririm’ gibi söylemlerle çokça karşılaşıyorum. Kilo problemleri keşke sadece ekmek yüzünden olsaydı, aslında bakarsanız duruma o kadar komplike yaklaşmamız gerekiyor ki herkes tarafında suçlanan zavallı ekmeğe de bu kadar yüklenmemek gerekiyor.
Karbonhidratlar başlıca enerji kaynağımızdır ve sağlıklı bir bireyin diyetinin yarısı karbonhidratlardan gelmelidir. Ekmek bizim en temel karbonhidratlarımızın başında geliyor ancak; tek karbonhidrat ekmek değil. Öyle ki meyvede, sebzede, süt ürünlerinde ve diğer tahıl grubunda da karbonhidrat bulunuyor. Karbonhidratların fazla alımı vücudun insülin metabolizmasını bozuyor ve yağ oranını arttırıyor.
Peki ne yapacağız? Önemli olan doğru karbonhidratları doğru miktarlarda kullanmak. Bizler karbonhidratları ikiye ayırırız; basit ve kompleks olarak. Basit karbonhidratlar; beyaz un ve beyaz un ile yapılan her şey, paketli gıdalar, içerisinde şeker bulunan besinler, nişasta, bal, pekmez, reçel, çikolata gibi. Bu karbonhidrat grubuna hiç ihtiyacımız yok. Aslında vücuda kilo yapan suçlu grup tam da bunlar. Yani içerisine beyaz ekmek de dahil. Kompleks karbonhidratlar ise; tam tahıllı ürünler, meyveler, sebzeler. İhtiyacımız olan karbonhidratı buradan almalıyız. Yani tam buğday ekmekleri, tam buğday makarnalar, bulgur, siyez unu gibi besinleri diyetimize dahil etmeliyiz.
Bu durumu şöyle açıklayabilirim; 1 dilim beyaz ekmek yediğiniz zaman çok çabuk acıkırsınız kaldı ki sıcak bir beyaz ekmeğe kimse hayır diyemez tümünü bile yiyebilir. Ancak 1 dilim tam tahıllı bir ekmek hem sizi çok tok tutar, hem de fazlasını yedirtmez. Dolayısıyla ekmeği suçlamadan önce hangi tür ekmeği tercih ettiğinize dikkat edin.
Bir diğer durum; aslında ekmek yemediğinizi düşünüyorsunuz ancak ekmek yerine geçen besinleri yiyiyorsunuz. Mesela üç yemek kaşığı pilav/makarna bir dilim ekmek yerine geçer. Bir adet simit üç dilim ekmek yerine geçer, iki adet galeta bir dilim ekmek yerine geçer, bir adet haşlanmış mısır bir dilim ekmek yerine geçer, bir kase çorba bir dilim ekmek yerine geçer, üç adet kestane bir dilim ekmek yerine geçer. Şimdi lütfen hesaplayın hiç ekmek yemiyor musunuz?
Diyet bir strateji işidir. Ne yediğimizi doğru seçmeliyiz. Dengeli ve yeterli beslenme ile kilo sorunu yaşamazsınız. Sağlıklı günler dilerim.

İlgili haberler

Yorum yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.