Son Dakika

• No Posts Found

AVŞAR KÖYÜNDE LEYLEK KORUMA ÇALIŞMALARI İNCELEMESİ YAPILDI

İsmail Eravcı
Büyük Menderes Nehri, Azap Gölü, Avşar Gölü ve eski menderes yatakları olan azmaklar gibi birçok sulak alanı bulunan Aşağı Büyük Menderes Havzası, leyleklerin üremeleri ve beslenmeleri için çok önemli bir coğrafya olduğu belirtilerek, bu bölgede en fazla leylek popülasyonunun olduğu Avşar Mahallesi’nin leylek dostu köy olarak bilindiği belirtildi.
Genellikle mahalleye dönüşen köylerde elektrik direkleri üzerine yuva yapan leylekler için en büyük tehdidin elektrik çarpılmaları olduğu üzerinde durularak, 2009 yılında sadece Avşar köyünde 26 leyleğin elektrik çarpılması nedeniyle öldüğü ve her çarpılan leylekten sonra kesilen elektrikler yüzünden vatandaşlar geçici bir süre elektriksiz kaldıkları belirtildi.
ADM Elektrik Dağıtım şirketi duyarlı bir yaklaşım ve sosyal sorumlulukla “Leyleklere Yeni Bir Yuva” projesiyle, EKODOSD ve EGE Üniversitesinin de destekleriyle, 10 yıl önce ilk defa Söke’ye bağlı Avşar Köyünde elektrik direklerine Yapay leylek Platformları takıldığını belirten Mahalle Muhtarı Erdoğan Bakan “Ayrıca orta gerilim ve alçak gerilim tellerinin yuvaya yakın bölümleri izole edilerek, direk başlarına iletkenliği önleyici başlıklar geçirildi. Avşar’dan başlayan proje Aydın’ın tüm köylerine ve daha sonra, Denizli, Muğla, Manisa ve İzmir’e yayıldı.
Günümüzde artık ADM’nin taktığı yuvalardaki leylekler elektrik çarpılmasından ölmüyor. Ancak zaman zaman leylekler platform olmayan direklere de yuva yapıyor. Bu yuvalar tespit edilerek ADM Elektrik Dağıtım Şirketine bildirilip, platform takılması sağlanıyor.
Avşar Mahallemizde ADM – GDZ Elektrik Dağıtım Şirketi temsilcileri, Ege Üniversitesi’nden Doç. Dr. Ortaç Onmuş, EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü’nün katıldığı bir inceleme yapıldı.
Köydeki bir elektrik direğine ADM personelleri tarafından yeni bir platform yerleştirildi. Platforma çalı-çırpı ve samanlar konuldu. Doğayı ve doğal yaşamın korunması için yapılan ekip çalışmaları, ADM-GDZ Elektrik Dağıtım şirketinin katkılarıyla, Doğa Koruma ve Milli Parklar, EGE Üniversitesi ve EKODOSD işbirliğiyle sürdürülmektedir” dedi.
EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü “Önümüzdeki yıl aynı ekiple; atıklar nedeniyle ölen ve yaralanan leyleklerle ilgili çevre kirliliğine dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak için “Leylek Yuvaları Temiz kalsın” projesiyle, leylek köylerindeki vatandaşların ve öğrencilerin de katılımıyla çevre temizlik etkinlikleri yapılacak. Her yıl leylekler gelmeden yuva temizliği yapılarak, atıklar yüzünden leyleklerin ölmesinin önüne geçilecek.
Leyleklerin korunması için yaptıkları yuva platformları ve yavru leylek halkalamalarındaki destekleri nedeniyle, ADM-GDZ Elektrik Dağıtım Şirketi adına Kurumsal İlişkiler Müdürü Fatma İyilikçi’ye, 2019 Yavru Leylek Halkalamalarındaki destekleri nedeniyle ADM Kuşadası Bölge Yöneticisi Muhammet Hırlak’a ve Nazilli Bölge Yöneticisi Burak Tolga Güven’e EKODOSD’un teşekkür belgeleri takdim edildi” dedi

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.